Sari la conținut

Câteva Intrebari Despre Xt


Vizitator TazzY
 Share

Postări Recomandate

Vizitator TazzY

Salut baietzi... Trebe sa imi schimb ambreajul pe xt si in seara asta m'am apucat sa desfac cate ceva...

Am scos uleiul, si am demontat capacul de la ambreaj unde este bobina aia (cred ca acolo e ambreajul:D) a mai curs ceva ulei si gata... Uitatzi poze...

 

Poza 1. Ce face bobina aia mai exact.. Am vazut ca sta in ulei. Nu poate sa faca scurt ?

Poza 2. Ala cred ca e ambreajul. Am vazut ca sunt 3 gauri libere... Adik un surub da unu nu.. Avetzi idee daca trebuiau sa fie 6 suruburi il loc de 3..?

 

 

Cheers :cheers:

post-8143-1162414132_thumb.jpg

post-8143-1162414233_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am postat in graba si am spus prostii, crezind ca e vorba de un Xt de 600, pana am citit profilul tau. Sa stearga un admin postul asta, va rog. Imi cer scuze de situatie.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai treaba acolo unde ai pozat tu. Uleiul nu e bun conducator de electricitate. Ambreiajul e pe partea cealalta a motorului. Si moto in general nu numai Xt -ul in special au motoarele cam la fel aranjate ma refer la mono cilindrice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poi chestia aia ce este ?

chestia aia e ceea ce produce electricitate cand mergi...

capacul ambreiajului e unde se duce cablul de la ambreiaj. In partea cealalta

 

Poi chestia aia ce este ?

 

Cam asa arata ambreiajul inauntru (asta e doar o poza de pe net, dar ca sa-ti faci idee):

 

scstockin.jpg

 

Are mai multe placi intr-un cosulet, si mai multe arcuri care le preseaza impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai tazzy esti belea...:)

ai desfacut la aprindere&incarcare

bobinutelea (stator) 2 ihs pt scanteie(sau una depinde d model) restu sunt pt incarcare sau lumini iar cel care a ramas pe motor magnetul e rotorul

ambreiajul in gasesti in partea dr la motor unde scrie seria de motor acolo scoate capacul si o sa vezi ambreijul

ai grija f mult cum strangi si desfaci surugurile ca, capacele sunt fa fragile si pot pocni

sa ai garnituri de scimb sau silicon dar sa nu infunzi vre-un canal de ungere :cheers:

dute la cineva care stie mai degraba dai un ban dar "poate" face treaba buna

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ai grija cum strangi suruburile de la ambreiaj,ca nu cumva sa se rupa surubul in filet(am patit in tinerete :cheers: ),ca se scoate greu!(recomand cheie dinamometrica,si pe cineva care a mai facut asa ceva)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...