Sari la conținut

Transport Danemarca, spre Norvegia?


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

Un sfat, cel mai bine e sa mearga cu remorca pana mai departe, Oslo, de ex. Acolo sa lase masina si remorca intr-o parcare long term. Drumul prin suedia de la Malmo si pana la Oslo e numai autostrada, de un relief plat cu vanturi puternice. De fiecare data cand am trecut pe acolo am avut probleme chiar si cu masina.

Sa aiba echipament impermeabil din cel mai bun, combinezonul de ploaie nu e o optiune, nu ploua continuu. Sa lase de-o parte cort sau alte prostii, dupa cata ploaie o sa incasese nu o sa fie oportun sa mai doarma si in cort, ii trebuie dus fierbinte. Anul trecut NU a fost vara in Norvegia, poate anul asta o fi mai bine.

 

Traficul, asa cum a zis si Buggy, este "prost" din cauza restrictiilor lor cam exagerate de viteza si amenzilor foarte usturatoare. Iar ei nici nu depasesc. La fel ca stupizii de nemti, daca unul merge cu 65km/h in loc de 80 cat e legal (e dreptul lui) ei nu depasesc si stau ca talambii incet in coloana unul dupa altul, la distanta mica. Si nu i-as considera stupizi/talambi, treaba lor... dar cand vrei sa-i depasesti, mai ales din cauza distantei mici dintre ei trebuie sa depasesti mai multi odata cand ai ocazia, chiar daca faci o depasire cat se poate de legala, cu asigurare etc, se "lezeaza" imediat si iti fac semne, sau chiar accelereaza sa nu te lase sa te bagi intre ei.

Ma rog, cu motocicleta nu prea te lovesti de problema asta ca te misti cu totul altfel si ei sunt mai intelegatori cu motociclistii.

 

Referitor la remorca... nu e usor. Lasand la o parte ca poate masina ta nu are carlig, ia in calcul ca te misti greu, depasesti mult mai greu iar pe autostrada ai limitari la 80-100km/h si iti iei campii. Mult mai simplu daca ai o duba/bus in care sa bagi moto cu totul eventual.

 

Referitor la cort, probabil ca nu e cazul persoanelor de fata dar si eu consider ca este o idee proasta, mai ales cand esti cu pasager si deja ai bagaj dublu. In Norvegia cam in orice camping au si varianta "low-cost" de casute de lemn in care ai un minim de confort (curent electric, incalzire, masa si scaune, paturi, frigider) care sunt abordabile ca pret si nu departe de pretul la cort. Deci, lasand la o parte cate ai de carat (cort, saltele etc) in cazul destul de probabil de vreme rea, nu se poate compara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Inca odata , multumesc la toti pt.sfaturi!

Persoana in cauza le analizeaza pe fiecare in parte.

Din ce mi-a spus nu vrea Nordkapp, ci doar partea de coasta, cu fiordurile.

Exclus dormitul la cort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l.u.v. am facut anul trecut Nordkapp si cred ca pot sa recomand prietenului tau ce si cum sa procedeze.

da-mi maine un apel si te sun eu sa-ti explic.

sunt multe de spus si de discutat.

gasesti nr de telefon pe PM

Editat de dublu JACK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am incercat eu sa inmatriculez un motor in germania. am inchiriat o remorca din militari.

dupa ce-am facut-o recomand prietenului tau sa-si cumpere una noua si s-o vanda la intoarcere.

de ce recomand cumpararea?

pai am fost, m-am inteles cu omu'

am fost cu o saptamana inainte, am agatat-o la masina, m-am dat cu ea, i-am verificat rulmenti, stopuri, semnalizare, ceata...

in seara dinaintea plecarii merg s-o iau..., acolo era alta remorca. nu-i mergea ceata si joc mare in rulmenti.

la nemti mi se cam incalzeau rulmentii la 80km/h. i-am schimbat eu rulmentii in germania, fiind mult mai ieftin decat o amenda daca raman pe autostrada in nemtia.

 

ghost-rider are dreptate in ce zice, probabil si dublu-jack are ceva interesant de zis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...