Sari la conținut

(aproape) accident in Brasov


cosmin.anton
 Share

Postări Recomandate

Salut.

 

Am fost dimineata martor la inca o dovada de prostie din partea unui conservar. Cine e din Brasov, stie intersectia din fata de la Sergiana. Cine nu o stie, aceasta arata cam asa:

 

post-73649-0-79339600-1370420709_thumb.png

 

Legenda :D

 

M - Motociclist

C1 - Conservar 1

C2 - Conservar 2

 

Poveste e urmatoarea:

 

C1 (care conducea o platforma) avea cedeaza, insa de sa sa caste el ochii in stanga ca doar Guta ii spune in fiecare zi cum ca "dusmanii n-are valoarea mea". Vine ca melteanul spre intersectie (cu toate ca era si trecere de pietoni acolo si era si ud pe jos) il "vede" pe motociclist in ultimul moment, pisca frana, moment in care e pupat in fund de C2 (de ce sa pastram distanta intre masini, ca doar nu e obligatoriu..).

 

Astia de pe moto au incremenit saracii. Accident a fost, doar ca din fericire (daca pot spune asa) nu a fost motociclistul cel tamponat.

 

In concluzie, pentru a enspea mia oara, suntem invizibili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea tarziu pentru cel din spate. Si intersectia aia e si foarte aerisita. Vezi daca vine ceva cu 100 de metri inainte de intersectie, dar na.. un moment de neatentie din partea noastra sau a altora si ne prapadim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu tre' sa mizezi pe faptul ca (TU crezi ca) te'a vazut caci pana la proba contrarie s'ar putea sa constati cu totul altceva; eu m'am obisnuit sa dau cate'un claxon cand depasesc si mai multe in intersectii ca nu strica...i'am vazut pe multi soferi "deranjati" de gestul meu, ca imi permit sa'mi fac simtita prezenta in preajma unor "soferi adevarati", exclamand: "te'am vazut ma!" super, asta era si scopu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut ceva timp liber de te-ai apucat sa ne faci noua aici schite :D

 

Ai dreptate,insa mai e o problema : oricine a cedat trecerea intr-o astfel de intersectie,stie ca e un unghi foarte razna in care trebuie sa te asiguri,undeva stanga,lateral mult si e ff usor sa nu vezi o masina din acea pozitie,decum o motocicleta.

Corect,dpdv legal,cel care intra trebuie sa se asigure si sa cedeze trecerea,indiferent cat de greu e.Dar dpdv moral,cel cu moto trebuie 1.sa se faca vazut si 2.SA NU MEARGA PE PRIMA BANDA,mai ales ca vad ca are benzi destule la dispozitie.

Ce facea el acolo pe prima banda ???Cand ai 3 benzi la dispozitie,tu mergi pe langa trotuar ca incepatorii?Astea sunt reguli de bun simt pe care,respectanu-le,elimini probleme de genul asta.

Nu mere chiar asa,la fiecare accident "conservarii draq",ca mori cu dreptatea-n mana.

Daca nu ne pazim noi cwru,respectand niste reguli elementare,sa asteptam sa ni-l pazeasca ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu tre' sa mizezi pe faptul ca (TU crezi ca) te'a vazut caci pana la proba contrarie s'ar putea sa constati cu totul altceva; eu m'am obisnuit sa dau cate'un claxon cand depasesc si mai multe in intersectii ca nu strica...i'am vazut pe multi soferi "deranjati" de gestul meu, ca imi permit sa'mi fac simtita prezenta in preajma unor "soferi adevarati", exclamand: "te'am vazut ma!" super, asta era si scopu :)

 

Bine ca s-a terminat cu bine ...

Eu ma amuz cand ii vad revoltati ca ii claxonez... Am parte de acelasi refren: "Bine MA...Te-am vazut MA" ... Excelent... M-am convins si eu ca m-ai vazut... Singura chestie care mi se pare HAIOASA e ca traim intr-o tara de mitocani sensibili... In trafic sunt melteni care nu le pasa catusi de putin de tine. Iti iei scuipati si injuraturi la greu.... DAAAAR, daca le zici si tu ceva de rude decedate... ORICE le-ai zice/face II JIGNESTI... Nu mai conteaza ca ei sunt initial MITOCANI...

TRAIM INTR-O TARA DE MITOCANI SENSIBILI.

Si toti astia s-au adunat in Bucuresti :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut ceva timp liber de te-ai apucat sa ne faci noua aici schite :D

 

Mda, munca de birou la o multinationala. :D

 

Ai dreptate in legatura cu obligatiile morale, insa imediat dupa intersectia asta urma o alta cu sens giratoriu. O fi vrut omul sa faca dreapta si s-a incadrat din timp. In fine, ideea este ca trebuie sa cascam bine ochii ca nu se stie ce intervine. Eu am inceput sa merg pe moto sezonul asta si deja am avut cateva situatii in care daca nu cascam eu ochii ma tavaleau altii. Iesiri din parcare cu spatele, intors in fata ta, schimbat benzi de-a moaca. Ieri voia unu cu o remorca sa ma calareasca doar pentru a schimba banda.

