Sari la conținut

Postări Recomandate

Va salut domnilor,

 

Sunt in cautare de o motocicleta noua si as vrea sa incerc ceva mai spre enduro.

 

Datele problemei:

 

Am avut 2 motoare pana acum, ducati monster 600 si suzuki sv650s.

 

M-am saturat de drumurile execrabile are romaniei asa ca m-am hotarat sa incerc ceva care este construit sa se descurce pe teren accidentat.

 

Caut o motocicleta enduro dar care probabil nu o voi folosi niciodata pe drum de tara, 90% oras , 10% touring. Trebuie sa fie destul de mica si usoara pentru traficul din bucuresti sa ma pot strecura si sa se descurce bine si cu pasager.

 

Din ce am vazut prin review-uri pentru nevoile mele ar fi bmw gs si kawasaki versys. Alte pareri , comentarii ?

Editat de cobalt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare o idee buna sa iei enduro pentru ce vrei tu. DR650 are o sa criminala la drum lung. Motocicletele de enduro au frane mai slabe decat motocicletele de strada. Asta conteaza mult cand nu iti acorda cineva prioritate. Daca mergi pe strada, ia mobra de strada. Ce rost are sa nu poti beneficia de avantajele unei mobre enduro si sa ai parte de toate dezavantajele? Si cu enduro ti se ia de luat gropi prin oras si ajungi sa le ocolesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te reorientezi spre supermoto. O sa patimesti ceva in cei 10% touring, dar cei 90% oras vor compensa cu varf si indesat. Daca vrei mai spre touring poti sa iei in calcul XT 660X, daca vrei mai spre SM, poti sa iei in calcul WR450f.

 

P.S. Cand cineva zice "animal urban" eu unu ma gandesc la mobre gen KTM 950 supermoto. In niciun caz F650 GS si Versys.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt 90% oras, o mobra cu racire pe lichid si ventilator ar fi indicata... Adica fara XT, DR, Dominator, etc

 

WR450F? Asta e de competitie, cu schimb de ulei la 1000km. Iar pt aia 10% touring e un chin. Oricum, omul a zis ca nu o va baga nici macar pe vreun drum de tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sv-ul bate monsterul cam la toate aspectele , putere , consum , fun , fiabilitate.

 

Singurul avantaj al monsterului este ca are 50 de cai si e mai ok pentru incepatori decat sv-ul (70)

'

 

 

 

Am luat in considerare versys pentru ca ma intereseaza un motor care este decent cu pasager, a fost facut in principiu pentru oras si nu are dimensiuni mari.

Editat de cobalt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Africa Twin . . . este vacuta docila , blanda , fidela :) . Este mai greoaie dar daca intri pe topicul dedicat vei vedea ce minuni fac altii cu ea . Este comfortabila , ciclistica buna , fara prea multa electronica , fara prea multe pretentii la intretinere . Bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...