Sari la conținut

RCA Moto 8-9 luni, ce ziceti?


TeDy 'M
 Share

RCA Sezon Moto 8-9 luni  

71 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

/index.php?/topic/690385-putem-face-o-schimbare/

 

Mai inteb inca o data?

Iesim in strada la inceputul sezonului?

 

In 2009 cand eram la AMR am depus urmatoarea solicitare dar nu stiu ce au raspuns:

 

Prin prezenta, Asociatia Motociclistilor din Romania (AMR) solicita Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor scaderea sumei de plata pentru polita de asigurare de raspundere civila a unei motociclete din urmatoarele motive:
- Greutatea scazuta a motocicletelor creeaza o inertie mai mica si astfel daunele produse sunt mult mai mici.
- Dimensiunile mai mici ale motociclelor scad posibilitatile de accident.
- Motociclistii sunt mult mai expusi pericolului fata de automobilisti si, prin urmare, se deplaseaza mult mai atent, ceea ce reduce riscul de accident.
- Manevrele efectuate in timpul parcarii sunt mult mai putine si astfel se reduce riscul de avariere a altor vehicule.
- Obligativitatea legala de a avea farul aprins permanent in timpul deplasarii face ca motocicletele sa fie mult mai vizibile in orase, ceea ce reduce posibilitatea producerii accidentelor.
- Campaniile de constientizare a participantilor la trafic, desfasurate de asociatia noastra au redus considerabil numarul accidentelor in care sunt implicate autovehicule pe doua roti. De asemenea, din statisticile obtinute de la Brigada de Politie Rutiera reiese faptul ca vinovati pentru accidentele in care sunt implicati motociclisti sunt in cea mai mare parte celoilalti participanti la trafic.

De asemenea motociclistii mai doresc posibilitatea achitarii politei de asigurare de raspundere civila pe perioade mai scurte de timp ar aduce avantaje atat motociclistilor cat si asiguratorilor.
- Foarte multi motociclisti incheie polita de asigurare pe cea mai scurta perioada de timp adica pe 6 luni urmand ca urmatoarele 2-3 luni cat mai tine sezonul motociclistic la noi in tara sa circule fara asigurare.
- Exista motociclistii care detin mai multe motociclete istorice si sunt tentati sa circule fara asigurare fiind greu sa plateasca o suma echivalenta a 6 luni iar acele motociclete sa fie folosite 3 zile pe an.
- Foarte multi motociclisti daca prind o zi cu soare in zilele de iarna ies cu motocicletele si este absurd sa plateasca polita pe 6 luni pentru cateva ore de plimbare.
- In concluzie motociclistii nu mai vor sa plateasca tot anul un serviciu de care beneficiaza maxim 7-8 luni pe an.

 

In 2010 am depus din nou acea solicitare de data asta fiind stampilata de 14 sau 15 cluburi moto ce detin personalitate juridica

Mai jos aveti atasat raspunsul.

Ei s-au spalat pe maini spunand ca asa e legea. Dar CSA-ul este interfata intre consumator si firmele de asigurari. Legea aiai nu se face fara consultarea CSA. Alte jigodii cumparati pe banii asiguratorilor.

La punctul 3 scrie clar ca presedintele CSA a aprobat perioada de plata. Deci a au fost consultati si au fost de acord cu toate ca au existat cereri sa fie pe o perioada mai scurta.

Eu zic sa mergem peste ei.

Editat de last
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • Răspunsuri 98
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dragos Cuvin (prieten bun, recomand)

 

INTAS EXPERT

Agent de Asigurare

Eugen Lovinescu, No.13

Sector 1 , Bucharest

Tel / Fax: + 4 021 223 57 95

Mobil: 0722 419 428

 

 

Chiar azi o sa prelungesc și eu până în septembrie

Editat de DArtagnan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragos Cuvin (prieten bun, recomand)

 

INTAS EXPERT

Agent de Asigurare

Eugen Lovinescu, No.13

Sector 1 , Bucharest

Tel / Fax: + 4 021 223 57 95

Mobil: 0722 419 428

 

 

Chiar azi o sa prelungesc și eu până în septembrie

 

Sa-ti dea D-zeu. sanatate :) . Dragos, baiat de nota 10, recomand !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e voie sa fac reclama, eventual va sterge un moderator: eu am completat formularul la www.RCA la tine acasa. ro (SC AUST INSURANCE Broker de Asigurare SRL), am fost sunat imediat de un operator care m-a informat ca asig/6 luni ar fi fost 253 ron iar la acelasi asigurator exista varianta pe 8 luni la suma de 238 ron, suna un pic ilogic, dar eu asa am facut. Succes !

Editat de liviunot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data viitoare intrebati aici (Bucuresti)

 

Dragos Cuvin (prieten bun, recomand)

INTAS EXPERT
Agent de Asigurare
Eugen Lovinescu, No.13
Sector 1 , Bucharest
Tel / Fax: + 4 021 223 57 95
Mobil: 0722 419 428

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e voie sa fac reclama, eventual va sterge un moderator: eu am completat formularul la www.RCA la tine acasa. ro (SC AUST INSURANCE Broker de Asigurare SRL), am fost sunat imediat de un operator care m-a informat ca asig/6 luni ar fi fost 253 ron iar la acelasi asigurator exista varianta pe 8 luni la suma de 238 ron, suna un pic ilogic, dar eu asa am facut. Succes !

 

ce BM ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am asigurat R1200GS-ul pe 9 luni cu 436 RON.

Pot sa ma dau cu el pana pe 13 decembrie.

Mi se pare corec, ar fi trebuit sa existe optiunea asta de multa vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e voie sa fac reclama, eventual va sterge un moderator: eu am completat formularul la www.RCA la tine acasa. ro (SC AUST INSURANCE Broker de Asigurare SRL), am fost sunat imediat de un operator care m-a informat ca asig/6 luni ar fi fost 253 ron iar la acelasi asigurator exista varianta pe 8 luni la suma de 238 ron, suna un pic ilogic, dar eu asa am facut. Succes !

La ce asigurator ai RCA-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...