 

Cum mi-a spus instructorul (cu ocazia asta il laud putin pentru http://fierarialuicretu.blogspot.com/ :D) "mergi pe motor ca si cum esti invizibil."

Editat de cosmin.anton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut ceva timp liber de te-ai apucat sa ne faci noua aici schite :D

 

Mda, Munca de birou la o multinationala :D

 

Ai dreptate in legatura cu obligatiile morale, insa imediat dupa intersectia asta urma o alta cu sens giratoriu. O fi vrut omul sa faca dreapta si s-a incadrat din timp. In fine, ideea este ca trebuie sa cascam bine ochii ca nu se stie ce intervine. Eu am inceput sa merg pe moto sezonul asta si deja am avut cateva situatii in care daca nu cascam eu ochii ma tavaleau altii. Iesiri din parcare cu spatele, intors in fata ta, schimbat benzi de-a moaca. Ieri voia unu cu o remorca sa ma calareasca doar pentru a schimba banda.

 

Cum mi-a spus instructorul (cu ocazia asta il laud putin pentru http://fierarialuicretu.blogspot.com/ :D) "mergi pe motor ca si cum esti invizibil."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca de ieri v-ati suit pe motoare , ce dreaq !!! Doar stiti bine ca trebuie sa cascam ochii daca se poate cumva cu doua intersectii inainte :tomato: , si ca suntem invizibili in trafic. Clar, trebuie plecat de la premiza ca nu suntem vazuti in trafic!!! Si nici binevazuti !!!

Editat de leloy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca de ieri v-ati suit pe motoare , ce dreaq !!! Doar stiti bine ca trebuie sa cascam ochii daca se poate cumva cu doua intersectii inainte :tomato: , si ca suntem invizibili in trafic. Clar, trebuie plecat de la premiza ca nu suntem vazuti in trafic!!! Si nici binevazuti !!!

:10: :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai urat e ca si atunci cand suntem vazuti tot nu-i bine. Sunt sigur ca nu sunt singurul care s-a trezit cu conserva in fata, cu toate ca pitecantropul de la volan se uita adanc in ochii mei si era obligat sa imi acorde prioritate. Intrebat cativa metri mai incolo cum si-a dobandit stratul de jeg a raspuns candid "da' ce, mah, ai patit ceva?"

L-am invitat politicos sa coboare din masina ca sa-l frang ca pe-un sticks, dar a refuzat invitatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TRAIM INTR-O TARA DE MITOCANI SENSIBILI.

Buna asta! :crack:

 

 

...

Am zis si eu ca indoi numarul ca sa nu fiu cautat pe acasa dupa, in caz ca indoi pe vreunul (am stat cu ceva emotii acum ceva ani), dar inseamna ca nu sunt cu nimic mai bun ca melteanu si ala oricum nu invata nimic. Cel mai bun exemplu, un tuciuriu din cartier: ani de zile si-a luat bataie ca injura lumea asa - din senin. Nu si-a schimbat obiceiurile... acum lumea il ignora. E greu sa ignori pe vreunul care tocmai era sa te calce cu masina, insa incercam... Orice am face, totusi trebuie sa inteleg ca suntem inconjurati de multi cretini si din pacate nu numai in trafic...

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii ignor pe cei care o fac pentru ca nu se uita... De obicei sunt suficient de departe de ei ca sa nu ma puna cu adevarat in pericol manevrele lor idioate. Ii atentionez politicos (la propriu) si imi vad de drum.

Da' ala care se uita in ochii mei cum vin cu 10-15kmh pe langa coloana si se baga in fata mea cu botul numai ca sa ma incomodeze... parca nu-mi vine... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca s-a terminat cu bine ...

Eu ma amuz cand ii vad revoltati ca ii claxonez... Am parte de acelasi refren: "Bine MA...Te-am vazut MA" ... Excelent... M-am convins si eu ca m-ai vazut... Singura chestie care mi se pare HAIOASA e ca traim intr-o tara de mitocani sensibili... In trafic sunt melteni care nu le pasa catusi de putin de tine. Iti iei scuipati si injuraturi la greu.... DAAAAR, daca le zici si tu ceva de rude decedate... ORICE le-ai zice/face II JIGNESTI... Nu mai conteaza ca ei sunt initial MITOCANI...

TRAIM INTR-O TARA DE MITOCANI SENSIBILI.

Si toti astia s-au adunat in Bucuresti

 

 

dada...taximetristii sunt cei mai sensibili dintre rase...am primit si HO MA CA TE-AM VAZUT...da da da, sunt convins ! sau altu mi-a dat-o magic mai demult : TE-AM VAZUT NU MAI CLAXONA CA DISPERATU. DATA VIITOARE INTRU DIRECT IN TINE FIR-ATI AI DRACU

era la ciclu maimutza cu barba probabil... :crack:

 

... prefer sa ma-njure decat sa ma dea pe jos .

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...