Sari la conținut

Accident in Militari


lexysexy
 Share

Postări Recomandate

:)))) Ma faceti sa rad baieti... Cat se abate lumea de la subiect.

 

Plec de la semafor pe a 2-a banda. El era parcat mult mai in fatza pe prima. La un moment dat, pleaca, da semnal si se muta pe a 2-a, dau semnal ma bag pe a 3-a sa-i las lui banda aia. In momentul ala, nu stiu ce mi-a venit si am dat gazul inapoi, deci incetineam.

Acum...in momentul in care am ajuns in spatele lui cu cativa metrii...s-a gandit ca el vrea sa intoarca...fara semnal si o data brusc din volan, direct de pe a 2-a. Am avut cel putin 2 3 secunde degetul apasat pe claxon. cu toate astea...nu m-a vazut nu m-a auzit.

 

Cert este : daca nu mergeam regulamentar (ca viteza)...nu vreau sa-mi inchipui unde eram acum...viteza la impact fiind aproximativ 20/h.

 

Julituri cat cuprinde...ma supara un deget de la o mana, am o vanataie foarte urata pe tot bicepsul...aici presupun ca a fost cand am dat cu capul de bordura, am dat si cu mana...si ma mai supara un genunchi. in rest sunt fericit pentru mine.

 

Pasagerul a sarit si peste mine si peste masina, a cazut in umar, a dat cu capul de bordura si apoi a aterizat in picioare. e mai putin tavalit decat mine dar il doare umarul mai tare.

 

Motorul? pfff nu vreau sa ma gandesc..toata partea dreapta....incepanda de la aripioara shaii, frana de picior, bulonul s-a strambat.rezervorul mare gaura, vasul lichid frana spart, maneta frana, carena fata,oglinda...acum nu stiu sigur despre cele serioase, gen cadru si furca...

 

Asigurarea lui( multumesc lui Dumnezeu) :) Allianz (un Passat vechi dar pe frma).

 

Acum nu stiu sigur daca in asigurare pot baga si o casca, care s-a julit si s-a fisurat la impact cu bordura...

Este bine ca esti ok. Pentru julituri .....nu zic nimic, doar sti ce aveai pe tine, ma gandeam ca te ai lovit de bordura, dar inca odata este bine ca este doar atat.

Sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, soferul ce a avut de spus? Vorbea la telefon? Era drogat? Sa faci stanga de pe banda 2 fara semnal mi se pare ca se incadreaza in una din variantele astea. Nu stiu cum se poate scuza o vita ca asta dupa o astfel de manevra. Dar ma uit la unii pe aici pe forum si parca imi dispare mirarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, soferul ce a avut de spus? Vorbea la telefon? Era drogat? Sa faci stanga de pe banda 2 fara semnal mi se pare ca se incadreaza in una din variantele astea. Nu stiu cum se poate scuza o vita ca asta dupa o astfel de manevra. Dar ma uit la unii pe aici pe forum si parca imi dispare mirarea.

L am intrebat eu.

Raspunsul: Nu am vazut. Cred ca avea viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit politia la fatza locului dar nu am apucat sa vb cu ei. Au venit la spital mi-au pus fiola si mi-au spus sa vin joi la udriste, pentru restul.

bravo, ai toate conditiile sa fii inapoi pe roti fara cheltuiala mare, destul de curand. grijanie mai mare data viitoare mai ales ca ai si pasager.

norocul asta nu e permanent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De julituri nu am nici eu ce sa zic...vina mea...am o geaca foarte veche pe care s-a lasat pielea si imi este destul de mare acum...Am prins tupeu vazand alti motociclisti fara geci, si uite asa mi-am incalcat regula de a nu merge fara casca si fara geaca... Casca cu siguranta nu imi va lipsi nici o data

 

Am dat si de bordura cu capul mai intai...casca Shoei extraordinar de buna. Am simtit puterea impactului. dar in acel moment un singur lucru mi-a venit in minte...' date-n p..a mea ca n-am simtit nimic.' atat de bine este facuta. apoi am dat cu bratul de bordura, vanataie pe tot bicepsul.

 

@klux : imi revenisem si nu-mi venea sa cred cum arata motorul. Singurul lucru pe care il vroiam era linistea si sa ma lase lumea in pace, iar soferul decat atat imi repeta ...acum mi-a murit un prieten pe motor si ma duc la el. Altceva nu zicea...la un momentdat cand am vazut ca se repeta de 50 de ori cu asta si nu se mai opreste, i-am zis sa ma lase cu asta ca nu asta ma intereseaza, ci ochii lui vroiam sa stiu unde erau atunci cand a decis sa traga de volan brusc. Parca asa imi aduc aminte.

 

@lexysexy : ai fost acolo? vorbea foarte multa lume... toti tipau cum vroiau. vroiam doar liniste si sa ma lase lumea in pace...imi aduc aminte ca era cineva care tot imi repeta sa-mi dau casca jos. primele secunde dupa impact ma dureau toate alea si vroiam decat sa stau intins pe iarba sa-mi revin si stiu ca ma tragea cineva de casca sa mi-o dea jos...Pai asa se face treaba??? Doamne ce oameni!!!

