Sari la conținut

Interfata Diagnoza moto


Postări Recomandate

Salutare , am si eu o intrebare : Ce interfete de diagnoza pt mobre stiti ? ma intereseaza ceva multimarca la un pret accesibil .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nimic multimarca "la pret accesibil"

Acum" accesibil "este un termen relativ,pentru fiecare dintre noi...

TEXA este unul dintre ele.

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta zic ca lucru amestecat miroase a .......

Incearca sa cumperi testere dedicate pe fiecare marca in parte.

Daca o sa iei ceva multimarca o sa citesti decat niste cifre si o sa inebunesti cautand ce poate sa insemne acel cod de eroare.

Respect!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista asa ceva , nu este ca la masini , nu sa inventat inca elm universal moto :)) sau txa copie chinezeasca :friends: ,ceva universal si relativ bun moto incepe de la 600euro in sus.

Exista asa ceva.

Eu am Texa navigator wireles si face multimarca.

Este unul dintre cele mai destepte testere multimarca,dar asta costa,si costa mult rau...

Eu niciodata nu o sa scot bani pe el si accesoriile aferente,mai ales ca nu sunt service,dar l-am vrut,si l-am cumparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciar nu cred ca renteza, crede-ma!

Testerul este pe undeva pe la 3000E geanta de cabluri moto 500 E Licenta cheie 600/800 E pe an.

Cam astea sunt preturile..

L-am luat de la Meteor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca-i dracu' asa de negru.

CAN-ul si FrexRay-ul nu sint niste treburi chiar high-tech de sa coste atita sculele de diagnostic. in comparatie cu alte protocoale sint joaca de copii.

sculele de dezvoltare/depanare de la de-alde Vector sint mai complexe si oricum platesti mai mult softul.

de unde banuiesc ca e posibil ca niste baieti cu ochii oblici sa fi incercat sa faca niste "variante".

codurile nu cred ca sint chiar o problema asa de grava. cam totul se gaseste. nu se poate sa nu gasesti niste baieti de treaba care lucreaza prin service-uri sau niste oameni care lucreaza la firme pe automotive, acolo intri in contact zilnic cu astea.

 

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=can+diagnostic+tool&_sacat=0&_odkw=flexray+diagnostic+tool&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

 

mai cauta sau intreaba si pe forumuri din afara, nu esti singurul care si-a pus problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protocolul de comunicare CAN este pe la bmw dar mai sunt o gramada de protocoale de comunicare si chiar este negru dracu de le poate face pe toate.

Masini.motociclete,scutere.atv,barci,schijet,utilaje agricole etc

post-15340-0-72351300-1337966675_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am lucrat pe automotive o vreme si la masini nu am intinlnit altceva in afara de CAN si FlexRay. Audio, VW, Renault etc. sint convins ca exista altele dar cred ca sint raritati. ce variaza de la producator la producator e codificarea, care e o chestie de soft.

nu inteleg ce vrei sa spui cu poza atasata, nu-mi spune nimic.

crede-ma, daca vrei cu adevarat sa afli codurile alea nu e chiar complicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am lucrat pe automotive o vreme si la masini nu am intinlnit altceva in afara de CAN si FlexRay. Audio, VW, Renault etc. sint convins ca exista altele dar cred ca sint raritati. ce variaza de la producator la producator e codificarea, care e o chestie de soft.

nu inteleg ce vrei sa spui cu poza atasata, nu-mi spune nimic.

crede-ma, daca vrei cu adevarat sa afli codurile alea nu e chiar complicat.

Pai daca nu este asa complicat te rog sa-mi faci si mie ,sau sa pot cumpara de unde stii tu, un tester multimarca moto, care sa faca toate motocicletele, scutere,atv si skijet de la toti producatori,existente pe piata acum ,si nu doar ca citeasaca codurile de eroare,sa regeleze CO trim ,sa calibreze TPS,sa faca update la soft,date live...

Eu sunt dispus sa-l cumpar! :hug:

Acele coduri sunt protocoale de comunicare pe care interfata trebuie sa stie sa le citeasaca daca vrei sa ai date..

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niciodata nu m-a interesat subiectul, nu am service, nu am motor cu retea CAN/FlexRay.

in schimb am lucrat pe domeniu si iti spun ca detaliile se pot afla daca vrei si daca te pricepi. daca tu nu te pricepi, nu inseamna ca nu se poate.

daca m-ai fi intrebat acum doi ani iti puteam furniza destule detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niciodata nu m-a interesat subiectul, nu am service, nu am motor cu retea CAN/FlexRay.

in schimb am lucrat pe domeniu si iti spun ca detaliile se pot afla daca vrei si daca te pricepi. daca tu nu te pricepi, nu inseamna ca nu se poate.

daca m-ai fi intrebat acum doi ani iti puteam furniza destule detalii.

Din pacate nu ma pricep la electronica,asa ca pentru mine a fost cel mai bine asa.

Sa folosesc ceva care este cel mai bine cotat pe piata la momentul respectiv.

Respect! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nimeni n-a zis ca sculele folosite de tine sint proaste. in schimb, tu n-ai fost in stare sa intelegi ca e posibil sa existe alternative. le cauti si le gasesti, bine. nu, tot bine.

e ca si cum ai spune ca daca nu folosesti numai Gedore sau Beta se f.ut tubularele la prima folosire. ghici ce? nu se f.ut.

asa si cu sculele de diagnostic. look and you shall find, gen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nimeni n-a zis ca sculele folosite de tine sint proaste. in schimb, tu n-ai fost in stare sa intelegi ca e posibil sa existe alternative. le cauti si le gasesti, bine. nu, tot bine.

e ca si cum ai spune ca daca nu folosesti numai Gedore sau Beta se f.ut tubularele la prima folosire. ghici ce? nu se f.ut.

asa si cu sculele de diagnostic. look and you shall find, gen.

Crede-ma cand am dat atatia bani pe ceva am cautat inainte alternative, timp de un an,am sapat pe net..

Din pacate la timpul respectiv nu am gasit ceva mai performant si recunoscut decat acel tester.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...