Sari la conținut

Sfaturi/recomandari ulei si baterie!


gigis
 Share

Postări Recomandate

Am nevoie de niste recomandari pentru ulei (ulei bun) si pentru baterie (sa nu fie nevoie sa o schimb des) pentru un Kawasaki Ninja ZX6R, model 2002.

 

Uleiul trebuie sa fie 10w-40 si bateria 12V 8A.

 

Multumesc.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motul 300v (dublu ester) si baterie Yuasa (nu Toplite) YTX-9BS :cheers:

 

multumesc pentru raspuns. zici de asta, nu? http://www.car-parts.ro/piese-auto/ulei-motul-300v-4t-factory-line-sae-10w40-4l

 

Merge bine si Motul 7100, in principiu pune un ulei care sa te avantajeze si la pret. Cat despre baterii, Yuasa sunt foarte bune.

vad ca e ok ca pret, pana si ala de 4 litri. prefer sa fie ceva bun si sa dau un pic mai mult. mersi

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu baga 300V daca nu te dai pe circuit...300V e exclusiv pentru asa ceva..si se schimba si des din acest motiv...si nu stiu daca iti covine sa dai la cateva luni 250 de lei sau 300 cat e 300V..7100 cred ca e perfect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(ulei bun)

Uleiul trebuie sa fie 10w-40

 

Mergi in oras? Daca da, motorul tau va sta la vreo 100 celsius iar uleiul cam tot pe-acolo, daca nu chiar putin mai mult. Asta inseamna ca 10W 40 nu e tocmai cea mai buna alegere. In manualul de service al motocicletei tale, sunt trecute mai multe vascozitati de ulei, nu doar 10W 40. Astea mai vascoase sunt cea mai buna alegere la mersul (chiar si ocazional) din semafor in semafor. In plus, cu orele de functionare, vascozitatea uleuiului din agregat scade. In timp ce 10W 40 devine mai usor "apa", 15W 50 ramane la o vascozitate optima mult mai mult timp. Eu recomand 10W 50 sau 15W 50 full sintetic. Bel Ray EXS, parerea mea, face cam cea mai buna treaba la momentul asta.

 

bateria 12V 8A.

 

Yuasa YTX9 BS sau... YTZ10S. Am Yuasa YTZ10S de 7 ani, si e inca in forma foarte buna ;)

 

Am totul pe stoc

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...