Sari la conținut

Barajul de la Portile de Fier 1 acum cateva ore...


Postări Recomandate

Super!

 

Care a fost traseul si cati km in total?

Scurt, extrem de scurt. Severin-Gura Vaii si retur, cu tot cu ocolisuri, 35 Km. Am auzit ca e cod portocaliu de inundatii pe Dunare si m-am dus sa vad barajul cu deversoarele deschise si am zis sa fac si cateva poze sa le postez aici. Imi pare rau ca n-am gasit cea mai buna locatie. Ar fi trebuit filmat. Zgomotul si furia apelor sunt impresionante....

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa ajung si eu pe acolo in vara asta...

 

Din Bucuresti mai greu, sunt vreo 700 km dus-intors.

Editat de Sei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scurt, extrem de scurt. Severin-Gura Vaii si retur, cu tot cu ocolisuri, 35 Km. Am auzit ca e cod portocaliu de inundatii pe Dunare si m-am dus sa vad barajul cu deversoarele deschise si am zis sa fac si cateva poze sa le postez aici. Imi pare rau ca n-am gasit cea mai buna locatie. Ar fi trebuit filmat. Zgomotul si furia apelor sunt impresionante....

pe unde ai ocolit mah de ai scos 17 km intre severin si gura vaii?

 

de unde ai facut pozele? din poligon? sau mai sus?

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe unde ai ocolit mah de ai scos 17 km intre severin si gura vaii?

 

de unde ai facut pozele? din poligon? sau mai sus?

Sunt doar 11 Km intre Severin si hidrocentrala, restul i-am bagat din burta ca sa ma dau mare. :D

Pozele sunt facute din imediata apropiere a motelului Continental. :cheers:

 

e o deversare pe supra-plin sau mi se pare ?

Aproximativ. . Debitul Dunarii este peste 12000mcubi/secunda. Cu tot ce trece prin turbine ramane un surplus de apa care trebuie deversat in aval.

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doar 11 Km intre Severin si hidrocentrala, restul i-am bagat din burta ca sa ma dau mare. :D

Pozele sunt facute din imediata apropiere a motelului Continental. :cheers:

 

Aproximativ. . Debitul Dunarii este peste 12000mcubi/secunda. Cu tot ce trece prin turbine ramane un surplus de apa care trebuie deversat in aval.

cate grupuri uzinau? in toamna erau doar 2 grupuri in functiune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

cate grupuri uzinau? in toamna erau doar 2 grupuri in functiune

Greu de spus din afara centralei. oricum se merge la intelegere cu partea sarbeasca. Daca noi mergem cu trei turbine, tot cu atatea merg si ei. Nu se poate "fura" apa, in sensul sa mergi cu mai multe turbine decat ei, exista niste reguli, se poate ajunge la...Haga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am vazut ca ai scris ca pozele sunt facute de langa Continental. Mergi mai bine in spatele lui.

Acolo sunt o terasa si o piscina si de langa ele se vad si se pot fotografia cel mai bine PdF 1, fiindca esti pe o limba de pamant inaintata in Dunare. Esti cumva fata in fata cu barajul si nu in laterala lui.

Stiu ca este inchis acum, dar cred ca poti trece in curtea din spate.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca ai scris ca pozele sunt facute de langa Continental. Mergi mai bine in spatele lui.

Acolo sunt o terasa si o piscina si de langa ele se vad si se pot fotografia cel mai bine PdF 1, fiindca esti pe o limba de pamant inaintata in Dunare. Esti cumva fata in fata cu barajul si nu in laterala lui.

Stiu ca este inchis acum, dar cred ca poti trece in curtea din spate.

Asa este, ai dreptate, dar atunci nu m-am gandit la varianta asta. Poate cu alta ocazie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...