Sari la conținut

Excursie Europa 4-15 august, 8 tari


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Anu' asta vreau sa repet o parte din excursia pe care am facut-o anu' trecut, asadar, duminica 4 august vreau sa plec intr-o tura de vreo 3200km prin Ungaria, Slovacia, Austria, Slovenia, Croatia, Bosnia, Serbia si inapoi in Romanica.

Harta ar fi asta

 

Iar programul:

Duminca, 4 august - plecare pe autostrada spre Pitesti, Transfagarasan, Sibiu, Cluj, Zalau (ramanere peste noapte, 50 de lei pe noapte la pensiune) - 562km

Luni, 5 august - Zalau, Debrecen (Ungaria), Kosice (Slovacia), Liptovsky Mikulas - Tatralandia link (ramanere 2 zile, parca vreo 150-200ron pe zi, cu cazare si intrare libera peste tot) - 479km

Miercuri, 7 august, dupa-amiaza dupa scaldat inca putin - Tatralandia, Trnovo, Topolcany, Trnava, Bratislava, Viena (Austria) (ramanere 2 zile) - 350km

Vineri, 9 august - Viena, Graz, Maribor (Slovenia), Zagreb (Croatia), Plitvice link (ramanere 2 zile ca sa avem timp si de Zagreb) - 533km

Duminica, 11 august - Plitvice, Sarajevo (Bosnia) (ramanere 2 zile) - 324km

Marti, 13 august - Sarajevo, Belgrad (Serbia) (ramanere 2 zile) - 286km

Joi, 15 august - Belgrad, Oravita (Ro), Anina, Baile Herculane, Targu Jiu, Pitesti, Bucuresti - 645km (ultima parte, cea mai solicitanta, dar daca e cazul, ne oprim undeva peste noapte)

 

 

In orasele mari cazarea va fi pe baza de Couchsurfing; de mancat se va manca probabil o data pe zi undeva, in rest, pe marginea drumului, conserve; vom vizita ce e la indemana, ne vom plimba prin orase...

Regimul de mers, va fi legal (imi place sa vad cum traiesc oamenii in alte tari), iar in afara si unde se poate e preferabil 120-130km...

 

Ideea excursiei este sa ma plimb, sa stau cat mai mult pe drumurile frumoase, nu sa arunc banii degeaba si sa stau prin cine stie ce obiective cu orele, sau prin baruri.

 

Asadar, daca e cineva interesat de drumul asta, putem merge impreuna.

Pana acum merg eu, impreuna cu un prieten (probabil).

 

la fel, daca aveti sugestii, ponturi etc, sunt binevenite :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Salutare. Frumos traseul ales. Dupa un calcul simplu facut putin in graba, total km ar fii ceva peste 2500 . Raportati la un consum de 7l/100 km, bugetul necesar doar pentru benzina (360 l) ar fii de aproximativ 550 euro, pretul benzinei osciland de la o tara la alta, dar nu foarte mult. Aici am facut calculul +/- . Despre pretul cazarilor nu stiu exact cat ar ajunge, depinde de fiecare unde vrea sa doarma ..pensiune,hotel,cort s.a.m.d. , plus cat esti de pretentios la mancare/bautura. Parerea mea este ca nu trebuie sa pleci de acasa fara minim, dar minim 1000 euro, cu toate ca si asta mi-i se pare cam putin, deoarece nu ai de unde sa stii ce intampini pe drum, doamne fereste. Doua amenzi sunt destule :)) . In rest nu-mi vine acum in minte ce ar mai fii, adaugati si voi ce mi-a scapat.

Va salut ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Frumos traseul ales. Dupa un calcul simplu facut putin in graba, total km ar fii ceva peste 2500 . Raportati la un consum de 7l/100 km, bugetul necesar doar pentru benzina (360 l) ar fii de aproximativ 550 euro, pretul benzinei osciland de la o tara la alta, dar nu foarte mult. Aici am facut calculul +/- . Despre pretul cazarilor nu stiu exact cat ar ajunge, depinde de fiecare unde vrea sa doarma ..pensiune,hotel,cort s.a.m.d. , plus cat esti de pretentios la mancare/bautura. Parerea mea este ca nu trebuie sa pleci de acasa fara minim, dar minim 1000 euro, cu toate ca si asta mi-i se pare cam putin, deoarece nu ai de unde sa stii ce intampini pe drum, doamne fereste. Doua amenzi sunt destule :)) . In rest nu-mi vine acum in minte ce ar mai fii, adaugati si voi ce mi-a scapat.

