Sari la conținut

Mic incident... cum il rezolv?


Postări Recomandate

Salutare, desii nu ma asteptam sa postez in rubrica.... service, astazi ma vad nevoi sa o fac. Aseara mi-a vazut motoreta tavalita pentru prima oara de cand o am... Am lasato oprita pe marginea drumului, in spatele unui Range Rover, acesta a dat in spate si mi-a dato jos de pe cric: Cum fac sa rezolv problemele aparute pe asigurarea tipului??? problemele sunt urmatoarele: capac alternator julit, maneta ambreiaj rupta, carena coditza crapata si... implicit zgariata, scarita pilot julita.

Problema ar fii urmatoarea, motocicleta in proportie de 60-70% este realizata de mine ( montaj, schimbat piese) este un costum. As vrea sa stiu cum as putea sa rezolv cel mai simplu si rapid problema... ce ar trebuii sa fac? Ce service-uri cunoasteti care ar putea sa-mi rezolve mica problema???????

Editat de tyby_90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi o chestie...sa ceri de la asigurare piesele necesare stock...in urma devizului de reparatie vezi ce suma e si poti cere s'o repari in regie proprie de unde se va scadea TVA'ul si cine mai stie ce...si vezi cu cat mai ramai si cam cat te'ar costa piesele custom

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa faza.

Mare grija la asigurator. Se pare ca este o speta in fraudele in asigurari referitoare la motocicleta care sta si masina care da cu spatele.

Pe mine, dupa ce a aflat agentu de asigurari ca e vb de o motocicleta lovita de o masina, primul lucru care m-a intrebat a fost: "Masina dadea cu spatele ? " :huh: Eu: NU Abia apoi a trecut la alte intrebari si intrega constatare cu poze si alte masuratori.

Gaseste niste martori la fata locului care sa confirma faza si sa nu te treaca la suspiciune de frauda... Fa-ti singur pozele tale la fata locului.

Din pacate din cauza unor jmecheri care si-au reparat motoarele pe asigurarea lu "unu care dadea cu spatele", acum pici aiurea chiar cind se intimpla "de-adevaratelea". Naspa faza...

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa faza.

Mare grija la asigurator. Se pare ca este o speta in fraudele in asigurari referitoare la motocicleta care sta si masina care da cu spatele.

Pe mine, dupa ce a aflat agentu de asigurari ca e vb de o motocicleta lovita de o masina, primul lucru care m-a intrebat a fost: "Masina dadea cu spatele ? " :huh: Eu: NU Abia apoi a trecut la alte intrebari si intrega constatare cu poze si alte masuratori.

Gaseste niste martori la fata locului care sa confirma faza si sa nu te treaca la suspiciune de frauda... Fa-ti singur pozele tale la fata locului.

Din pacate din cauza unor jmecheri care si-au reparat motoarele pe asigurarea lu "unu care dadea cu spatele", acum pici aiurea chiar cind se intimpla "de-adevaratelea". Naspa faza...

Bafta

 

 

Ha de asta chiar nu am stiut....Mda ce sa zic nu m-ar mira sa am probleme.... ca sunt obisnuit. Martori as avea, plus ca tipul cu masina nu parea un jepcar... sper sa se rezolve.

 

Pe asigurare o sa iti repare motocicleta cu piese stock.

Ca sa o repari cu piese coustom cam singura varianta ar fi sa ii ceri bani in loc de asigurare.

 

 

Bani tipului care m-a lovit nu? ... nu in regim propriu....( e o posibilitate si asta dar, nu sunt genul care sa ceara bani... dar daca nu va exista alta solutie, voi apela si la asta)

 

Ar mai fi o chestie...sa ceri de la asigurare piesele necesare stock...in urma devizului de reparatie vezi ce suma e si poti cere s'o repari in regie proprie de unde se va scadea TVA'ul si cine mai stie ce...si vezi cu cat mai ramai si cam cat te'ar costa piesele custom

 

 

Problema nr 1 cu "regim propriu" este urmatoarea: Tipul are RCA la "faimoasa" Carpatica deci, nu stiu cand imi voi recupera banii.... daca imi voi recupera banii. Deci ajungem tot la cersit bani la tipul cu range-ul..... asta e, asa e la noi in rahatul asta de tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cine are asigurarea RCA ala care te-a lovit?

Sorry, dupa aia am vazut ca e vb de carpatica... :D

Nasol.

vorbeste cu ala care te-a lovit si poate vine cu tine la constatare. In ideea sa te ajute... Daca zici ca pare ok...

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cine are asigurarea RCA ala care te-a lovit?

Sorry, dupa aia am vazut ca e vb de carpatica... :D

Nasol.

vorbeste cu ala care te-a lovit si poate vine cu tine la constatare. In ideea sa te ajute... Daca zici ca pare ok...

 

OFFFF.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu: te intelegi la bani cash cu el. La ce masina are, 1000 E (cam cat fac pagubele cu piese OEM) nu e o avere. Apoi schimbi maneta de ambreiaj, repari codita "la baieti" si de restu' bagi benzina si te dai tot sezonul.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe asigurare o sa iti repare motocicleta cu piese stock.

Ca sa o repari cu piese coustom cam singura varianta ar fi sa ii ceri bani in loc de asigurare.

regia proprie este FARA TVA !!!

 

Cere-i ceva bani.

scapi de alergatura... si nervi distrusi. ... oricum dela kkrpatik nu cred sa iei vara asta ceva

bani...

maharul al mare , care aproba disarele este inchis.

Oricum daca ala are o masina cu motor de cativa litri, asigurarea lui va fi mai scumpa daca este inregistrat cu daune, deci e mai simplu si pentru el sa iti plateasca, deasemenea e greu sa demonstrezi ca o masina de zeci de mi de euro nu are senzori de parcare ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am discutat cu el... si fiind foarte grabit sa rezolv situatia.... am acceptat cateva milioane care sa-mi asigure reparatia exact la limita( asta dupa ce tipul a negociat la sange, spunandu-mi ca nu este el de vina ca cei de la carpatica nu platesc daunele... el are asigurare). Oricum omul se invartea la alt nivel, gen... am aflat ulterior de la Secretara lui ( repet am spus secretara lui ), ca acest domn distins are o firma care se ocupa cu vanzarea de Energie Electrica si Produse Petroliere.... :))) Am ramas :o :baldy: . ideea e ca ... s-a rezolvat.

Editat de tyby_90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...