Sari la conținut

zgomot ambreiaj 954


Postări Recomandate

Salut la voi............ este vorba de un cbr 954 din 2003...si nu stiu ce naiba s-a intamplat....adica am intrebat in stanga si-n dreapta.Deci...can este la viteza mica in sarcina nu conteaza treapta..pe la 30 20 la ora se aude ceva zgomot de la ambreiaj...trag de maneta si tace.....l-am desfacut....nu se vede nimic....dar.....unele dintre lamele sunt putin arse au culaoea mov.....dar nu aluneca nu nimic...schimba bine nu se aude nici un crancanit sau alt zgomot....am schimbat uleiul din Castrol power 1 10w50 in motul 5100 10w40...cred ca asta e..altceva nu gasesc..poate s-a mai intalnit cineva cu problema asta.....nu as arunca uleiul din el nu are numa 600 de km..dar daca altceva nu...il schimb la loc...multumesc

Pareri,sugestii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok...am verificat:)

 

Mai mai pricep asa la suruburi si piulite si rulmenti....de aia astept pe unii care s-au intalnit cu asa ceva.....eu recunosc nu stiu ce sa fac( in afara de ulei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal se schimba rulmentul si bucsa 3 sau oala de ambreaj (nu retin exact pe ce lagar 'calca' rulmentul respectiv). cand nu este actionat ambreajul, tot ansamblul este sustinut intr-un singur punct, respectiv rulmentul acela! atunci cand apesi ambreajul, se actioneaza pe rulmentul 'placii de presiune' si actioneaza ca o parghie, tinand tot ansamblul ambreajului sub 'presiune' si astfel nu se mai aude zgomotul rulmentului. cand ai dat jos placile de ambreaj trebuia sa verifici jocul oalei exterioare sus-jos. de acolo se aude zgomotul.

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal se schimba rulmentul si bucsa 3 sau oala de ambreaj (nu retin exact pe ce lagar 'calca' rulmentul respectiv). cand nu este actionat ambreajul, tot ansamblul este sustinut intr-un singur punct, respectiv rulmentul acela! atunci cand apesi ambreajul, se actioneaza pe rulmentul 'placii de presiune' si actioneaza ca o parghie, tinand tot ansamblul ambreajului sub 'presiune' si astfel nu se mai aude zgomotul rulmentului. cand dat jos placile de ambreaj trebuia sa verifici jocul oalei exterioare sus-jos. de acolo se aude zgomotul.

Stai ca sau tu nu intelegi sau eu nu inteleg.....nu se aude cand NU este in sarcina..deci numai in mers se aude....cand sta toarce frumos...nimic nu se aude.....si repet.....la-m facut bucati si am verificat tot.....e ok...nu e rupt copt ros sau alte chestii nimic de acolo

Editat de art
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Podibil ullei fake, doar posibil.

La asta ma gandesc si eu....am mai desfacut nu una(motoare)...dar pana acum nu m-am intalnit cu asa ceva.....adic adaca se baga ceva ulei nasol(fake) se bloca si cutia .....mai astept pareri dar pana acuma asta e...uleiul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate sa fie de vina uleiul.

Si eu am in mobra mea tot Motul 10 w 40 si sunt extrem de dezamagit :(

Schimbarile de viteze sunt mult mai galagioase, si sunetul motorului...oarecum metalic.

Nu imi place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate sa fie de vina uleiul.

Si eu am in mobra mea tot Motul 10 w 40 si sunt extrem de dezamagit :(

Schimbarile de viteze sunt mult mai galagioase, si sunetul motorului...oarecum metalic.

Nu imi place.

Nu este problema cu schimbul de viteze....merge mai lin......dar zgomotul ma omoara desi am constatat ca nu e afectat nimic in interior......schimba-l man....bine ca vb cu mine pe forum si live nu ne zicem nimic:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arcurile de impact/amortizare de la oala de ambreiaj.

Rulment /bucsa oala.

Incearca si o sincronizare,un mers neregulat,sacadat,duce la zgomote,im motor cumulat cu uzura la dantura cutiei.

Cutie.

Ps.Ar fi bine sa definesti zgomotul,este bataie zornaiala,scartiitura etc..

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o problema similara la un R6, zornaie si folosesc acelas tip de ulei care este foarte prost! Gama 5100 de la Motul este cea mai slaba. Poti incerca 7100 care am inteles ca este ok. Este foarte important sa iei in considerare vascozitatea uleiului.

Daca iti consuma ulei gen 1gram/km parcurs este clar ca este de la ulei.

 

Bafta! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No shit?

 

Ia baga in gugal translate si da-le un mail astora de la Motul si zi-le asta!

Mie imi este clar ca ai motorul varza daca patesti asta!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...