Sari la conținut

Muzica Pe Motor..


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Salut..

Putin atipica problema mea;

Am achizitionat recent un BMW R 1100 RT care are din fabrica montate boxe+casetofon pe ea.La a mea nu mai am casetofonul original,ci unul de alta firma.

Mie unul ideea de casetofon pe motocicleta mi s-a parut pina acum cam fara rost,dar din ce mi-au spus posesorii de motoare ca al meu fita este utila la drum lung.

Apoi daca tot am facilitatea asta de ce sa nu mearga si la mine,pina la urma..

In fine,revenim:Cass-ul original avea si o telecomanda cu fir frumos atasata la bord,astfel incit puteai folosi comenzile fara grija,el fiind ascuns intr-un buzunar din stinga carenajului.

Intrebarea 1:Vreau un MP3,am vazut multe cu telecomanda,oare se mai gasesc telecomenzi cu fir,astfel incit sa folosesc comenzile lui fara sa umblu direct la MP3,lucru foarte greu in mers pe motor?

Cel care a avut motorul inainte a avut ideea(deloc rea) sa monteze alte doua boxe pe top case,sunt firele trase,dar dintr-un motiv nestiut a renuntat la ele si au ramas doar gratarele boxelor pentru decor..

Intrebarea 2:Se gasesc boxe cu membrana rezistenta la apa-si daca da-de unde le iau?

Ca veni vorba,unde gasesc un MP3+boxele despre care pomeneam la un pret mai muncitoresc??

Multumesc pentru raspunsuri..

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te complici rau mi se pare. rt-ul avea si difuzoare in casca, peste 150-160 nu auzeai nimic, orice-ai pune in spate- in limitele pretului care l-ai dat pe motor e useless. telecomanda cu fir iti faci. daca te roade. cred k un mp3 player cat o juma de telecomanda ti-ar fi mai util, exista cu cu butoane mari, sa nu te impiedici in manusi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

muzica merita mult la un gratarel sau la intruniri, cand lipseste ;) in rest, in trafic e aiurea...parerea mea....io habar n-aveam ca sunt moto cu sist audio montat pe ele din fabrica....marfa ideea :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal! mai eu am vaz ce a facut unchiu meu la masina ... are casetofon fara cd`player si ca sa puna muzica prin el de pe mp3`player a luat nush de unde o caseta daia de face transferu intre ceva cu mufa jack stereo si casetofon. cred ca ai vazut dalea .. caseta are un fir cu mufa jack stereo si in ea mai are un cap de redare exact cu del de casetotfon si prin ala se transmite semnalul soror la casetofon .. daca tot ai casetofonu ai putea sa faci chestia asta ... si ar fii si mai simplu si cred si mai ieftin decat telecomenzi sau cine stie ce improvizatii ;)

 

sper ca ti`am fost de folos ... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nimeni n-a spus ca vreau sa ascult muzica la 160 km/ora..dar motorul asta este atit de bine calculat incit la 100/110 chiar poti auzi boxele alea,avind de pilda o casca deschisa.Apoi as vrea sa plec cu el in Grecia in insule si acolo nu pot merge cu viteza mare,doar sunt in concediu.

Vreau sa aduc sistemul la o stare cit de cit apropiata de original,de aceea intreb..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de bun simtz ce zici.

deci: mp3 clasic, cu suport pe disc, nu cred k se merita.dar poti sa-l "implementezi", pui telecomanda aproape......insa un player de 100 de grame cu 1 giga memorie interna il montezi langa butonu' de semnal. nush cum mergi tu, eu am fost in grecia.....102 euro benzina si 120 cazare. daca mergi cu 100, cazarea o sa fie vag dublu...exista boze cu membrane oarecum waterproof, da' mai bine pui normale si "cotlon" de scurgere, te costa de 10 ori mai putin....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ideea este ca vreau sa fie sistemul clasic,MP3.

Nu stiu daca si cind o sa ascult vreodata muzica la el,dar nu-mi plac improvizatiile cu Card,I-pod sau alte alea.

Si nu conteaza foarte mult banii,dar totusi vraeau sa-mi rezolv treaba la un pret decent

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu nu exista boxe waterproff, in sensul garantat de producer. cotlonu' seamana cu ala de priza de aer externa- inductie directa- la masini, mi-e greu sa explic...si n-am poze azi, k refac desktopu'...practic e o plaka din...ceva, vezi tu din ce, care impiedica apa sa ajunga direct pe obiectul muncii, seamana cu bass-reflexul...in alta ordine de idei, vibratile la moto- mai ales k mai vechi- nu-s neglijabile, poate-ti trece dupa o luna de mp3, sper sa nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

practic, poti folosi niste boxe cu membrana buna(sa nu fie carton sau hartie) sa zicem cauciuc si conul de plastic, daca vrei mai ieft...orientate putin in jos, si bagate intr-un lacas care sa ermetizeze ca apa sa nu intre la magnet(sa nu rugineasca corpul, nu de alta sau sa ajunga la bobina), nu prea ai probleme...poti sa ii faci o mica streasina deasupra sa nu se prelinga apa...

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un MP3 player solid-state de 4 gigi e o solutie foarte buna, dupa cum spune si motormouse. Ai echivalentul a 5+2/3 CD-uri de muzichie in cateva sute de grame. Si n-ai nici problemele alea basinoase cu track skippingu la o groapa luata taraneste cum au alea pe CD si hard-drive. Si daca mai ai si slot de expansiune SD/MMC sau stie sa foloseasca flash-drive e si mai belea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar un simplu MP3 player nu rezolva problema pentru ca nu are puterea necesara pentru niste boxe ( doar pt casti).

Solutia ar fi sa se monteze in locul casetofonului un amplificator audio. Se poate realiza usor cu bani putini, calitate buna si volum mic iar MP3 playerul sa se conecteze la amplificator printr-un cablu cu mufe ( ex de amplificatoare :TDA1557 pt 2x22W sau TDA7386 pt 4x40W).

O alta solutie ar fi sa se foloseasca amplificarea de pe casetofonul deja existent, prin montarea unei mufe de intrare in cazul in care casetofonul nu este deja prevazut cu asa ceva.

In ambele situatii mai intervin cel putin 2 probleme:

- playerul trebuie si el protejat de ploaie ; pt a rezolva problema asta ai putea monta playerul in acelasi loc cu amplificatorul si daca mai ai telecomanda originala care banuiesc ca e waterresistant aceasta s-ar putea monta la player; sau mai simplu bagi playerul in buzunar :lol:

-playerul trebuie alimentat si el cumva si aici ai ca variante: sa incarci acumulatorul de acasa si te tine cat te tine , faci rost de incarcator pt acumulator dar de la 12V sau ii faci o sursa proprie de alimentare de la baterie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...