Sari la conținut

Alte accidente


Blackman
 Share

Postări Recomandate

Salutari tuturor,sincer sa fiu sunt inspaimaintat de ceea ce am putut citii aici,sincer m-au ingozit toate "evenimentele" astea mai putin faste...imi doresc sa fie decupate din scenariile unor filme s.f si cineva sa imi spuna ca nu sunt reale(realitatea este atit de dura uneori)...asta pentru ca eu tocmai mi-am cumparat o honda (cbr 600).Citesc sfaturile voastre de mai bine de 6 luni...iar acum stau si ma gindesc daca am facut o alegere buna cumparindu-mi un motor!?

Eu va doresc tuturor sa nu ajungeti statistici,asfalt uscat,si... aveti grija de voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...iar acum stau si ma gindesc daca am facut o alegere buna cumparindu-mi un motor!?

 

 

Cred ca problema nu este aceea a alegerii facute, ca e buna sau rea.

 

vrei sa-ti joci viata la ruleta? intri intr-o intersectie bazandu-te doar pe faptul ca vei trece primul datorita vitezei tale, sau mergi noaptea cu 150 la ora "ca aici nu sunt carute..."? treaba ta.

 

esti constient de ceea ce se poate intampla, reduci naibii din viteza cand nu prea ai loc sa treci pe langa papucarul manelist sau gipanul cu nr de anglia? atunci it maresti sansele de a ramane intreg.

 

uneori, decizia ne apartine, macar atunci sa facem ce trebuie,nu?

 

 

cu ceva timp in urma imi conduceam masina (am si d-aia, da' nu ma injurati :peace: ) cand zmeul de 16 ani zboara pe scuter pe langa mine (jur ca nu stiu de unde a aparut), merge o vreme intre sinele de tramvai apoi se hotaraste sa intre la loc pe banda lui. proasta idee. vad pe unde intra (tangential), sina inalta, experienta nema, reduc viteza si il astept sa cada. si cade. normal, in fata masinii mele. opresc, scartaituri de frane in spatele meu. de data asta a scapat. poate a invatat ceva. sper

 

si mai mult timp in urma, motociclistul cu prietena in spate, bagaje, comunsta (ij parca), depaseste camionul, intra in intersectie si vede linia de tramvai. tot linia, bat-o vina. idem, intra anapoda, fac amandoi un salt in aer si cad, unde!!!!! in fata camionului. noroc ca raba merge incet... soferul opreste la cativa metri de ei si totul se opreste aici.

 

ajunge...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am tot citit statisticile cu accidente si am ajuns la concluzia ca nu numai cei pe 2 roti sunt de vina, mai mult marea majoritate sunt cei cu automobile, in special baietasii de cartier a caror tatici cu buzunare pline n-au ce face si le da handicapatilor "arma" pe mana si uita asa mai mor motociclistii. Sa le fie iertate pacatele celor ce nu mai sunt printre noi.

S-aveti parte de drumuri fara evenimente nefaste.

Editat de DEADSKULL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am patit-o devreme si mi-au intrat "fricile in picioare" Pe la 15-16 ani (2000) mi-am cumparat un scooter Suzuki Runner...fitze si figuri am luat o gagica in spate pe sa. Pe o alee dintre blocuri destul de incapatoare, cam 2 benzi si jumatate de circulatie, un Mercedes Vito de pe contrasens a tras stanga sa intre in parcare. Pasagerul meu a scapat cu o zgarietura insa a dublat forta cu care trupul meu a lovit Mercedesul (i-am spart parbrizul cu capul; fara nici un fel de echipament) Scooter praf eu recuperat in 20-30 zile... Aveti grija de voi !!!! Ride safe damn it

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

astazi pe la ora 15 la iesirea din pasajul muncii (iesirea spre dristor) am vazut cazuta o honda cbr de 600...superba...erau 2 baieti pe ea...dintre care unul am observat ca s-a lovit cam urat la umar..e vreunul de pe aici? si dak da....cum s-a intamplat?

 

n-am stiut unde sa pun postul acesta asa ca dak nu este bine amplasat rog adminul sa mi-l mute

 

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am tot citit statisticile cu accidente si am ajuns la concluzia ca nu numai cei pe 2 roti sunt de vina, mai mult marea majoritate sunt cei cu automobile, in special baietasii de cartier a caror tatici cu buzunare pline n-au ce face si le da handicapatilor "arma" pe mana si uita asa mai mor motociclistii. Sa le fie iertate pacatele celor ce nu mai sunt printre noi.

