Sari la conținut

Macedonia-Albania-Muntenegru


amacara1
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Intentionez sa fac o tura prin Macedonia, Albania si Muntenegru incepand cu 14 iulie. Scopul este sa ma dau pe drumuri frumoase si sa vad peisaje, sa aflu cum arata casele, muntii si campiile vecinilor ceva mai indepartati.

 

Pana in acest moment, m-am gandit la urmatorul traseu: https://maps.google.com/maps/ms?msid=210928830548812588266.0004c2b1b4f38efc00031&msa=0

 

Va cer sfatul:

- am ales vreo ruta proasta fie ca starea drumului, fie ca ratez ceva ce credeti ca ar merita sa vad?

- ce anume v-a impresionat pe aceasta ruta: ce sa nu ratez, ce sa evit?

- suna bine urmatoarele opriri pt noapte? Skopje, Ohrid, Sarande, pe langa Tirana (booking.com nu stie nicio cazare in Kukes - poate stiti voi), pe langa Budva, Zabljak sau Mojkovac, Vidin. Pe zi as baga cam 300-350km, cu exceptia inceputului si sfarsitului, prin Bulgaria si Serbia - unde am mai fost.

 

Multumesc,

Cristian.

 

PS: Se pare ca googlemaps nu vrea sa 'inchida' traseul prin Vidin, inapoi catre Bucuresti - puteti incerca acest search in googlemaps:

from:Bucharest, Romania to:43.3370696,24.3207549 to:Mavrovo National Park, Macedonia (FYROM) to:Janche, Macedonia (FYROM) to:41.46252,20.51896 to:Ohrid, Macedonia (FYROM) (fyrom) to:40.94488,20.90154 to:SarandÍ, Albania to:40.2578,19.5274 to:VlorÍ, Albania to:Elbasan, Albania to:KukÍs, Albania to:PukÍ, Albania to:Donji MuriÌi, Montenegro to:Virpazar, Montenegro to:Petrovac, Montenegro to:Budva, Montenegro to:Kotor, Montenegro to:Cetinje, Montenegro to:Danilovgrad, Montenegro to:Plužine, Montenegro to:Žabljak, Montenegro to:Mojkovac, Montenegro to:Bucharest, Romania

 

Nici un reply... Toata lumea plecata sau ?

 

Mai bine pun intrebari punctual:

1. Macedonia - din parcul national Mavrovo spre Ohrid, sa o iau pe la lacul Debar sau sa ma tin pe E65/M4?

2. Macedonia - de la lacul Ohrid la lacul Prespa, sa o iau pe sus (est, E65) sau pe marginea lacului Ohrid si apoi prin sudul parcului national Galichica?

3. Trecand in Albania, de la lacul Prespa la Tepelene si apoi Sarande - merg pe SH79->SH75->SH4 sau exista si alte drumuri pe care eu nu le vad pe googlemaps?

4. Albania - merita drumul Elbasan-Tirana sau mai bine merg din Lushnje in Durres si apoi Tirana?

5. Muntenegru - din Pluzine, Suvodo de fapt, merita sa fac micul ocol spre Trsa, mergand spre Durmitor?

6. Intoarcerea din Muntenegru spre Romania - ce ruta ar fi potrivita din Mojkovac? Spre Vidin, pe E80?

 

Multumesc!

Editat de amacara1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Intentionez sa fac o tura prin Macedonia, Albania si Muntenegru incepand cu 14 iulie. Scopul este sa ma dau pe drumuri frumoase si sa vad peisaje, sa aflu cum arata casele, muntii si campiile vecinilor ceva mai indepartati.

 

Pana in acest moment, m-am gandit la urmatorul traseu: https://maps.google....8efc00031&msa=0

 

Va cer sfatul:

- am ales vreo ruta proasta fie ca starea drumului, fie ca ratez ceva ce credeti ca ar merita sa vad?

- ce anume v-a impresionat pe aceasta ruta: ce sa nu ratez, ce sa evit?

