Sari la conținut

idei de vacanta .......LEFKADA


ianachim
 Share

Postări Recomandate

pentru cei care inca nu si au stabilit "tinta pe vara asta le recomand cu placere LEFKADA

iesire din bucuresti pe giurgiu ruse veliko nova zagora svilengrad alexandopoli si o tineti pe autostrada pana la intrare in ioanina

 

veroia kozani metsovo sunt in drumul vostru insa autostrada le arata de la distanta si nu te face deloc sa pierzi timpul traversandu le in drumul de la salonic la ioanina

 

dupa care mergi pe drumuri nationale pana pe insula.... impropriu spus insula ca .. de grecul ...puturos ....a facut un tunel pe sub mare.... aha... pe sub mare

 

autostrada grecului in faliment este la nivelul celor din austria sau elvetia exceptand benzinarIile

vrei gaz trebuie sa iesi cam 10 km din autostrada si sa alimentezi in orasele de pe langa asta daca nu ai un rez generos

 

deci se cate ori vezi benzinarie ... Alimenteaza....

 

la inceput ai pe mana dreapta muntii iar stanga un imens albastru

de la salonic incepi sa urci si sa cobori in curbe largi si ZECI DE TUNELURI din care la fiecare iesire te asteapta cate un viaduct de unde privelistea iti taie rasuflarea

 

nu stiu cum este in august sau iulie insa la sf de iunie am crezut ca .....grecii au emigrat in australia

poate ca taxele de autostrada le par prea mari ...poate ca, canicula instalata dupa ora 11 pana la 17 i a ascuns pe sub maslini.... in sfarsit PUSTIUUUUU 500 km

taxe de la alexandropoli pana in ioanina auto 4x2 e si 1x2.4 e deci 10.4 e

la moto erau taxe de 1.4 e la cele cinci porti de plata

 

buc alexandropoli 550 km

alex ioanina 560 km

ioanina lefkada 140 km

 

insula nu este genul f turistic si mi a fost recomandata de catre un grec cel care mi a povestit si de samotraki

iti trebuie mimim 8 zile

caci 2 le distrugi pe drum

iar cele 6 ramase nu iti sunt suficiente sa o explorexi

de la sosele asfaltate de 2 benzi pana la drumuri de pamant spre varful muntilor sau spre far unde abia au loc 2motoare, curbe cat cuprinde pentru niste NESATULI de motociclisti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei care inca nu si au stabilit "tinta pe vara asta le recomand cu placere LEFKADA

iesire din bucuresti pe giurgiu ruse veliko nova zagora svilengrad alexandopoli si o tineti pe autostrada pana la intrare in ioanina

 

veroia kozani metsovo sunt in drumul vostru insa autostrada le arata de la distanta si nu te face deloc sa pierzi timpul traversandu le in drumul de la salonic la ioanina

 

dupa care mergi pe drumuri nationale pana pe insula.... impropriu spus insula ca .. de grecul ...puturos ....a facut un tunel pe sub mare.... aha... pe sub mare

 

autostrada grecului in faliment este la nivelul celor din austria sau elvetia exceptand benzinarIile

vrei gaz trebuie sa iesi cam 10 km din autostrada si sa alimentezi in orasele de pe langa asta daca nu ai un rez generos

deci se cate ori vezi benzinarie ... Alimenteaza....

 

la inceput ai pe mana dreapta muntii iar stanga un imens albastru

de la salonic incepi sa urci si sa cobori in curbe largi si ZECI DE TUNELURI din care la fiecare iesire te asteapta cate un viaduct de unde privelistea iti taie rasuflarea

 

nu stiu cum este in august sau iulie insa la sf de iunie am crezut ca .....grecii au emigrat in australia

poate ca taxele de autostrada le par prea mari ...poate ca, canicula instalata dupa ora 11 pana la 17 i a ascuns pe sub maslini.... in sfarsit PUSTIUUUUU 500 km

taxe de la alexandropoli pana in ioanina auto 4x2 e si 1x2.4 e deci 10.4 e

la moto erau taxe de 1.4 e la cele cinci porti de plata

 

buc alexandropoli 550 km

alex ioanina 560 km

ioanina lefkada 140 km

 

insula nu este genul f turistic si mi a fost recomandata de catre un grec cel care mi a povestit si de samotraki

iti trebuie mimim 8 zile

caci 2 le distrugi pe drum

iar cele 6 ramase nu iti sunt suficiente sa o explorexi

de la sosele asfaltate de 2 benzi pana la drumuri de pamant spre varful muntilor sau spre far unde abia au loc 2motoare, curbe cat cuprinde pentru niste NESATULI de motociclisti

