Sari la conținut

Ducati Monster 750 rulment intinzator distributie


Postări Recomandate

Salut tuturor !

Imi cer scuze pentru eventualele greseli pe care pot sa le fac.

Mi-am cumparat un ducati monster 750 an 1998 din italia. post-73630-0-06744400-1368531834_thumb.jpg post-73630-0-13404400-1368531843_thumb.jpg

Am schimbat la el urmatoarele :

 

-schimb ulei+filtru
-schimbat placute (spate)
-schimbat bujiile
-schimbat distributie
-inlocuit fire cabluri (cele uzate)
-schimbat lichid de frana (fata spate)
-curatat rezervor si carburatoare
Problema este ca nu gasesc un rulment intinzator de la cureau de distributie care a incepu sa "fluiere". post-73630-0-11519000-1368531713_thumb.jpg
De unde pot sa il cumpar ?
Editat de dinescudarioandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbul distributiei nu presupune si schimbul rolelor intinzatoare. Dar intradevar, ar fi trebuit ca mecanicul care a facut manopera sa sesizeze uzura acelei role.

 

Gasesti la Andu daca esti din Bucuresti, Str. Preciziei nr. 34B, sector 6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut, motoreta a ramas pe mainile mele intre timp ptr ca proprietarul a plecat in Italia pe perioada verii. Am tot cautat rulmentul acela pe net dar nu se gaseste, si este cam necesar ptr ca fluiera destul de tare, stiti totusi vreun site unde l-am putea gasii?

Intre timp am mai sesizat si ceva ciudat , functioneaza putin intrerupt, am schimbat bujiile din nou, filtru de aer, filtru de benzina.

Am observat(cu bujiile scoase pe rand) ca in cilindrul de sus nu prea vine benzina, si compresia pare mai mica decat in cel de jos.

Conductele sunt verificate, nu sunt ingatuite.

Scanteie pare ca are pe ambele fise, doar ca la scoatere pe rand a fiecarei fise motorul isi schimba mersul mult mai mult la scoaterea fisei de jos decat a celei de sus(cand este mai recechiar se opreste de tot)

Intrebare este acum: problema este din dereglarea carburatoarelor sau din compresie ? Ma gandesc ca o compresie slaba in cilindrul de sus nu trage suficienta benzina clapetele fiind actionate vacuumatic(din ce imi dau seama). Totusi compresia mi se pare buna, dar cu o diferenta cam mare intre cilindrii. Nu stiu ce sa ii mai fac, unde sa o duc...o reglare de carburatoare banuiesc ca este peste puterile si experienta mea :)

Astept un raspuns, orice sfat este binevenit. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...