Sari la conținut

Cum se sare cu mobra?


DNY
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...

Noroc

Ma bag si eu ca chilotii in poponeata

S-a uitat sa se zica ca aterizarea perfecta e pe ambele roti.Astfel incarci ambele suspensii.nu e bine sa cazi nici pe fata nici pe spate.

Sfatul meu:Da-i un gaz mic in aer.daca vezi ca nu ridica fata dai doua.vezi sa nu ramai cu mana in acceleratie ca te da pe spate rau.

Cu cat sari mai sus cu atat ai mai mult timp sa faci ce ti-ai propus.daca te uiti la motocros,baietii buni in aer isi arunca protectia de la ochelari,se uita in spate etc

Alt sfat de-al meu:antreneaza-te cat mai mult.chestiile astea nu se invata nici pe youtube nici pe forum.Sunt reflexe dobandite pe care la capeti dupa ore de munca.

Daca esti de pe langa Bucuresti du-te la ciolpani.dai 40 lei si te saturi de sarituri .Vezi si ce simti motocrosisti.Gratis e la coclau in vitan dar nu cred ca ai atatea saritoare.

Succes.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca apesi in scarite si tragi de ghidon nu e ca si cand te tragi de par sa te ridici de jos?

Arhimede a spus "Dati-mi un punct de sprijin si rastorn Pamantul" Eu pe el il cred. Degeaba tragi si impingi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca inainte de saritoare sa te apesi sa incarci arcurile si pe urma sa tragi de ghidon -asta e pt viteze mici.se poate vedea la concursurile de trial cel mai bine.

Oricum daca intri tare in saritoare nu mai trebuie sa te apesi sau sa tragi de nimic-just fly baby.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il cred si pe Newton: principiul 3 - daca tragi de ghidon si ghidonul va trage de tine; daca impingi in scarite si scaritele vor impinge in tine. Corpul se va roti spre fata iar mobra se va roti spre spate. Asta se poate face si in lipsa oricarei suspensii, de ex bicicletele BMX. Daca mai ai si suspensii cu care sa te joci gen comprimare - destindere plus forta de rotire a rotii spate, saltatul partii din fata a mobrei devine banal. Cheia este coordonarea (timing-ul).

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...