Sari la conținut

Unde asigurare ieftina scuter?


Victor_vclic
 Share

Postări Recomandate

Depinde f mult bonusul malus (clasa B/M:) la mine este B0. Daca iti faci asigurare an de an la acelasi asigurator vei avea bonusul malus mai mare in fiecare an ex. B1 = 5% reducere, B2 = 10% ... pana la B12 parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai ieftina este la un broker de asigurari. Ei lucreaza cu toate firmele de asigurare!

esti sigur ca la un broker ? nene ala trebuie sa-si ia si el ceva...de exemplu eu am cautat casco la masina si cel mai ieftin am gasit direct la asigurator, cu o diferenta de cca 100-140 e fata de broker !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde f mult bonusul malus (clasa B/M:) la mine este B0. Daca iti faci asigurare an de an la acelasi asigurator vei avea bonusul malus mai mare in fiecare an ex. B1 = 5% reducere, B2 = 10% ... pana la B12 parca.

Acest bonus se aplica la toti asiguratorii, poti sa faci anul acesta la o firma si la anul la alta ca bonusul la fel ii primesti. ;)

 

esti sigur ca la un broker ? nene ala trebuie sa-si ia si el ceva...de exemplu eu am cautat casco la masina si cel mai ieftin am gasit direct la asigurator, cu o diferenta de cca 100-140 e fata de broker !

Casco e alta poveste...acolo se pot face reduceri mai mari... depinde cat de 'bun' este brokerul. La RCA orice asigurator nu are voie sa dea un pret mai mic decat cel care il ofera la broker.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, dar daca timp de 3 ani faci la carpatica ai B3 si in al 4'lea an faci la ... group ama nu o sa ai B4, o sa ai B0.

Nop, daca faci la oricare alt asigurator tot B4 o sa ai...aceasa clasa de bonusuri se da de CEDAM....;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nop, daca faci la oricare alt asigurator tot B4 o sa ai...aceasa clasa de bonusuri se da de CEDAM....;)

Ai dreptate.

 

Acum am vb cu cineva din domeniu care mi-a explicat exact cum stau lucrurile. Bonusul se aplica daca nu ai daune si il pierzi daca vinzi motorul/masina pentru ca se da pe seria de sasiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate.

 

Acum am vb cu cineva din domeniu care mi-a explicat exact cum stau lucrurile. Bonusul se aplica daca nu ai daune si il pierzi daca vinzi motorul/masina pentru ca se da pe seria de sasiu.

Mersi mersi :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Eu fac de 5 ani la www.rca-ieftin.ro

 

Sunt f. multumit si de preturi si de rapiditatea cu care imi vine acasa; fac deodata si la masina, vehicolele pe 2 roti si casa; la fel sunt multumit ca desi platesc la o anumita data, asigurarile intra in vigoare la datele pe care le vreau eu; se mai ofera unele vouchere de reducere sau anul asta un CD cu "Curs video "Secretele Conducerii Defensive-Titi Aur".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Dacă lovesc un pieton, trebuie să-i plătesc eu spitalizarea sau plătește asiguratorul?

 

Daca nu-l lovesti f. tare si se ridica, si pietonul e mai solid ca tine, si e suparat rau, e posibil ca sa-ti platesti singur spitalizarea...

Civilizat ar fi ca daca e vina ta sa o platesti tu; mai bine sa mergi mai incet si sa conduci preventiv chiar pana la exagerare decat sa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac de 5 ani la www.rca-ieftin.ro

 

Sunt f. multumit si de preturi si de rapiditatea cu care imi vine acasa; fac deodata si la masina, vehicolele pe 2 roti si casa; la fel sunt multumit ca desi platesc la o anumita data, asigurarile intra in vigoare la datele pe care le vreau eu; se mai ofera unele vouchere de reducere sau anul asta un CD cu "Curs video "Secretele Conducerii Defensive-Titi Aur".

Am intrat pe site și am făcut o simulare pentru scuterul meu (50cm3, permis de 9 ani, niciun accident).

Asigurarea pe un an costă 226RON. Scump, ceilalți forumiști au plătit mult mai puțin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Acum m-am uitat in asigurarea mea si m-a costat 147,79 lei pt. un an incheiata pe 4 februarie la Carpatica, desi era zapada afara...dar le-am facut pe toate mai devreme stiind ca se vor scumpi. De exemplu la moto desi am facut-o tot atunci intra in vigoare pe 26 aprilie. Probabil ca am prins INAINTE de scumpire.



Probabil conteaza si vechimea la ei, si vechimea permisului in general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam atat costa asigurarea...mai ieftin nu ai sanse si daca dai peste pieton...e caz penal si in mod normal plateste asigurarea acum depinde daca mai esti dat in judecata sau nu... cum a zis si colegul ...mai bine nu dai.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu faceti la Gropama ca e printre cele mai ieftine sau omiasing si aia parca era ieftin... Uni dintre voi aveti asigurari mai mari decat la masina sau motociclete...

 

Eu am platit de 2 ori la groupama 50 lei pe 6 luni, acum vad ca e 60 au mai scumpit asigurarile... Am si B4 urmeaza B5 la B/M.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu faceti la Gropama ca e printre cele mai ieftine sau omiasing si aia parca era ieftin... Uni dintre voi aveti asigurari mai mari decat la masina sau motociclete...

 

Eu am platit de 2 ori la groupama 50 lei pe 6 luni, acum vad ca e 60 au mai scumpit asigurarile... Am si B4 urmeaza B5 la B/M.

La asigurari depinde foarte mult ce varsta ai si ce cilindree...etc etc...la acelas motor tu poti plati 60 ron iar eu 200..dinb pacate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...