 

@sebi_glumetul : multumesc pentru urari. Am fost cu motorul la Suzuki pentru o preconstare ca sa stiu cum stau in realitate , nu ce-mi zice asiguratorul. la cate mi-a insirat (cel putin 20 de elemente) mi-a zis ca nu are cum sa nu fie dauna totala.

Acum pentru mine conteaza doar timpul...mai apuc sa ma dau vara asta?

 

 

@Tsunami : tocmai d-asta mergeam regulamentar ca aveam pasager incepator, si il luasem sa vada si el cum e...M-am simtit de tot kktul ca mi s-au intamplat toate astea cu el in spate, si in continuare ma simt naspa, dar el mi-a multumit(oarecum) : " - Cred in semne. Maine ma duceam sa platesc taxa de inscriere pentru categoria A. Asta a fost semnul meu ca nu trebuie sa fac asta "

 

 

Mai multe ce sa va zic...maine duc motorul la service unde o sa chem si asiguratorul, si mai vedem ce o sa se intample.

 

V-as fi urat doar asfalt uscat, insa acum imi dau seama ca nu este de ajuns... Va urez noroc...caci asta m-a salvat pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lexysexy : ai fost acolo? vorbea foarte multa lume... toti tipau cum vroiau. vroiam doar liniste si sa ma lase lumea in pace...imi aduc aminte ca era cineva care tot imi repeta sa-mi dau casca jos. primele secunde dupa impact ma dureau toate alea si vroiam decat sa stau intins pe iarba sa-mi revin si stiu ca ma tragea cineva de casca sa mi-o dea jos...Pai asa se face treaba??? Doamne ce oameni!!!

Am strigat la "idiotul"care tragea de casca si i-am spus sa te lase sa astepte salvarea , dar vorbeam cu Smurdu si tipa doamna in telefon sa ii raspund unde sa trimita masina.

Imi pare rau pentru pasager, el stie ce e mai bine pentru el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))) Ma faceti sa rad baieti... Cat se abate lumea de la subiect.

 

Plec de la semafor pe a 2-a banda. El era parcat mult mai in fatza pe prima. La un moment dat, pleaca, da semnal si se muta pe a 2-a, dau semnal ma bag pe a 3-a sa-i las lui banda aia. In momentul ala, nu stiu ce mi-a venit si am dat gazul inapoi, deci incetineam.

Acum...in momentul in care am ajuns in spatele lui cu cativa metrii...s-a gandit ca el vrea sa intoarca...fara semnal si o data brusc din volan, direct de pe a 2-a. Am avut cel putin 2 3 secunde degetul apasat pe claxon. cu toate astea...nu m-a vazut nu m-a auzit.

 

Cert este : daca nu mergeam regulamentar (ca viteza)...nu vreau sa-mi inchipui unde eram acum...viteza la impact fiind aproximativ 20/h.

 

Julituri cat cuprinde...ma supara un deget de la o mana, am o vanataie foarte urata pe tot bicepsul...aici presupun ca a fost cand am dat cu capul de bordura, am dat si cu mana...si ma mai supara un genunchi. in rest sunt fericit pentru mine.

 

Pasagerul a sarit si peste mine si peste masina, a cazut in umar, a dat cu capul de bordura si apoi a aterizat in picioare. e mai putin tavalit decat mine dar il doare umarul mai tare.

 

Motorul? pfff nu vreau sa ma gandesc..toata partea dreapta....incepanda de la aripioara shaii, frana de picior, bulonul s-a strambat.rezervorul mare gaura, vasul lichid frana spart, maneta frana, carena fata,oglinda...acum nu stiu sigur despre cele serioase, gen cadru si furca...

 

Asigurarea lui( multumesc lui Dumnezeu) :) Allianz (un Passat vechi dar pe frma).

 

Acum nu stiu sigur daca in asigurare pot baga si o casca, care s-a julit si s-a fisurat la impact cu bordura...

In mod normal, orice RCA ar trebui sa despagubeasca si echipamentul deteriorat in accident. Ai nevoie de factura de achizitie a acestuia si in functie de vechimea lui, se aplica niste coeficienti (cunoscuti numai de societatile de asigurari), astfel incat tu primesti un procent din valoarea de achizitie. Nu stiu celelalte companii de asigurare daca se conformeaza, dar Allianz sigur te va despagubi. Trebuie insa, sa iti mentioneze politistul in adeverinta pe care ti-o elibereaza (cea cu daunele motorului) si daunele echipamentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu mentionatul in adeverinta s-a omis. Nici factura nu o mai am.

Fara ele, nu te vor despagubi. Dar, poti merge inapoi la politie, il cauti pe politistul care s-a ocupat de caz, il rogi sa-ti mentioneze si daunele echipamentului, apoi ... o rezolvi si cu factura. ;)

Editat de bea2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabriel,mare atentie data viitoare cand mergi cu motocicleta sa ai numarul la vedere, conform legii,pt ca din cauza asta ai facut accident ...in loc sa discute de importanta accidentului ei erau interesati de nr tau...numai comentatori intelepti,intelectuali aici pe forum...asi spune mai multe dar ma abtin si prefer sa o faca si retardatii care stau si comenteaza ca p....aici pe forum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...