S-aveti parte de drumuri fara evenimente nefaste.

 

 

da de baietasii de bani gata care le cumpara taticu su lor prima motocicleta r1, ca au inebunit toti cu r1, de ei ai uitat? nici macar n-au mers pe bicicleta si gata !r1.sau nu ai statistile unde se vede citi si-au rupt gitul cu r1 su daca erau incepatori sau nu, le-ai ignorat??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:angryfire:

oare de ce nu zice nimeni nimic de scolile moto din ro?

sa fim seriosi, majoritatea pregatesc copiii pentru moarte si spitale.

mersul pe doua roti trebuie sa ramana o placere nu un mod de a te juca cu sansa.

asfalt uscat :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Duminica 23 04 2006 dupa zalau pe meses un prieten cu fireblade 900 era in urcare spre varf iese din parcare un culegator de capsuni venit acasa cu un passat 2 nu se asigura si asta intra in el dupa care zboara vreo cativa metri ...

Atentie motociclistul avea pe langa compleu de protectie si protectie de coloana si scapa doar cu fisura mica la ultimele 2 vertebre(era csurta aparatoarea) si degetul mic de la mana rupt....deci nu faceti economii cand vine vorba de echipament de protectie!!! iti salveaza viata SIGUR!!!

Inca un amanunt as mai aminti aici si anume ca impactul s-a produs pe banda de pe care venea motoru deci clar masina era pe contrasens!!!! Aici nu exista dubiu asupra vinovatiei si totusi sant tare curios sa vad verdictul...

Asfalt uscat si aveti grija de voi !!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia am depus dosarul,vroiam sa imi cumpar echipament mai ieftin asa de copil modest...In urma la ce am citit aici ma jur ca fara un echipament bun nu o sa ies pe sosea chiar daca ce am e o amarata de planeta5, D-zeu sa odihneasca sufletul celor morti, Iar voua restul: Asfalt uscat si mult ma da mult echilibru !!! :)

Editat de meaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca in acest topic sa ramana statisticile seci ale accidentelor grave shi sa se scoata toate celelalte comentarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

cine : droopy

cand: 29.04.2006

unde: campulung muscel

motocicleta : cbr 600

cum : motociclistu s-a pierdutintr-o curba usoara la 60 km/h sant dat peste cap ..pasageru ..(eu) aruncat taras prin sant ,peste cap, oprit in cap de podet

Rezultat: eu - clvicula rupta in 2 locuri , glena sprta in jumate , acromion rupt, si 2 coaste, = 2operatii + 3 tije ...soferu 3 procese spinoase rupte .. sezon terminat :banana:

 

PUTATI ECHIPAMENT ... CHIAR DAK E CALD ... TRAIESC INCA DIN CAUZA LUI !!!

 

 

 

Traiesti DATORITA lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Ma bag si eu in discutie!!

Stiti care este marea problema in Romania? De fapt sunt doua daca excludem teribilismul.

 

1. Lipsa de educatie in trafic si asta incepe de cand dobitocii aia de instructori nu te invata niste norme elementare si anume SA-TI B...ESTI OCHII CAND TRAGI DE VOLAN SAU FACI O MANEVRA, ca sa nu mai vorbim de faptul ca am vazut cu ochii mei cum ii puneau pe bietii invatacei sa intoarca IN INTERSECTIE si cate altele. Pai ce drac sa mai invete? Apoi toti soferii de duminica care isi inchipuie ca pe sosea se conduce ca pe camp, iar oglinzile sunt inutile ca si-asa spondiloza nu le mai permite sa intoarca --- capul :hug: (scuzati cacofonia). In afara daca un sofer vede ca are in spate un motor pune semnalul, trage mai pe dreapta si ii face loc. Pe autostrazi singurii pe care i-am vazut ca pun semnalul si schimba banda in aceeasi secunda erau aia cu nr de romania.

2. STRAZILE INFECTE, nesfarsitele lucrari de "reparatie" si semnalizarea sub orice critica a drumurilor. Aici poti sa fii cat de experimentat si de civilizat. Cand ai viteza de nu poti frana si vezi cum te duci direct spre un crater marea majoritate trag de volan si nu mai gandesc.....

 

Statistica accidentelor cu motoare este mare si in afara dar daca facem o comparatie a numarului de motoare de acolo, noi ar cam trebui sa ne punem mainile in cap :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...