Sari la conținut

unde intaresc si eu o piesa moto?


Postări Recomandate

Am o piesa de plastic de la moto (ramair) care se tot rupe la gropile din Romania. Aveti idee unde pot pune o intaritura ceva din metal acolerit de fibra de sticla sau ceva dur sa elimin problema asta? piesa noua costa 585 lei si vine din State, nu as vrea sa dau atatia bani nu de alta dar fiind originala si tot din plastic, sigur se rupe imediat. orice pont v-as fi recunoscator. asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o piesa de plastic de la moto (ramair) care se tot rupe la gropile din Romania. Aveti idee unde pot pune o intaritura ceva din metal acolerit de fibra de sticla sau ceva dur sa elimin problema asta? piesa noua costa 585 lei si vine din State, nu as vrea sa dau atatia bani nu de alta dar fiind originala si tot din plastic, sigur se rupe imediat. orice pont v-as fi recunoscator. asfalt uscat

Parca ti-am dat o data pe PM nr de tel al lu fratemiu, vb cu el si te rezolva el, ori cu metal si fibra cum ai zis tu, ori alta varianta.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai da-mi odata nr lui ca s-au dus naiba mesajele alea, am facut curatenie in casuta acum cateva saptamani si am sters multe din care imi trebuiau din greseala. ms frumos, te salut

p.s. vezi ca nu mai poti primi PM, mai sterge si tu din ele :) stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut 4 ani de zile 636 05 si nu mi s-a rupt nimica la ram-air si nici nu am auzit de asa ceva decat in caz de accident. E adevarat ca s-au mai slabit suruburile de prindere, dar se auzea la vreo gropa si stiam de unde e si le strangeam la loc. Am pus putin LOCTITE pe surubrurile de prindere si nu s-au mai desfacut dupaia decat cu voia mea. I-a inspecteaza tu mai bine cauza ca e cam suspecta ipoteza ta. Sau cine stie in ce gropi dai tu, dar mi-e greu ca ai mers cu ea pe unde am mers eu si a mea nu a patit nimica la Ramair.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e la fel ca la zx10.. mai bine il schimbi.

Daca totusi vrei sa-l carpesti, incearca sa ii faci intaritura din tabla mai groasa, prinsa cu nituri unde se imbina cele doua bucati de ramair dupa care il imbraci in fibra + vopsit ca sa nu se vada urat.

 

Totusi.. schimba-l, asa iti recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acelasi lucru am facut ultima oaras si s-a rupt fibra si a iesit tabla. problema a fost ca ori a fost facut prost de la inceput, ori am luat eu prea multe gropi (greu de crezut). ma gandesc sa ma duc cu tabla mult mai spre varf si nu doar sa prind tabla la sistemul de prindere in cadru, samai vina doua suruburi mai in fata care sa o tina de plasticul ala.asa orice soc ia, se duce in suruburile din fata (nu ma exprim eu prea bine, scuze). la mine era pus ca un fel de colier metalic doar la prinderea in cadru, deaia a ramas prinderea in cadru iar restul piesei s-a desprins din fibra. tot un mester unde lucraeza cu fibra imi trebuie, daca e nevoie ma duc cu el pana la Bucuresti numai sa stiu ca imi face ceva de calitate. In ultima instanta o sa imi cumpar una noua, e ultima oara cand o mai repar (imi e frica si aia noua sa nu cedeze, ca e plastic prost si e prea multa presiune pusa pe o panarama de piesa) (japonezii astia prosti sunt doamne...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La zx10 se rupea daca te dadeai pe-o roata si o lasai brusc sau daca se slabeau suruburile.. de accident nu mai zic :D

Deci daca iti cumperi unul nou nu ar trebui sa mai stai cu teama asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tabla cu nituri....super ce fain o sa arate dupaia.....chestiile de genul se repara cu armatura din plasa metalica...peste care se trage chit flexibil cu fibra in compozitie(neaparat)...nici sa vrei nu o mai rupi apoi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu arata rau ca o pun pe interior aia, nu pe exterior ca dupa nu mai incape in cadru.uite o sa sugerez aluia care "lucreaza" la ea sa puna plasa metalica si chit flexibil cu fibra. greseala a fost si a mea ca am plecat la drum (de vreo 300 km) cu suruburile slabite, si probabil deaia s-a rupt din nou, de la socuri mici si repetate. o sa o repar si dupa, cum zicea un alt coleg aici pe forum, o sa strang suruburile si ii dau un poxipol la suruburi sa nu se mai slabeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai da-mi odata nr lui ca s-au dus naiba mesajele alea, am facut curatenie in casuta acum cateva saptamani si am sters multe din care imi trebuiau din greseala. ms frumos, te salut

p.s. vezi ca nu mai poti primi PM, mai sterge si tu din ele :) stima

Ți-am mai dat eu numărul lui de telefon ca să-ți facă suporții pentru genți laterale, e aceași persoană.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi-mi te rog din ce material e facut ram-airul. Ar trebui sa scrie pe el : ABS/AES/ PP/PPE.

 

nu stiu ca piesa e la cineva la reparat dar ma tot amana si in momentul in care o ridic iti las pm.din ce am pus eu mana pe ea, e un plastic usor, nimic deosebit, dar mai concret iti zic maine sau poimaine.

Ți-am mai dat eu numărul lui de telefon ca să-ți facă suporții pentru genți laterale, e aceași persoană.

am rezolvat,am vb cu baiatul.ms frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...