Sari la conținut

ISLE OF MAN 2012


Postări Recomandate

Salutare tuturor!

Calatoria mea pe Isle of Man este un vis vechi de pe vremea cand nu aveam nici permis, nici moto, care a devenit realitate anul acesta la insistentele lui Klaus, un vechi amic din Germania. Am fost intotdeauna ferm convins ca pe acesta insula trebuie ajuns macar o data in viata, daca esti pasionat de mersul pe doua roti, pt. ca acolo a inceput totul. Pt. mine a fost un efort mare sa ajung pe Isle of Man, atat din punct de vedere financiar, cat si din punct de vedere familial sau profesional. Dar a meritat din plin !

Traseul meu a fost urmatorul:

1. Sibiu-Viena (Austria)cu motocicleta = aprox. 850 km, durata 1 zi

2. Viena-Hamburg (Germania) cu trenul = aprox. 1000 km, durata toata noaptea)

3. Hamburg-Rotterdam (Olanda) cu motocicleta = aprox. 500 km, durata 1 zi

4. Rotterdam-Hull (Anglia) cu feribotul = durata toata noaptea

5. Hull-Heysham (Anglia) cu motocicleta = aprox. 150 mile, durata toata noaptea)

6. Heysham-Douglas (Isle of Man) cu feribotul, durata 4 ore

Poze din acesta calatorie puteti vedea pe blogul meu: www.joymyride.blogspot.com (http://www.joymyride.blogspot.ro/p/isle-of-man-2012.html)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru reusita!

Si eu sper sa reusesc sa fac drumul asta la un moment dat. O intrebare fireasca (cel putin pentru mine) ar fi...cam cat te-a costat aventura asta? Stiu ca merita fiecare banut/cent/penny... :friends:

Si inca o data...Bravo!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sigur ca este o intrebare fireasca, poate cea mai importanta dintre toate :rolleyes:

Costul total a fost in jur de 3000 eur, aici intrand costurile cu drumul (benzina, bilete tren, feribot, etc), cazare 14 nopti pe insula, mancare si restul de cheltuieli zilnice.

 

Scuze pt. gresala de la pct.5 Hull-Heysham, durata este 1 zi in loc de toata noaptea :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sigur ca este o intrebare fireasca, poate cea mai importanta dintre toate :rolleyes:

Costul total a fost in jur de 3000 eur, aici intrand costurile cu drumul (benzina, bilete tren, feribot, etc), cazare 14 nopti pe insula, mancare si restul de cheltuieli zilnice.

 

Scuze pt. gresala de la pct.5 Hull-Heysham, durata este 1 zi in loc de toata noaptea :lol:

MERITA FIECARE CENT INVESTIT AVENTURA ASTA

TOATE CELE BUNE

:ok:

Editat de ar77scv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Da, vorbitori de manx sunt peste tot pe insula, pt. ca localnicii țin foarte mult la traditia, obiceiurile si trecutul lor in general.

O ciudatetie a insulei este Pisica Manx, o specie care se naște fara coada si cică daca o iei de pe insula moare in câteva zile.

Apropo, sti care e denumirea Isle of Man in dialectul manx?

ELLAN VANNIN .... misto nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate Mad Sunday a fost o zi ploioasa si nu prea s-a dat nimeni, decat cei care au vrut sa faca o plimbare, in nici un caz in regim de cursa.

Oricum, partea faina pe Isle of Man este ca in afara localitatilor nu exista limitare de viteza, poti merge cat vrei/poti de tare - din cauza asta si mor multi turiști.

Noi am facut in fiecare zi traseul, insa nu a fost zi sa nu fie blocat de poliție, din cauza ca erau accidente. E nebunie curată!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tura, frumoase locuri, pacat de moartea unora pe acel circuit. In orice caz banuiesc ca e ceva sa poti sa asisti la o asemenea cursa. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, motorul ala ne-a impresiinat si pe noi.

E o adevarata bomba !

Din pacate nu am putut sa-l vedem in miscare, in ciuda timpului petrecut in jurul lui, cu speranta ca va veni proprietarul. Era interesant de vazut cum naiba statea omul pe motor si mai ales cat avea de lungi mainile .... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Calatoria mea pe Isle of Man este un vis vechi de pe vremea cand nu aveam nici permis, nici moto, care a devenit realitate anul acesta la insistentele lui Klaus, un vechi amic din Germania. Am fost intotdeauna ferm convins ca pe acesta insula trebuie ajuns macar o data in viata, daca esti pasionat de mersul pe doua roti, pt. ca acolo a inceput totul. Pt. mine a fost un efort mare sa ajung pe Isle of Man, atat din punct de vedere financiar, cat si din punct de vedere familial sau profesional. Dar a meritat din plin !

Traseul meu a fost urmatorul:

1. Sibiu-Viena (Austria)cu motocicleta = aprox. 850 km, durata 1 zi

2. Viena-Hamburg (Germania) cu trenul = aprox. 1000 km, durata toata noaptea)

3. Hamburg-Rotterdam (Olanda) cu motocicleta = aprox. 500 km, durata 1 zi

4. Rotterdam-Hull (Anglia) cu feribotul = durata toata noaptea

5. Hull-Heysham (Anglia) cu motocicleta = aprox. 150 mile, durata toata noaptea)

6. Heysham-Douglas (Isle of Man) cu feribotul, durata 4 ore

Poze din acesta calatorie puteti vedea pe blogul meu: www.joymyride.blogspot.com (http://www.joymyride.blogspot.ro/p/isle-of-man-2012.html)

Ooooo, sibian de-al nostru ;)

Bravo! Foarte tare tura si ai prins si vreme buna, pare-se.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am avut super noroc de vreme. Din 14 zile petrecute pe insula, 10 au fost extraordinare, soare, foarte cald, iar 4 ploioase pe care le-am petrecut facand plimbari cu trenul. A fost foarte haios, mai ales ca era un fel de "mocanita", cu carbuni, foarte veche.

 

Merci de urari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...