Sari la conținut

A, B, sau C la hard enduro


Postări Recomandate

in primul rand La Multi Ani dragi colegi de breasla ! :friends:

 

in anii precedenti ne-am confruntat cu o problema deranjanta izvorata din ..... partea participantilor la cursele ... nu numai de enduro(vezi Dave la SM Amcart)

piloti cu experienta se inscriu la clase inferioare pentru a puncta/ aduna premii. acest lucru este deranjant si frustrant pentru cei care iau contact prima oara cu acet fenomen si ii determina sa participe din ce in ce mai putin la curse si treaba asta influenteaza direct organizatorii si cresterea evenimentelor.

 

asadar, cum procedam cu " istetii "

 

bajetii de la viteza aranjaza clasele dupa timpul de la calificari/antrenament asta s-ar putea aplica la SM dar cum la noi nu prea merge...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

palmares...

desi nu-mi convine .. dar palmaresul trebuie sa fie contabilizat.

Daca ai terminat anul in primii 5 la clasa ta sa treci automat la cea superioara.

Dar aici apare cazul meu care am terminat pe 3 la B (daca am fost 10 cu totii) doar pt ca am avut posibilitatea sa merg la toate cursele. Iar daca ma duc la A nu termin nici o cursa

In rest.. ar trebui sa fie poate doar o clasa pentru debutanti, iar FRM-ul ar trebui sa puna la bataie o lista cu licentele. si rezultatele fiecaruia. Asa s-ar putea centraliza cumva capacitatile fiecaruia.

E treaba de bun simt a fiecaruia. Dar daca sunt accidentat si vreau totusi sa ma dau m-as duce la C, dar n-ar trebui sa am voie sa punctez in clasamentul clasei respective, sa o fac doar pentru fun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi abia ceva mai multe curse.... 5-7 ..... cand chiar daca nivelul tau in cadrul clasei creste simtitor in clasament nu cresti ,,,,

oricum nu cred ca ai ce face in afara unei centralizari a palmaresului.

de exemplu cine a castigat o cursa la clasa inferioara in cadrul unui an competitional sa treaca in anul urmator la clasa superioara sau sa se dea doar de placere..... insa regula ar trebui IMPUSA de organizatori si nu lasata la initiativa concurentilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu este posibil,personal am incercat sa introduc in regulamentul general aceasta conditie cu trecerea primilor 3 piloti la un nivel superior,dar asta nu rezolva restul de piloti asa zisi "isteti".

 

astfel am cazut la intelegere ca pentru A premiile sa fie substantiale,la B mai subtire, iar la C simbolice.

 

astfel eliminam marii vanatori de premii din start.in alta ordine de idei nu pot sa interzic unui pilot sa se dea la orice categorie,poate omul are o zi proasta,se reface dupa un accident etc.Problema este foarte simpla,un pilot merge in tot campionatul ca sa puncteze pe o singura categorie,daca schimba clasa clar pierde,mai ales ca C-ul nu se va premia in campionat .

 

ATENTIE, sa nu auzim comentarii ca C a fost prea usor,majoritatea sunteti clar de B(stiti voi care sunteti,nu are rost sa intram in amanunte de genul..eu cu ce clasa votez?),clasa asa este facuta pentru cei ce vor sa dea cu nasul de ceea ce inseamna hard enduro,sa simta pressing-ul unei curse,sa mearga pe marcaje si sa munceasca putin,fiindca stiti cum e,fiecare cursa te face sa scoti resurse si tehnici pe care nu le banuiai niciodata ca le detii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh iata un raspuns pertinent, ca de obicei o solutie buna sau rea vom vedea :) dar macar avem o idee...

usor usor se vor tria istetii cu regula primilor 3-5 avansati... dar daca ii lasam in plata domnului nu vor trece de bunavoie la clasa superioara niciodata, trebuie constransi oleaca...

 

cum adica ti-a fost imposibil sa introduci in regulament treaba asta, cine s-a opus, zi pe fatza sa stim si noi!!! sau o ardem dubios ca aia de la motocros care alearga la hobby de 12 ani si de 12 ani castiga???



e simpla treaba, anul asta avanseaza 3, anul urmator 3 si tot asa, ca mai mult de 10-12 isteti nu sunt poate se mai lasa dintre ei si uite asa in doi trei ani scapam de problema.



ar mai fi o idee: daca prologul este cronometrat in vederea ordinei de start, primi 20 sa alerge obligatoriu la A indiferent de categoria in care s-au inscris, si astfel se mai astern lucrurile oleaca ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clasa s-o aleaga fiecare dupa cum crede inainte de cursa.

Premii valorice sa ia doar cei mai buni;adica doar A-ul.

In rest diplome colorate si voie buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu premile mi se pare cea mai buna. Ba, merg cu logica mai departe si spun ca la clasa C sa se dea numai diplome, vaze, imitatii de cupe, etc. Nimic care sa aiba utilitate practica sau sa poata fi revandut.

Premile tip echipament, piese moto sau chiar bani sa se dea (diferentiat ca valoare) la clasele A si B unde se presupune ca vin profesionisti sau semi-profesionisti. Adica traiesc din sportul asta.

Exista riscul sa apara hobbiti la clasele superioare pentru ultimul ragnet de cizme moto sau premiul de 5 sute de euro dar cred ca, totusi, e destul de mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma dragos, o dam in semiprofesionisti la clasa b?? care sunt aia 5 profesionisti de la A? si sa zicem 3 de la b? atentie, vorbim de hard enduro!

 

daca te sti bine cu mobra, esti de b. Daca esti la inceput sau ai ceva probleme de rezistenta, c.