Va salut ,

Dupa calculu tau simplu facut in graba ti-a dat cu ~700 km mai putin. Raportat la un consum de 7% cum ai zis tu, in astia 3200 km planuiti pentru excursite ar veni 224 l nu 360 (strict la consumu care l-ai zis tu). Dupa un alt calcul simplu si in graba facut de tine, ti-a dat 550 de euro, dar daca nu te grabeai cu calculele ti-ar fi dat defapt 1400 de lei (330 euro - deci cu 200 de euro mai putin, suficient pentru 3-4 zile de cazare si mancare). Si astia 1000 de euro ai tai sunt....ca de obicei matematica ta. Nu mai da tu sfaturi despre cati bani ar trebui.

Cat despre excursie este un traseu frumos si destul de obositor. Asteptam poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

da, asa este. 360 l la acel consum. evident ca mi-a dat 550 de euro la acei litri de benzina. am spus ca in graba,asa ca nu comenta aiurea. oricum ms pt corectare. prietene,sa ti mai spun ceva !!! asta as face eu, in locul tau, daca as pleca la un drum de 2500-3200 km, nu as pleca cu maruntis ! si ia sa aud sfatul tau, cati bani recomanzi unui om normal pt asa o excursie ! fara sa ne certam si sa fim rai, daca se poate ! daca nu ..



acum fac calculul : cum iti da tie 224 l la 3200 km ? ce consum ai la mobra ?! si zi si mie tarile alea in care alimentezi tu benzina necesara excursiei cu aia ai tai 330 euro !!! eu chiar nu eram atent pana acum, dar tu chiar m-ai pus pe ganduri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

cati bani recomanzi unui om normal pt asa o excursie ! fara sa ne certam si sa fim rai, daca se poate ! daca nu ..

 

Eu calculez la zi si nu global; m-am obisnuit asa, nu stiu daca e bine sau rau.

 

Bugetul meu zilnic pentru calatoriile mai mari este de cca 50-60 euro/zi, astfel: benzina - 10 euro (eu am un consum maxim de 3%, cu 300 km parcursi intr-o zi); cazare - 20 euro/zi; hrana si lichide – 15 euro/zi; o rezerva pentru diverse cheltuieli neprevazute - 10 euro/zi. Socoteala asta este doar o estimare, nicidecum un calcul “la sange”… Mi s-a intamplat mereu sa cheltui mai putin.

 

Excursia propusa de Beatrice are 12-13 zile daca am numarat corect, deci dupa mintea mea ar trebui sa nu depaseasca 600-800 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ia sa aud sfatul tau, cati bani recomanzi unui om normal pt asa o excursie ! fara sa ne certam si sa fim rai, daca se poate ! daca nu ..

Nu stiu pentru ca zic sincer niciodata nu am mers atatia km ca sa fac un calcul exact logic, dar pentru o excursie de 12 zile si 3200 de km 1000 de euro e mult. Deci 'recomandarea' mea indiferent daca vrei sa mananci doar caviar, fructe de mare si icre negre ar fi asa: abtine-te de la a vrea asa delicatese. Si asta a fost!

acum fac calculul : cum iti da tie 224 l la 3200 km ? ce consum ai la mobra ?! si zi si mie tarile alea in care alimentezi tu benzina necesara excursiei cu aia ai tai 330 euro !!! eu chiar nu eram atent pana acum, dar tu chiar m-ai pus pe ganduri...

Tu ai zis ca la un consum de 7l am si specificat ca acele calcule au fost corectate dupa calculele tale. La un consum de 7l la 100 de km i-a calculeaza la 3200 de km cati litri sunt oare. Bineinteles ca aia 224l sunt poshirca pentru ca poti sa ai la fel de bine si consum de 10 si consum de 5

Editat de Bamesa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu calculez la zi si nu global; m-am obisnuit asa, nu stiu daca e bine sau rau.

