Sari la conținut

consum foarte mare suzuki marauder 800


Postări Recomandate

Salut!

Suzukiul meu consuma mai mult decat dublu de 2 saptamani. Cam 12 litri la 100-120km extern, cand ar trebui sa consume 4.7-5/100km, la viteza de 80-90km/h.

Care ar putea fi problema? nu stiu daca este o coincidenta sau nu dar cam acum 2 saptamani am umblat la rotita de sub rezervor (langa sa) pentru ca se oprea la relanti si am inteles ca acela este reglajul. E cam absurd daca stau sa ma gandesc pentru ca nu vad ce legatura ar avea consumul la viteza de croaziera cu relantiul dar ce sa zic, iau si treaba asta in calcul...

Voi ce spuneti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rotita de reglat relantiul are intr-o oarecare masura legatura cu sincronizarea carburatoarelor. Probabil au fost desincronizate si acum e si mai rau. Si totusi consumul nu ar trebui sa fie atat de dramatic crescut.

Asta este singurul lucru care-mi vine in minte acum.

 

Trebuie sa desfaci carburile sa le cureti, sincronizezi, sa vezi daca nu cumva este un plutitor blocat ceea ce duce la un nivel al benzinei crescut. O operatiune destul de complicata la Marauder.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu opritul la relanti a aparut din senin sau in timp?

 

Rotita de reglat relantiul are intr-o oarecare masura legatura cu sincronizarea carburatoarelor. Probabil au fost desincronizate si acum e si mai rau. Si totusi consumul nu ar trebui sa fie atat de dramatic crescut.

Asta este singurul lucru care-mi vine in minte acum.

 

Trebuie sa desfaci carburile sa le cureti, sincronizezi, sa vezi daca nu cumva este un plutitor blocat ceea ce duce la un nivel al benzinei crescut. O operatiune destul de complicata la Marauder.

 

Daca sincronizarea e facuta bine surubul e legat strict de relanti, daca nu e facuta bine si sufele stau aiurea pe acolo face mai mult rau decat bine, oricum e cel mai prost sistem de angrenare intre carburatoare pe care l-am vazut, ever ...

Posibil sa ii fi ramas si vre-unul din soc-uri trase, am mai gasit, la vx ce e drept, dar sistemul e acelasi; am gasit soc-ul din spate blocat pe deschis ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1- iltrul de aer

2- sincronizarea

3- curatarea carb\inject

4- relantiu

5- bujii

 

alceva nu ma vine, dartotuts daca a crescut brusc de obicei filtrul e de vina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rotita de reglat relantiul are intr-o oarecare masura legatura cu sincronizarea carburatoarelor. Probabil au fost desincronizate si acum e si mai rau. Si totusi consumul nu ar trebui sa fie atat de dramatic crescut.

Asta este singurul lucru care-mi vine in minte acum.

 

Trebuie sa desfaci carburile sa le cureti, sincronizezi, sa vezi daca nu cumva este un plutitor blocat ceea ce duce la un nivel al benzinei crescut. O operatiune destul de complicata la Marauder.

 

fumezi ce trebuie?

 

Problema cu opritul la relanti a aparut din senin sau in timp?

 

 

 

Daca sincronizarea e facuta bine surubul e legat strict de relanti, daca nu e facuta bine si sufele stau aiurea pe acolo face mai mult rau decat bine, oricum e cel mai prost sistem de angrenare intre carburatoare pe care l-am vazut, ever ...

Posibil sa ii fi ramas si vre-unul din soc-uri trase, am mai gasit, la vx ce e drept, dar sistemul e acelasi; am gasit soc-ul din spate blocat pe deschis ...

 

e ca la intruder, 2 sufe, una de sincronizare la relanti si una in mers... daca l-a dat mai jos poate e vreo problema, daca l-a ridicat merge mai aiurea dar in nici un caz nu face figuri decat la MAXIM 1/4 din acceleratie!

 

p.s. l-as asculta pe TNG ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...