- suna bine urmatoarele opriri pt noapte? Skopje, Ohrid, Sarande, pe langa Tirana (booking.com nu stie nicio cazare in Kukes - poate stiti voi), pe langa Budva, Zabljak sau Mojkovac, Vidin. Pe zi as baga cam 300-350km, cu exceptia inceputului si sfarsitului, prin Bulgaria si Serbia - unde am mai fost.

 

Multumesc,

Cristian.

 

PS: Se pare ca googlemaps nu vrea sa 'inchida' traseul prin Vidin, inapoi catre Bucuresti - puteti incerca acest search in googlemaps:

from:Bucharest, Romania to:43.3370696,24.3207549 to:Mavrovo National Park, Macedonia (FYROM) to:Janche, Macedonia (FYROM) to:41.46252,20.51896 to:Ohrid, Macedonia (FYROM) (fyrom) to:40.94488,20.90154 to:SarandÍ, Albania to:40.2578,19.5274 to:VlorÍ, Albania to:Elbasan, Albania to:KukÍs, Albania to:PukÍ, Albania to:Donji MuriÌi, Montenegro to:Virpazar, Montenegro to:Petrovac, Montenegro to:Budva, Montenegro to:Kotor, Montenegro to:Cetinje, Montenegro to:Danilovgrad, Montenegro to:Plužine, Montenegro to:Žabljak, Montenegro to:Mojkovac, Montenegro to:Bucharest, Romania

 

Nici un reply... Toata lumea plecata sau ?

 

Mai bine pun intrebari punctual:

1. Macedonia - din parcul national Mavrovo spre Ohrid, sa o iau pe la lacul Debar sau sa ma tin pe E65/M4?

2. Macedonia - de la lacul Ohrid la lacul Prespa, sa o iau pe sus (est, E65) sau pe marginea lacului Ohrid si apoi prin sudul parcului national Galichica?

3. Trecand in Albania, de la lacul Prespa la Tepelene si apoi Sarande - merg pe SH79->SH75->SH4 sau exista si alte drumuri pe care eu nu le vad pe googlemaps?

4. Albania - merita drumul Elbasan-Tirana sau mai bine merg din Lushnje in Durres si apoi Tirana?

5. Muntenegru - din Pluzine, Suvodo de fapt, merita sa fac micul ocol spre Trsa, mergand spre Durmitor?

6. Intoarcerea din Muntenegru spre Romania - ce ruta ar fi potrivita din Mojkovac? Spre Vidin, pe E80?

 

Multumesc!

 

In primul rand bagati de seama ca va fi cald! Noi pe la jumatate de august anul trecut am prins peste 40 de grade aproape in fiecare zi.

In Macedonia merita sa mergeti la "Valley of the dolls" - undeva pe langa Kumanovo parca era, si la Ohrid. Prin Ohrid sunt multi localnici care cauta turisti pt cazare pe strazile orasului vechi. Se cam vorbeste engleza. Skopje - daca va pasioneaza orasele.

In Albania, daca intrati pe la Ohrid, puteti merge pe la Korce (au o berarie faina) si vizita ce a mai ramas din vechiul centru aroman moscopole. Destul de multa lume vorbeste aromana, tinerii vorbesc majoritatea si engleza. Drumul e ingust (SH74) si destul de greu - nu va planuiti sa ajungeti dintr-un foc la mare, plus ca nu merita. Merge o oprire in munti. Este si o cazare OK, undeva pe langa Germenj. SH4 e drum european - f bun. Merita facut cat de mult (macar pana la Vlore) din drumul SH8 - o combinatie ametitoare de drum de coasta si urcari pe munte gen Transfagarasan. Elbasan - Tirana e drum de munte, dar pe acolo nu am ajuns. Un drum pe vale montana, frumos si relaxant, e de la Elbasan spre Ohrid (SH3).

Din Muntenegru ne-am intors in 2010 prin Mojkovac sambata si nu as recomanda nimanui. Ia trafic gen DN1, pune-l pe un drum gen Transfagarasan, pune temperatura la 38 de grade, si da-i bataie. Plus, tunelurile is stramte, daca se nimeresc 2 tiruri sau autobuze, nu incap, si trebuie sa dea inapoi una dintre coloane ca sa fac loc. Nasol rau. Poate in timpul saptamanii e mai bine, dar nu as baga mana in foc pentru asta.