Daca ai aparut in poze cu sportivii anului la moto offroad, clar de A :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma dragos, o dam in semiprofesionisti la clasa b?? care sunt aia 5 profesionisti de la A? si sa zicem 3 de la b? atentie, vorbim de hard enduro!

 

daca te sti bine cu mobra, esti de b. Daca esti la inceput sau ai ceva probleme de rezistenta, c.

Daca ai aparut in poze cu sportivii anului la moto offroad, clar de A :))

 

Touche :)

 

daca te mai dai si iarna esti la B clar!

 

Daca s-ar schimba numele clasei din "Hobby" in .... Castraveti sau Incepatori etc s-ar mai descongestiona situatia. E greu sa te lauzi cu diploma si cupa la Castraveti

Editat de tedted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am zis nimic de profesionisti intregi sau semi......

dar sa zic ca as putea sa ma dau la o clasa mai sus decat ma dau ar insemna sa ma laud aiurea.... unde ma dau si acolo ma chinui...

Dar daca podiumul din anul respectiv se da la o clasa mai sus e un mod de avansa in acest sport.

Din pacate la enduro am exemplul lui Razvan (Bz) care cand a ajuns la A a zis ca e f. greu iar eu pe el nu-l vad in padure s-au Lucian care nu respira prea mult in CT iar eu sunt in situatia asta la B... daca m-as da mai tare ariscul de a ma lovii este mullttt prea mare si renunt.

Eu unul nu ma voi da niciodata mai sus de B iar daca voi castiga ceva voi dona copiilor defavorizati din Zair.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Edi si cu Andrei Belcic - am mai spus--o si eu pana acum - premii in bani la A pana la locul 7-8 si in rest diplome si strangeri de mana

 

Foarte de acord cu Tudor - cei care se dau iarna trebuie sa se dea obligatoriu la A :crack:

 

Si de acord si cu redenumirea clasei C - "Castraveti". Daca iei sportul asta in gluma si in relaxare, adica esti de C, nu o sa ai nici o problema. Daca insa esti genul care te umfli in pene la baietii de la birou ca ai iesit pe podium la o cursa, o sa-ti fie jena sa zici ca ai fost pe podium la Castraveti :crack: In acest caz insa va trebui sa cumparati drepturile de la Make - el a inventat clasa asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt sigur ca d-nul Make nu s-ar supara daca am folosi aceasta titulatura, premiile sa sa dea in legume proaspete sau murate, in functie de sezon.

"... si, ce ai castigt la concurs???

o cupa si un kil de castraveti..."

:crack: :crack: :crack:



e foarte buna ideea lui Ionut cu premierea sposrtvilor ce s-au clasat mai jos de locul trei, chiar daca sti ca n-ai sanse la podium tragi altfel cand exista totusi posibilitatea unei recompense cat de mici!

 

acu o sa sara castravetii in sus... pai cum domle, noi platim aceeasi taxa si nu primim nimic??? Pai da, dar monciti mai putin....JBAFFF, un castravete pefte ochi!!! (murat e mai de efect ;) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de dat iarna.. am fost ieri pe la Targoviste.. era mai mult grip ca in iunie.. noroiul inghetat e mai bun decat ud

 

plm si zece lei... nu crezi ca ar fi bine sa ramanem pe subiect????? nu esti singurul care s-a dat zilele astea, hai sa nu stricam discutia ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Votez pentru:

 

A - premii in bani si premii pana la locul 10

B - cupe diplome medalii etc

C - diplome

 

Deja s-a discutat prea mult despre cei de A care prefera premii mai "usoare"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu prea sunteti realisti vorbind atata de "premii". Care premii frate? Ce suma de bani acopera transportul, cazarea, licenta, taxele de inscriere(care in ultima vreme nu sunt mai mici de 2-300 ron) si distrugerile cauzate motocicletei? Unii or sa considere bataie de joc premierea TUTUROR, atentie, tuturor riderilor de la clasa A, pentru ca la noi de-abia sunt 10 foarte buni si ei, de la alte clase, care cheltuie 7-10 milioane pentru a participa, sa se aleaga cu o amarata de diploma, nici macar un tricou...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O frecati aiurea cu clasa C; organizatorii ar trebui sa se concentreze sa aduca la start rideri de afara, decat sa mai adune 10 iubitori de forestiere.

 

Organizatorii de concursuri ar trebui sa ia exemplu de la Haita - la EnduroPanorama fac 2 clase, fac treaba perfect si uite ca au creat deja un brand. Anul trecut au oprit inscrierile la 300 de oameni si anul asta deja sunt 150 inscrisi si platiti cu 4 luni inainte de cursa. Mai mult de 3 sferturi sunt straini.

 

e vorba de HARD Enduro. Nu trebuie sa faci traseu pentru orice posesor de motocicleta enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu prea sunteti realisti vorbind atata de "premii". Care premii frate? Ce suma de bani acopera transportul, cazarea, licenta, taxele de inscriere(care in ultima vreme nu sunt mai mici de 2-300 ron) si distrugerile cauzate motocicletei? Unii or sa considere bataie de joc premierea TUTUROR, atentie, tuturor riderilor de la clasa A, pentru ca la noi de-abia sunt 10 foarte buni si ei, de la alte clase, care cheltuie 7-10 milioane pentru a participa, sa se aleaga cu o amarata de diploma, nici macar un tricou...

 

dar cine ii opreste sa mearga la A ????? aaaa, nu sunt antrenati, sa mai bage niste ture de treren. vor premii, trebuie sa munceasca! sau sa isi faca acasa cupe si tricouri, ies mai ieftin decat participand la cursa si nici nu strica acaretu :))))

am mai zis, pentru clasa C premiu un kil de castraveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...