 

Bugetul meu zilnic pentru calatoriile mai mari este de cca 50-60 euro/zi, astfel: benzina - 10 euro (eu am un consum maxim de 3%, cu 300 km parcursi intr-o zi); cazare - 20 euro/zi; hrana si lichide – 15 euro/zi; o rezerva pentru diverse cheltuieli neprevazute - 10 euro/zi. Socoteala asta este doar o estimare, nicidecum un calcul “la sange”… Mi s-a intamplat mereu sa cheltui mai putin.

 

Excursia propusa de Beatrice are 12-13 zile daca am numarat corect, deci dupa mintea mea ar trebui sa nu depaseasca 600-800 de euro.

 

chiar si asa, traseul merita.

cei care n-aveti suficient, impartiti-va in 2 grupuri, unii merg pana in viena, dupa care ..acasa (cu o noapte in ungaria sau arad, ca dintr-o bucata poate fi obositor pentru unii), altii va alaturati la viena pentru sud.

totul e flexibil, aveti insa ocazia sa mergeti in grup si sa vedeti ceva frumos.

eu am mers in partea de sus a traseului si cateva puncte in cea de jos (nu cele mai tentante), dar e pacat sa cauti motive sa nu mergi daca ai dori.

fata a pus traseul, faceti-va si voi prorpiul traseu. google map va ajuta sa calculati costul transportului.

pentru haleala, stie fiecare sau estimeaza.

 

si vorba unui clasic in viata, "toata lumea sa faca pipi inainte sa se urce pe mobra!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Nu stiu pentru ca zic sincer niciodata nu am mers atatia km ca sa fac un calcul exact logic, dar pentru o excursie de 12 zile si 3200 de km 1000 de euro e mult. Deci 'recomandarea' mea indiferent daca vrei sa mananci doar caviar, fructe de mare si icre negre ar fi asa: abtine-te de la a vrea asa delicatese. Si asta a fost!

Tu ai zis ca la un consum de 7l am si specificat ca acele calcule au fost corectate dupa calculele tale. La un consum de 7l la 100 de km i-a calculeaza la 3200 de km cati litri sunt oare. Bineinteles ca aia 224l sunt poshirca pentru ca poti sa ai la fel de bine si consum de 10 si consum de 5

sau consum si mai mare. dar nu la asta faceam referire. e vorba de o excursie pe 2 roti, cine a fost, stie ce inseamna ! si stiu ce inseamna o excursie pe 2 roti, ce i drept, nu de 3200 km. cea mai lunga era de 1900 si astia poate putin exagerati. referitor la meniul pe care l ai spus tu...iti bati joc de cineva de aici,sau ce ai vrut sa spui cu icrele negre si fructele de mare ?! @ tsunami, a spus o treaba foarte inteligenta ! daca ar fii sa plec,as pleca din vama NAIDAS, langa ORAVITA, a spus si @BEATRICE de acel orasel ceva. Si ce ma tenteaza cel mai mult sa merg in aceasta vacanta, este traseul ales ! Limba materna la mine e sarba, de restul nu mai conteaza. si inca ceva ! un alt coleg, a ajuns la suma de 800 +/- . deci acei 1000 care i am spus initial, sunt atat de exagerati ? ROG initiatorul topicului sa ma contrazica, deoarece a spus ca vrea sa parcurga anul acesta o parte din traseul de anul trecut. si sa ne lamureasca mai in detaliu :) ! va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ma sperie foarte tare e ca generatia asta n-are imaginatie.

mai dau o strategie,

2 zile, 1,200km. asta se poate calcula usor, heh?

