Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

So....

1. PRIMELE EXAMENE PENTRU CAT. A VOR INCEPE PE DATA DE 6 SEPTEMBRIE 2013 (pentru cei care s-au inscris pe legea noua)

2. IN 2 SAPTAMANI CICA APAR NORMELE DE EXAMINARE IN MONITORU OFICIAL

 

* Datele acestea le stiu de la unul din instructorii de A de la scoala TEO

Editat de Samira
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Here we go again... hai sa nu mai vorbim din auzite si presupuneri. Pana acum vreo luna 90% din scoli/instructori habar n-aveau ca pot face cursuri si trimite elevi la examinari conform legii vechi, dar cu limita de varsta. Si se certau ca prostii ca "nu se poate dom'le". Si uite ca s-a putut... Exemple sunt destule, au fost oameni care au facut scoala si au luat permisul in perioada "incerta".

Cineva a spus ca a si vazut examinare pe noua legislatie, cu instructorul in spate si politistul in masina.

 

Logic asa... de ce s-ar da primele examene peste 3 luni, cand apare baza legala acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Maine ma duc sa ma inscriu ... 6 milioane toata scoala ... categoria " Am " .. 2 milioane 8 sute scolarizarea , 2 milioane cazierul + fisa medicala + testul psihologic si mai dai vreo 2 milioane taxe de poligon si nu mai stiu ce pe acolo .. va anunt maine ce-am facut :D ! Bafta si asfalt uscat pana atunci

Editat de Dinu1997
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan nu s-au inceput cursurile legislative si abia peste 2 sapt se preconizeaza ca ar incepe, pentru A etc . Informatie e obtinuta de la Adi Moto . :eek:

Se pot face ore de pregatire practica, in schimb...

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Momentan nu s-au inceput cursurile legislative si abia peste 2 sapt se preconizeaza ca ar incepe, pentru A etc . Informatie e obtinuta de la Adi Moto . :eek:

Eu spun ce-am vorbit ... nu spun din auzite ... maine ma duc sa ma inscriu ... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator captain_obvious

Dinu1997: Vad ca esti din Ramnicu Sarat. Mergi cumva la scoala in Buzau? Daca da, la care? :) Eventual da-mi pe PM daca nu e permisa "reclama".

Editat de captain_obvious
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba se fac cursuri....si legislatie, si poligon, si ore in trafic. m-am inscris acum 3 zile la louis, de luni ma duc la teorie timp de o saptamana, o alta saptamana poligon, dupa aceea traficul...si examenul.

si uite de ce louis isi merita banii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator keenon

treaba sta cam cum spune Geo si la mine, sunt deja la capatul celei de a 3-a saptamani de categoria A, m-am inscris intr-o perioada de incertitudine in care nici o scoala nu facea inscrieri, doar unii mai cu cap ce au realizat ca indiferent ce se face poti urma teroria si conducerea si daca apar modificari se reface contractul, se plateste diferenta (ca implica alte costuri noua procedura) si se merge inainte, mare scofala, iar acum aflu ca mergand in ritmul asta voi apuca sa dau examen pe vechea procedura, asa ca bagati material si apucati-va de treaba.

Nu vrea o scoala sa va inscrie incercati la alta, eu asa am stat 2 sapt. pe varza dupa niste ametiti si sfaturile "prietenilor" cum ca nu se fac inscrieri nicaieri pana am ajuns sa iau scolile la rand si i-am gasit pe cei la care sunt acum

 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legislatia privind scolarizarea s-a schimbat...citeste legea, e postata pe ultimile pagini pe topic. e obligatoriu sa faci si ore in trafic.

daca ai noroc sa termini scoala pana se trezeste politia sa dea noile norme de examinare, dai doar teorie si poligon. daca nu...teorie, poligon si traseu cu instructor in spate.

 

sunt 2 lucruri diferite...scolarizarea si examinarea, legiferate de 2 institutii diferite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legislatia privind scolarizarea s-a schimbat...citeste legea, e postata pe ultimile pagini pe topic. e obligatoriu sa faci si ore in trafic.

daca ai noroc sa termini scoala pana se trezeste politia sa dea noile norme de examinare, dai doar teorie si poligon. daca nu...teorie, poligon si traseu cu instructor in spate.

 

sunt 2 lucruri diferite...scolarizarea si examinarea, legiferate de 2 institutii diferite

s-au clarificat lucrurile, a fost respins legea care vroia ca examinarea la A1 A2 A sa se faca cu instructorul in spate si politistul in masina din spate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acelasi lucru il intreb si eu...nu am vazut/auzit nimic in privinta asta. stiu doar ca urmeaza sa scoata politia normele de examinare...o sa intreb luni si la louis daca stiu ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine ma duc sa ma inscriu ... 6 milioane toata scoala ... categoria " Am "

Eu m-as inscrie la categoria A1 - asa poti conduce pana in 125 ceea ce e altceva fata de 50 cmc si la preturi esti apropiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca e bine.. si asa.. ca prea multi .. 20 de ani isi iau motoare peste 600 cc care inseamna super sport si ... de multe ori deranjeaza ca .. la varsta de 20 ani te doare in pix ca nai famile si iti faci de cap pe bani lu mam si tata.. asa ca mai bine .. pe la 24 sa le dea A! bravo :) oricum .. experienta sa mergi pe motor nu o faci de la 18 ani la 24.. in 6 ani nu esti niki profesionist si niki necunoscator!.. asa ca pe la 30 de ani ar trebui sa ai voie cu r 1!bafta..next upo :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dinu1997

Deci am fost astazi ... m-am inscris ! Am facut urmatoarele :

- fisa medicala ( orl + oftalmologie + boli contagioase parca )

- cazier

- test psihologic

- completat cateva formulare ...

toate astea m-au costat 200 ron , urmand sa mai dau vreo 400 pana la sfarsitul scolii ... mi s-a spus ca trebuie facut 24 de ore de legistlatie + 6 sau 8 ore de poligon .. 20 de intrebari dintre care 17 trebuie sa le fac corecte ... dupa ce iau proba scrisa , o sa fiu programat pt. cea practica in poligon in care fac niste opturi + cateva miscari normale .. deci mi se pare foarte usor :D ... BAFTA TUTUROR ! Pentru orice alte informatii pe care vi le pot oferi , va stau la dispozitie ! STIMA !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...