Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Nu cred ca a dat nimeni. Defapt nici acum nu se stie cum se da. De moto asa e, azi in poligon era Kawasaki cu frana de picior montata la scarita pasagerului. Totusi dubios ca incepator in sensul de abia initiat sa mergi cu o motocicleta de 200kg, 300 cu pasager si 100 CP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt curios daca a dat cineva de examen dupa noua metoda, adica in trafic cu instructorul in spate.

din cate stiu eu si am mai zis-o legea cu traseu inca se discuta, iar in ritmul asta cel mai curand pe la anul se va sustine un astfel de examen si asta doar in caz ca se aproba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cam irelevant ce vorbim noi aici, fiindca "legea" difera de la un judet la altu

luni ar trebui sa sustin si eu proba practica...

 

e posibil ca daca ploua sa trebuiasca sa ma reprogramez direct peste 2 saptamani sau cu programare sa trec din nou pe la biroul de permise sau chiar nu conteaza vremea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat ieri la scoala si mi-au spus ca la ei, cei care au dat examen anul asta, aveau scoala facuta pana sa se publice noua lege privind scolarizarile si au dat pe stilul vechi.

Prima serie de anul acesta va termina pe 18 iunie. Si atunci vor vedea cum dau examen... dar cum Politia nu a scos norme de examinare noi, probabil se vor da examene doar la sala si poligon.

p.s: ARR-ul aproba dosarele, in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Flaviu1

Pe 18 termin si eu luna asta, am prins prima serie.... Sper sa termin si orele cat mai curand.. Va tin la curent ce si cum dupa ce termin.. Sper sa scapam doar cu poligonul... Salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In trafic iesi cu motor de 600 cmc?

 

Nu am intrebat detaliul asta... banuiesc ca la inceput nu, dar dupa cateva ore voi merge si pe unul de 600.

Ce stiu este ca luni voi avea prima sedinta in poligon, probabil pe un 125 sau 250, voi urca in capacitate pana la 600... dupa poligon, primele 2 ore vor fi de enduro, dupa care voi iesi in trafic. Cu ce... inca nu m-a interesat.

Oricum, daca nu ies norme de examinare noi, voi da examenul doar cu teorie si poligon... pt ca, cumva, trebuie sa ne examineze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde stiti cand terminati?

Eu am deja toate actele la dosar si 5 poligoane si 2 enduro si nu stiu cand termin. Marti am ultimul poligon de exemplu.

 

Prima sedinta probabil o sa o faci cu YBR125, daca ai mai mers si te descurci poate te trece pe Tricker de 250 da cred ca la a doua apoi ai GS500 si apoi Hornetu de 600 si Kawasaki de examen la sfarsit. Iar in teren un XR125 si Trickerele de 250

 

Cat despre trafic nu stiu daca toate iesirile sunt pe 600 insa o parte din ele probabil vor fi ca nu poti merge din prima cu ditai vaca de 100CP si 200kg + pasager de 80-100kg asa din prima. Tre sa te obisnuiesti

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat azi cat A si treaba sta in felul urmator, deocamdata pot da doar A1 si A cei care s-au inscris de anu trecut, pentru AM si A2 mai trebuie rabdare,inca nu se fac inscrieri, cat despre traseu inca nici nu se pune problema de asa ceva

oricum legile mai difera de la judet la judet deci ceea ce spun eu e posibil sa se aplice doar in judet la mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti se poate face scoala daca te-ai inscris anul asta dar faci doar poligonul urmand ca dupa ce publica astia legea sa poti iesii pe strada cu instructorul in spate.

Nu se dau examene pt cei de anul asta.....doar cei care s-au inscris de anul trecut dau pe legea veche

Bafta tuturor si speram sa dea astia legea mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici la cluj am inteles ca practic se da traseul in poligon si traseu in oras cu pasager. In 3 saptamani ma pot programa, asa ca va tin la curent. Meanwhile, legislatie sa nu picam la teorie :P

 

In baza carei legi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti se poate face scoala daca te-ai inscris anul asta dar faci doar poligonul urmand ca dupa ce publica astia legea sa poti iesii pe strada cu instructorul in spate.