 

 

 

Foarte frumos din ce relatezi tu,poze ai facut?pune si tu daca ai,sa ne curga si noua balele putin. :cheers:

Editat de nergall
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

agios ioannis

39.419014,23.159569

 

de la volos, 0m altitude, urci la 1400m pentru a cobora in partea cealalta la 0m.

e o bucata uitata de lume. mare azurie, mancare super, oameni prietenosi, chiar si romani gasesti daca mai cauti, 2-3 familii...

 

o sa revin cu poze, dar drumul e kriminal!!!!

se gaseste pensiune si in varful sezonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau preturi camping, ca arata bine si parca m,as duce aici in loc fe corfu

 

imi pare rau cu campingul nu te pot ajuta

insa sincer daca mai gasesti inca o pereche

iti dau locatia unde stau eu acum

dormitor principal

camera de zi cu bucatarie americana echipata complet

si camera open la mansarda

4 oameni stau super ok

100 euro pe noapte

era sa uit piscina la fiecare vila

dai mai mult ai si jacuzii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau preturi camping, ca arata bine si parca m,as duce aici in loc fe corfu

 

asta e singura poza cu campingul, :)

 

IMGP1615.jpg

 

erau ceva corturi si vo 3 motoare , destule rulote care stateau acolo mai mult de-o saptamana cu antene de sateliti etc, dar erau locuri destule

m-am uitat pe net si n-am gasit nici cum se numeste...

pensiuni gaseai de la €45, anul trecut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e mult pt mine 45 euro, asa ca prefer cort. multam!

 

intelesei, problema e ca nu stiu nici un pret de la corturi (nu cred ca trece de €10) si nici nu e pe harta nici nu e de gasit, d-aia iti dadui coordonatele.

drumul e insa demential, dar se face incet ca e plin de serpentine. practic cred c-as aprecia mai mult un drum ca al lui ianachim. dar e o nebunie sa pleci de la 0 si 35°C sa ajungi la 1400m si 15°C, ca sa cobori in partea cealalta intr-o mare azurie..., sa nu mai zic cu se vede marea de pe drum de la peste 1000m...

 

initial vroaim pe o insula dar mi-a fost frica de greve, asa ca am ales mainland-ul si cu combustibil la mine sa pot ajunge pana-n bulgaria in caz de greve. eu mai tot timpul am programul stabilit la minut, si orice intarziere ma da peste cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun, zic si aici pentru romanii care se duc in Grecia si nu stiu:

Metsovo e capitala romaneasca a Pindului si e superba. Practic poti sa opresti acolo si sa spui "Buna ziua" si ti se va raspunde. Mai ales daca este vorba de niste batrani cu un toiag ciobanesc in mana.

Incearca sa folosesti cuvinte simple si .. latine. Nu vei intelege tot dar ciuleste urechile.

E valabil in orice sat din zona montana de la Veria pana la Ianina.

post-4291-0-49835700-1340564457_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e mult pt mine 45 euro, asa ca prefer cort. multam!

 

 

nu sunt in masura sa judec ce poate fiecare

insa dupa ce dai banii pe 2500 km si conduci 14 ore minim

merita si "sufletul" tau un pic de BINE SI RELAXARE

 

crede ma ca la 40 de grade la umbra iti arde aerul in gat in cort

m am interesat si luna septembrie este ok ca temperaturi

 

deci daca ai ceva de gand vin o atunci

aerul conditionat din masina nu facea fata azi la pranz

 

apropo

indiferent unde stai sau cu ce vii

nu rata o masa buna la EL GRECO o taverna in port la NIDRI

sunt doi frati romani

iar pestele e proaspat si bine facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metsovo e capitala romaneasca a Pindului si e superba.

