Sari la conținut

bucuresti - chisinau


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

daca nu se poate vizita crama, sa zicem ca-i inchis, ce altceva mai e de facut prin chisnau?

ma gandeam la 1mai.

nepoata-mea, fiica sora-mii vrea sa scrie un articol. asa ca o s-o iau de la aeroport in chisinau pe la 10 jumate dimineata si la 6PM s-o duc inapoi.

m-am gandit la crama. dar daca o iau in freza cu crama?

astia au vreun targ care sa fie deschis pe 1 mai?

mi-am rezervat la botanic parc, vazui ceva motociclete in curte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moldova e frumoasa de vizitat chiar si fara sa mergi undeva anume! :) si oamenii ospitalieri. bineanteles, nu trebuie nici sa abuzati dar e foarte ok "atmosfera"! :) cu jafurile pe drum si rahaturi de gen eu zic sa va mai calmati, nu e chiar asa. se mai fura din tiruri in parcari din cand in cand dar in rest e ok... eu mi-am lasat motoreta in fata casei in chisinau o saptamana intreaga, nu mi-a disparut... atentie mare! pregatiti-va ficatul, oriunde te duci aproape, vrei, nu vrei, tot bei! :)))))

Editat de Performance Solutions
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moldova e frumoasa de vizitat chiar si fara sa mergi undeva anume! :) si oamenii ospitalieri. bineanteles, nu trebuie nici sa abuzati dar e foarte ok "atmosfera"! :) cu jafurile pe drum si rahaturi de gen eu zic sa va mai calmati, nu e chiar asa. se mai fura din tiruri in parcari din cand in cand dar in rest e ok... eu mi-am lasat motoreta in fata casei in chisinau o saptamana intreaga, nu mi-a disparut... atentie mare! pregatiti-va ficatul, oriunde te duci aproape, vrei, nu vrei, tot bei! :)))))

aia stiu eu, mai ales ca sunt atras de oameni, locuri d-astea neatinse de globalizari, de vreme, exotice ..

problema e ca pustoaica vrea sa scrie un articol despre ceva... si acel ceva trebuie sa fie un obiectiv turistic pe care-l poate "inregistra" in cateva ore.

d-asta intreb, daca n-avem noroc de crama.., ce-as putea sa-i ofer? vreo idee?

eu merg in moldova pentru un tune-up fin pentru excursia de la vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica intrarea la crama Cricova (cea mai ieftina pt o ora) costa 250 ron ...asa scrie pe site-ul lor...din cate stiu sunt mai multe...aveti idee unde e mai ieftin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica intrarea la crama Cricova (cea mai ieftina pt o ora) costa 250 ron ...asa scrie pe site-ul lor...din cate stiu sunt mai multe...aveti idee unde e mai ieftin?

ron sau lei moldovenesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici e site-ul http://www.cricova.md/ , are si varianta in romana, pe calculatorul asta nu merge sa intru fiindca nu am adobe instalat...eu am mai identificat ca obiective in jurul capitalei Orheiul Vechi(in special satul Trebujeni)...vreau si eu sa merg la inceputul lui mai, dar eu merg din Botosani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut....vreau sa fac traseu asta la inceputul lunii mai> http://maps.google.ro/maps?saddr=Dorohoi,+Boto%C8%99ani&daddr=48.3545916,27.1952742+to:Soroca,+Moldova+to:Trebujeni,+Moldova+to:Cricova,+Moldova+to:Chi%C5%9Fin%C4%83u,+Moldova+to:47.0472887,28.8490865+to:Palanca,+Moldova+to:Odes%27ka+oblast,+Ucraina+to:Bilhorod-Dnistrovskyi+museum+of+local+lore,+Pushkina+street,+Cetatea+Alb%C4%83,+Regiunea+Odesa,+Ucraina+to:Kiliya,+Regiunea+Odesa,+Ucraina+to:46.8252689,28.1119586+to:47.4346527,27.2724518+to:Dorohoi,+Boto%C8%99ani&hl=ro&ie=UTF8&ll=45.744527,28.905029&spn=5.366937,6.646729&sll=46.957857,28.565503&sspn=5.384267,9.876709&geocode=FRzJ2wIdM9SSASnnAKYG3WE0RzGqmD_WUeCf7w%3BFR_V4QIdiveeASn32n-C7GwzRzG3zvmMLuPhNw%3BFQv33gId4NKvASlv_P7ZcerMQDFqcJjo47NXvA%3BFeHz0QIdKxq6ASlrrp6y5uPLQDFvK1iKcIzhTw%3BFZUyzwIda3i4ASl13AJvhNjLQDFNYao4UGd-pg%3BFauSzQIdTxa4ASmhabcoNnzJQDE83UlXMNbRNw%3BFXjizQIdvjO4ASm958gKAH3JQDEU7LDtIbsyGw%3BFeQmxAIdAC_LASnbIRt7i3rIQDFWhi1FtQvlew %3BFWdMxQIdOPHUASlpFI6agTHGQDHF1361aPBrHw%3BFQbdwAIdrybPASE5GFWWKtlw1SljFgiW1sLHQDE5GFWWKtlw1Q%3BFSXGtQIdeHS-ASlzSkAsWNW5QDGu5NuRrl9HxQ%3BFTR_ygIdVvSsASkv4bz6fT7KQDHDihX6elQsFw%3BFZzL0wIdAyWgASnRXGZR7yXLQDFPXhboL3XL3g%3BFRzJ2wIdM9SSASnnAKYG3WE0RzGqmD_WUeCf7w&oq=cricova&mra=dvme&mrsp=12&sz=7&via=1,6,11,12&t=m&z=7....as vrea sa stiu ce as putea vizita in afara de punctele indicate. Timpul alocat e de 4 zile, eventual 5. Incerc sa evit Transnistria. Multumesc

Cu 650 GS-ul, daca nu o sa te grabesti, o sa fie in regula. Daca te duci pregatit pentru un drum prost, nu o sa te dezamageasca.

Estimeaza o viteza medie de 50km/h si o sa fie totul in regula. Pune benzina de la Tirex, Petrom, Bemol sau Lukoil, nu te aventura cu statii de alimentare dubioase (desi a fost Mihai Barbu in Mongolia si a bagat tot felu de benzine in GS si a mers:) ) Bancomate gasesti doar in orase mai mari, de aceea e bine sa cash la tine (intr-o limita rezonabila vreo 600 MDL, adica vreo 50-60$). Benzina e cam un euro in Moldova.

Sa intrebi la vama de vinieta, stiu ca afost introdusa, dar nu stiu daca e nevoie si pentru motociclete, caci nu am fost de cand s-a introdus. E in jur de 4 euro cea mai ieftina (cred ca pentru 7 sau 10 zile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a stabilit, a fost anul trecut. :)

 

PS: din motive organizatorice n-am ajuns atunci la Cricova. Dar n-as merge pana acolo doar pentru asta, aglomerat si anost drumul pana iesi din tara.

 

albita sau giurgiulesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...