€120 gazu si €80 cazarea si papica.

ei, cand ajungeti la €200 in buzunar, virati spre casa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru aproximare, eu pot sa va zic ca, pe mine, o excursie in 2 pers. de 18 zile si 7000 de km (ungaria, austria, cehia, belgia, germania, franta, luxembourg, elvetia si retur) cu cazare la pensiuni/hoteluri (cu rezervare dinainte), masa la restaurant (dar si de la alimentara), vizite la muzee si alte obiective turistice, etc. m-a costat cam 2300 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

cum adica ce naiba ? omul a specificat clar ce a facut,unde a umblat,unde a dormit/mancat. PLUS ca sunt 7000 km . numai comentati aiurea, n-are rost..si aici nu trebuie sa crezi pe nimeni. adica omul iti spune frumos, iar tu ai de comentat. nu-l lua in seama si aia e ! salut ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era o gluma.

apropo, voi nu zambiti in timpul zilei?

asta cu preturile mi se pare o prostie.

acum cand internetul e la discretie poti calcula orice.

 

pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca nu trebuie sa pleci de acasa fara minim, dar minim 1000 euro, cu toate ca si asta mi-i se pare cam putin

Pentru mine, strict, costul benzinei ar fi la 1000 ron gen - consum de 4, 3500 km, 2E litrul (putin exagerat ca anu' trecut mi-a luat pe acelasi drum 3,5, iar benzina este 1,7-1,8E).

Cazarea la Tatralandia am zis ca este in jur de 3-400ron, plus rahatisuri adunate de pe drumuri sau intrari prin diverse chestii de vizitat inca vreo 200ron, plus mancarea vreo 800 ron, deci in jur de 2500 o persoana, adica 600E, cum zicea si Festina Lente.

 

 

un alt coleg, a ajuns la suma de 800 +/- . deci acei 1000 care i am spus initial, sunt atat de exagerati ? ROG initiatorul topicului sa ma contrazica, deoarece a spus ca vrea sa parcurga anul acesta o parte din traseul de anul trecut. si sa ne lamureasca mai in detaliu :) ! va salut !

 

Ca idee, anu' trecut, am luat-o prin Ungaria - Budapesta, Austria - Viena, Slovacia - Bratislava, Tatralandia, Ungaria - Debrecen, in 10-11 zile, 2 motoare, 2 persoane, mancat conserve plus o masa pe zi pe undeva, cost total vreo 2500 Ron.

Excursia de anu' trecut: /index.php?/topic/680212-surf-pe-canapele-prin-europa/

 

vin si eu cu un sfat.... pleca in locuri in care nu ai mai fost .... benzina a devenit prea scumpa

Da, stiu... Eu as fi mers prin Turcia, dar momentul nu e tocmai bun si plus ca nu am chef sa imi fac acum pasaport...

La anu' vreau s-o iau in directia relativ opusa, prin tari mai "exotice". :P

 

Ai idee cam la ce suma

ajunge excursia?

O persoana - 2500, in conditiile puse de mine (couchsurfing, conserve, etc)

Daca vrei cazare la pensiuni, nu stiu, dar costul creste destul de mult cred...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine drumul traseul este frumos, dar ca sa pierzi zile intregi in orase care nu ne spun noua nimic sau foarte putin, si sa pierzi peisajele de pe coasta Dalmata, sa nu te balacesti putin, sa nu vezi Split, Dubrovnic, parcul Durmitor, sau alte minunatii este mare pacat, de bani, de timo.

Succes si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, frumos ales traseul, o sa-ti bucuri retina. Imi place c-o sa stai prin Couchsurfing. Sunt membra in comunitate de ceva timp si m-am hazardat sa stau prin Couchsurfing in excursiile mele nebune din afara continentului. Sa vorbesti din timp cu omuletzi de pe CS, ca sa gasesti sa stai impreuna cu partenerul tau de drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine drumul traseul este frumos, dar ca sa pierzi zile intregi in orase care nu ne spun noua nimic sau foarte putin, si sa pierzi peisajele de pe coasta Dalmata, sa nu te balacesti putin, sa nu vezi Split, Dubrovnic, parcul Durmitor, sau alte minunatii este mare pacat, de bani, de timo.

Succes si drumuri bune!

Daca un oras e plictisitor, o luam din loc, e simplu.

Desi nu cred ca se intampla asta intr-un oras in care ai fost prima oara, mai ales ca mai mult o sa fim pe drumuri, dar ma rog...

 

Dupa "balaceala" in mare nu pot sa spun ca ma dau in vant, iar daca intri pe site-ul Tatralandia, o sa vezi acolo balaceala si distractie.