Nu se dau examene pt cei de anul asta.....doar cei care s-au inscris de anul trecut dau pe legea veche

Bafta tuturor si speram sa dea astia legea mai repede

 

De unde le tot scoti? Legea (adica normele pt scolarizare) e publicata de cateva saptamani bune... se iese in trafic deja. Examene nu se dau pt ca inca nu au apucat sa termine cei din prima serie. Repet ce am spus si pe alt topic: atata timp cat exista o lege in vigoare, adica normele vechi de examinare, pana la aparitia uneia noi, se aplica cea veche. Asta din punct de vedere legal... ca unii (si instructori si elevi) habar n-au ce drepturi au si accepta orice gogoasa li se torna de catre nea' militianul, e partea a 2a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DACA TU REUSESTI SA FACI CUMVA SA DEA SOTIA MEA EXAMENUL......EU FAC CINSTE CU CE VREI TU

Sotia mea sa inscris anul asta si a terminat orele in poligon dar daca nu sunt publicate normele metodologice dupa care sa se dea ex....nu au voie sa iasa in trafic.

Daca esti din Buc....hai sa ne intalnim si daca tu reusesti.....esti tare

 

Da-mi un nr de tel a unui instructor care iese in oras.....daca esti sigur de asta

Editat de LucianU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se iese in oras... azi dimineata am facut ultima ora de poligon pe 600 cu trecut poligon cronometrat in fisa si urmatoarea ora va fi iesire in trafic. Si nu ma refer la enduro ca iesire din poligon. Alea s-au facut separat.

Erau baieti care aveau deja programate iesirile, nu stiu daca nu ies chiar azi dupa-masa.

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DACA TU REUSESTI SA FACI CUMVA SA DEA SOTIA MEA EXAMENUL......EU FAC CINSTE CU CE VREI TU

Sotia mea sa inscris anul asta si a terminat orele in poligon dar daca nu sunt publicate normele metodologice dupa care sa se dea ex....nu au voie sa iasa in trafic.

Daca esti din Buc....hai sa ne intalnim si daca tu reusesti.....esti tare

 

Da-mi un nr de tel a unui instructor care iese in oras.....daca esti sigur de asta

 

Daca esti pe aproape si ai timp, eu azi pe la ora 13.45-14 (pana la 16) sunt in poligon la Louis si vorbim mai pe larg. Vorbesti si cu Strumful, nu imi permit sa dau numarul lui.

 

Normele de scolarizare (NS) nu au treaba cu normele de examinare (NE). Sunt 2 lucruri distincte.

NS noi au fost publicate deja de Min. Transporturilor si se afla in vigoare. Cred ca gasesti link-ul pe undeva pe topicul asta, 1-2 pagini in urma. Intr-adevar, NS obliga, pt categ A, sa faci pe un moto de minim 175 kg, 600 cmc... si te obliga sa faci si poligon si ore in trafic. Deci astea sunt obligatorii.

 

NE in schimb nu au fost actualizate... exista proiectul in care se vrea examinarea si in trafic, dar inca nu a fost publicat. In vigoare este vechea legislatie pt examinari, politistii ar trebui sa o respecte si sa te examineze conform cu legislatia in vigoare... adica doar sala si poligon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Conform noului ordin al ministrului afacerilor interne pentru modificarea si completarea Ordinului 268/2010, aparut in MO nr 340 din 11 iunie 2013, examenul practic pentru categoria A, A1 si A2 se va sustine atat in poligon cat si in trafic. Timpul pentru proba de poligon este de 3.30 minute iar examenul in trafic va fi de 25 de minute. In trafic, elevul va fi insotit pe motocicleta de un instructor al scolii si va primii informatii de la examinator printr-o casca de comunicatie. Examinatorul se va afla intr-o masina a scolii condusa de un angajat al acesteia.

Conducatorii de scutere care doresc obtinerea permisului AM si care au atestat de legislatie rutiera eliberat inainte de 19.ian.2013, se pot prezenta la examen fara a urma cursurile unei scoli de soferi.

 

Cu stima,

Echipa MotoLouis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Conform noului ordin al ministrului afacerilor interne pentru modificarea si completarea Ordinului 268/2010, aparut in MO nr 340 din 11 iunie 2013, examenul practic pentru categoria A, A1 si A2 se va sustine atat in poligon cat si in trafic. Timpul pentru proba de poligon este de 3.30 minute iar examenul in trafic va fi de 25 de minute. In trafic, elevul va fi insotit pe motocicleta de un instructor al scolii si va primii informatii de la examinator printr-o casca de comunicatie. Examinatorul se va afla intr-o masina a scolii condusa de un angajat al acesteia.

Conducatorii de scutere care doresc obtinerea permisului AM si care au atestat de legislatie rutiera eliberat inainte de 19.ian.2013, se pot prezenta la examen fara a urma cursurile unei scoli de soferi.

 

Cu stima,

Echipa MotoLouis

 

Pff... ce "noroc" fantastic am... nu puteau sa mai astepte si ei o luna. Multumim pt anunt, acum se vor termina discutiile pe subiectul asta, e destul de clar ce se va intampla in continuare.

Dar totusi.... 25 minute in trafic nu e cam mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...