[...]

E valabil in orice sat din zona montana de la Veria pana la Ianina.

 

 

care e motivul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt in masura sa judec ce poate fiecare

insa dupa ce dai banii pe 2500 km si conduci 14 ore minim

merita si "sufletul" tau un pic de BINE SI RELAXARE

 

crede ma ca la 40 de grade la umbra iti arde aerul in gat in cort

m am interesat si luna septembrie este ok ca temperaturi

 

deci daca ai ceva de gand vin o atunci

aerul conditionat din masina nu facea fata azi la pranz

 

apropo

indiferent unde stai sau cu ce vii

nu rata o masa buna la EL GRECO o taverna in port la NIDRI

sunt doi frati romani

iar pestele e proaspat si bine facut

Ai tu dreptate. Eu ajung oricum in ultima saptamana din august, sper sa stau 10 zile.

Ms de informatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e motivul?

initiatorul propune traseul clar "pentru cei care inca nu si au stabilit "tinta pe vara asta le recomand cu placere LEFKADA

iesire din bucuresti pe giurgiu ruse veliko nova zagora svilengrad alexandopoli si o tineti pe autostrada pana la intrare in ioanina

 

veroia kozani metsovo sunt in drumul vostru insa autostrada le arata de la distanta si nu te face deloc sa pierzi timpul traversandu le in drumul de la salonic la ioanina"

Tocmai ca merita sa vezi frumusetile din drumul spre destinatia Lefkada: satele din Pind-Epir -unde se mai vorbeste inca un dialect al limbii romane. Sirako Village view from the footpath leading to Kalarites

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am propus tinta finalaca pe drum sunt multe altele de vazut nu contestchiar nu stiam de informatiile astea

deci cine este interesat le poate valorificaasta e si scopulpentru mine era mai imp sa ajung sa ma cazez.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand Lefkada, am fost acolo 2 ani la rand.

foarte frumos, in special in partea estica a insulei, unde aveti sanse sa prindeti valuri foarte mari.

in cealalta parte , pe coasta de vest a insulei apa linistita.

ca si excursie de 1 zi va recomand inchiriere barca cu motor din Nidri , ca si cea din pozele de mai jos. Costa aprox 40-50 euro/zi dar merita fiecare banut.Nu ai nevoie de permis pt ea, primesti barca si harta si poti sa mergi cu ea pe toate insulele mici din zona, opresti unde vrei , inclusiv pe insula Scorpio poti opri pt o baie mica.

Zona Metsovo.....in primul an nu am mers pe autostrada deoarece era in constructie si am mers pe drumul vechi prin Metsovo. Foarte frumos, mai ales cu motocicleta dar obositor. In al 2-lea an am mers pe autostrada.

Daca va mai pot ajuta cu informatii....cu cea mai mare placere.

bafta si distractie faina sa aveti !

 

post-4998-0-11056500-1340627674_thumb.jpg

 

post-4998-0-50540900-1340627797_thumb.jpg

 

post-4998-0-22682500-1340627863_thumb.jpg

 

post-4998-0-11430300-1340627968_thumb.jpg

 

post-4998-0-18442100-1340628118_thumb.jpg

 

post-4998-0-61171200-1340628774_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand Lefkada, am fost acolo 2 ani la rand.

foarte frumos, in special in partea estica a insulei, unde aveti sanse sa prindeti valuri foarte mari.

in cealalta parte , pe coasta de vest a insulei apa linistita.

ca si excursie de 1 zi va recomand inchiriere barca cu motor din Nidri , ca si cea din pozele de mai jos. Costa aprox 40-50 euro/zi dar merita fiecare banut.Nu ai nevoie de permis pt ea, primesti barca si harta si poti sa mergi cu ea pe toate insulele mici din zona, opresti unde vrei , inclusiv pe insula Scorpio poti opri pt o baie mica.

Super ! De cand incercam sa aflu pe unde mai pot inchiria o barca cu motor, ca tare imi era dor de o plimbarica. Si pretul e chiar mic. In Cipru luam cam cu 80-90 de euro pt 4 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...