 

Hehe, frumos ales traseul, o sa-ti bucuri retina. Imi place c-o sa stai prin Couchsurfing. Sunt membra in comunitate de ceva timp si m-am hazardat sa stau prin Couchsurfing in excursiile mele nebune din afara continentului. Sa vorbesti din timp cu omuletzi de pe CS, ca sa gasesti sa stai impreuna cu partenerul tau de drum.

Da, stiu, si eu am mai fost.

O sa ma apuc saptamana viitoare sa caut gazda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Couchsurfing. Sunt membra in comunitate de ceva timp si m-am hazardat sa stau prin Couchsurfing in excursiile mele nebune din afara continentului.

 

Fara nici un motiv, sunt cam reticent asupra sistemului acesta. E drept ca nu l-am practicat niciodata, am auzit doar despre asta. Tinand cont ca esti "din sistem", te rog: poti sa ne povestesti si noua cate ceva despre el? Avantaje/dezavantaje? Multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tentant foarte tentant intrebarea inainte de a luoa o hotarare ?

 

[ Pana acum merg eu, impreuna cu un prieten (probabil) ] cine este norocosul il cunoastem ?????? sau este nou in grup ?

 

Tinel ascuns si bine pazit sa nu pateasca ceva ESTE lumea rea si mai ales la mobre sa-ti desfaca cineva vreun prezon asa din intanplare ....... :hug: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zagrebul e frumos dar mai mult de 2-3 ore prin partea veche, nu ai ce face. Incercati sa folositi mai mult timp la Plitvice, merita !

un intre a vizita un oras sau un parc national nici nu as sta pe ganduri pivnice merita cel putin 2 zile

Pai si noi intentionam sa facem la fel; cateva ore Zagreb, apoi Plitvice.

 

Tentant foarte tentant intrebarea inainte de a luoa o hotarare ?

 

[ Pana acum merg eu, impreuna cu un prieten (probabil) ] cine este norocosul il cunoastem ?????? sau este nou in grup ?

 

Tinel ascuns si bine pazit sa nu pateasca ceva ESTE lumea rea si mai ales la mobre sa-ti desfaca cineva vreun prezon asa din intanplare ....... :hug: .

Pfff... Ce rau esti :)

Il stii, dar nah, vrea sa ramana anonim, momentan :)) Oricum, te asigur ca merge foarte bine, altfel nu mergeam la drum cu oameni care nu stiu cum merg, sau mi se pare ca nu merg bine.

 

Fara nici un motiv, sunt cam reticent asupra sistemului acesta. E drept ca nu l-am practicat niciodata, am auzit doar despre asta. Tinand cont ca esti "din sistem", te rog: poti sa ne povestesti si noua cate ceva despre el? Avantaje/dezavantaje? Multumesc frumos!

In primul rand, este cineva care cunoaste orasul, te asteapta si te ajuta acolo, cunosti lumea "de la sursa", iar cazarea este evident gratis. Una sa bantui de nebun prin oras, fara tinta, una e sa te duca cineva unde trebuie.

Atata timp cat te duci la oameni care au referinte bune, nu stiu ce dezavantaje pot fi - eu nu am intalnit pana acum nici unul, de cate ori l-am folosit si ca gazda si ca musafir.

 

PS: Ponturi, sfaturi, d-astea, aveti?

 

Am inteles ca in Ungaria si Austria iti trebuie rovinieta, asa-i? A fost cineva de curand?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de curand n-am fost, dar ultima data (in 2011) trebuia vigneta in ambele tari

in ungaria era undeva la 3 euro pt o saptamana, iar in austria era 7 euro/saptamana

se pot cumpara ambele de la granita ro/hu de pe la diverse buticuri sau benzinarii (in ro si hu)

 

PS

eu am uitat sa o cumpar pe cea de austria la intoarcere, si ca atare, la un control pe autostrada A4 inainte de a trece in ungaria (zona Nickesdorf), am platit amenda de 64 de euro

dupa aia, evident ca prima oprire in ungaria a fost pt a cumpara vigneta, desi eram doar in trecere....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...