 

In rest, bafta multa!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc oameni buni de raspunsuri! Deci nu a plecat chiar toata lumea :)

Tija, doua nelamuriri: Ai vrut sa zici SH75 in loc de SH74 sau la ce drum greu te referi? Iar despre intoarcerea in tara din Mojkovac - care e drumul pe care sa-l evit? Ce alta varianta am din canionul Tara?

 

Seara faina,

Cristian.

Editat de amacara1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc oameni buni de raspunsuri! Deci nu a plecat chiar toata lumea :)

Tija, doua nelamuriri: Ai vrut sa zici SH75 in loc de SH74 sau la ce drum greu te referi? Iar despre intoarcerea in tara din Mojkovac - care e drumul pe care sa-l evit? Ce alta varianta am din canionul Tara?

 

Seara faina,

Cristian.

 

SH75 embarrassed.gif Scuze, greseala de tipar. E greu, dar zic ca merita, eu m-as mai duce.

De la Mojkovac am mers prin Bijelo Polje, Uzice, Cacac, Lazarevac, Belgrad. Adica exact E763. Probabil o varianta pe drumuri nationale/judetene ar fi fost mai potrivita, sau mers in alta zi.

Din Muntenegru ai mai putea iesi pe la Pljevlja sau pe la Rozaj, dar nu stiu care-s conditiile de trafic, pe acolo nu am ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am intrat in Albania prin sudul Muntenegrului, undeva printre Ulcinj si lacul Skadar (cred ca este iesirea care apare si pe traseul tau) si am luat-o pe niste drumuri principale dar mai de munte spre Debar (Macedonia). Drumul a fost ok si foarte pitoresc, cu doar cateva portiuni neasfaltate si cu gropi. Intentionam sa vin pe drumul dinspre Podgorica initial, gandindu-ma ca e mai "principal" si deci mai sigur, dar m-a atentionat cineva ca e drum de piatra, pregatit ptr asfaltare si ca e absolut groaznic (camioane, praf, bolovanis etc). N-ar strica in Albania sa intrebi in zona de starea drumurilor pe care vrei sa o iei.

 

In Macedonia am intalnit un asfalt nu prea grozav si destul de multe tiruri. La Ohrid merita sa faceti o plimbare macar de jumatate de ora cu o barca din port... nu e scump, multi dintre ei vorbesc engleza si va mai pot povesti una alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi pleca si eu intr-o tura cu moto de vreo 3 saptamani prin Macedonia, Albania, Muntenegru, Hertegovina, Croatia, Slovenia etc. M-ar interesa sa stiu daca se poate campa ala-n-dala in aceste tari sau se dau amenzi. Ma intereseaza mai ales zone de pe litoral, cu locuri asemanatoare Corbu, Vama sau cele de la bulgari.

 

Deasemenea daca imi puteti recomanda campinguri cu raport pret/calitate bun, v-as fi recunoscator.

 

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Voi pleca si eu intr-o tura cu moto de vreo 3 saptamani prin Macedonia, Albania, Muntenegru, Hertegovina, Croatia, Slovenia etc. M-ar interesa sa stiu daca se poate campa ala-n-dala in aceste tari sau se dau amenzi. Ma intereseaza mai ales zone de pe litoral, cu locuri asemanatoare Corbu, Vama sau cele de la bulgari.

 

Deasemenea daca imi puteti recomanda campinguri cu raport pret/calitate bun, v-as fi recunoscator.

 

Multumesc anticipat !

 

In Croatia nu prea merita camping - pentru cativa euro in plus gasesti cazare. Sau poti campa 'aiurea', dar sa te asiguri ca nu deranjezi pe nimeni si nu esti chiar pe marginea drumului.

In Muntenegru campinguri ce am vazut mi-au parut aglomerate si cam murdare, cazarile mai ieftine decat in Croatia, deci iar nu se prea merita in camping (cel putin nu la mare). La munte ar mai merita.

Ca si camping singurul pe care l-as recomanda e la Brijesta - si asta pentru liniste, locatie, gazde si oameni. Cred ca e si cel mai ieftin in care am fost (cam vreo 10E total).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...