Sari la conținut

Tura prin Europa 2013


Postări Recomandate

Pentru cine are rabdare si nu sufera de dureri de cap de la prea multa miscare.. am facut un filmulet cu excursia de anul acesta. 10 zile prin Europa unde am bifat mai multe atractii tursitice precum: grossglockner, bmw motorrad days, amsterdam, berlin, auschwitz, muntii tatra si nu in ultimul rand transalpina.

 

 

[YOUTUBE]xqxWwK_zDDM[/YOUTUBE]

 

 

Pentru a evita durerile de cap de la cele peste 10.000 de poze este recomandat a se viziona in varianta HD cu sunet :)

Multumesc!

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... atractii tursitice precum: grossglockner...

 

am eu impresia sau pe GG ai ratat urcarea la Biker's point Edelweissspitze, unde este cel mai inalt punct la 2571m?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@textex: excursia s-a vrut a fi o incursiune in civilizatia occidentala, urmata apoi de o incursiune in subcostient (ciuperci, iarba) incheiata apoi la auschwitz pentru a intelege mai bine pretul civilizatiei.

Nu sunt genul care sa bifeze pasuri prin alpi :P

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@textex: excursia s-a vrut a fi o incursiune in civilizatia occidentala, urmata apoi de o incursiune in subcostient (ciuperci, iarba) incheiata apoi la auschwitz pentru a intelege mai bine pretul civilizatiei.

Nu sunt genul care sa bifeze pasuri prin alpi :P

Eu n-am vrut sa fiu sarcastic, doar am spus ca e pacat ca n-ai stiut ca facand la stanga vreo 5 km ajungi intr-o zona pe care e pacat ca ai ratat-o. Daca nu iti plac pasurile alpine, de ce n-ai luat-o pe autostrada?

Cateva poze de anul trecut, ca sa stii ce ai pierdut sau nu.

post-15375-0-25822100-1374173978_thumb.jpgpost-15375-0-95483600-1374173995_thumb.jpgpost-15375-0-88840000-1374173934_thumb.jpgpost-15375-0-06973200-1374174494_thumb.jpg

post-15375-0-41438800-1374174014_thumb.jpg

Editat de textex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cireasa e zona din primele 4 poze, atunci n-am ratat-o. Recunosc ca nu am urcat la casuta din poza 5 :D

Asta-i stilul romanesc, n-ai ce-i face. Romanul e prea smecher sa spuna: "Da, asta e, n-am stiut de zona respectiva, poate data viitoare". Nu, romanul autentic descalifica tot ce nu stie el.

Faptul ca n-ai trecut prin zona mentionata este echivalent, dupa parerea mea cu o vizita la Garmisch in timpul intrunirii moto, fara sa te duci la intrunirea moto. Eu n-am avut rabdare sa ma uit la cadrele din colajul tau, mi se pare un stil obositor de prezentare. Dar faptul ca s-a mai mirat cineva pe tema respectiva, nu te pune pe ganduri?

Oricum, nu mai continui discutia, ca e inutila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva poze de anul trecut, ca sa stii ce ai pierdut sau nu.

 

Vezi ca ai gresit si din pacate ai si insistat... am impresia ca nici tu nu stii despre ce vorbeam.

M-am referit, asa cum am scris, la Biker's point Edelweissspitze, locul ce la mai inalt unde se ajunge pe Grossglockner Hochalpenstrasse, la 2571m. Multa lume il rateaza din pacate in necunostinta de cauza. Pun niste poze mai vechi ale mele:

 

post-9546-0-29954200-1374184486_thumb.jpgpost-9546-0-94567200-1374184493_thumb.jpg

 

Tu ai pus poze de la Keiser Franz Josef Höhe acolo und este ghetarul, muzeul etc etc. Knox, conform pozelor lui, a fost clar acolo.

 

La Edelweiss se ajunge, asa cum a venit Knox dinspre sud (Heiligenblut), imediat dupa ce treci de Fuschltor, se face un drum la dreapta si urmeaza o urcare destul de abrupta pe un drum serpuit si ingust cu piatra cubica.

 

Recunosc ca nu am urcat la casuta din poza 5 :D

 

Este observatorul Swarovski, n-ai pierdut mare lucru. Oricum, e ceva de mers pe jos si in cizme moto nu-i o placere.

 

Mai repede merita muzeul pe patru niveluri, de unde se parcheaza motocicletele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles acum la ce te referi, am incurcat denumirile.

Recunosc, nu pot urmari filmuletul lui.

Stiu la ce te referi, am urcat la Edelweiss, chiar a fost o problema de trafic pe drumuletul ingust. Daca e vreme senina, intr-adevar, perspectiva e superba. Daca insa e innorat sau ploua, pierderea nu e mare.post-15375-0-89383900-1374207015_thumb.jpg

Editat de textex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ knox: Frumosa tura!

 

Off topic:

 

La postarile "cine o are mai mare" nu pot decat sa zambesc eventual sa :crack:

 

Ce vreau sa zic?Am observat ca in ultimii ani postarile in topicurile cu ture/excursii/iesiri/concedii/aventuri sunt impotriva initiatrului topicului si e vorba numai de "cine o are mai mare".....partea mai nasoala e ca majoritatea atacatorilor sunt oameni in toata firea cu bani. :baldy:

 

....se mai mira lumea, de ce nu sunt atat de multe topicuri faine ca inainte, cu fotografii interesante, unde riderul are chef sa se dea jos de pe motor si sa faca cativa pasi pt un cadru mai spectaculos(nu snapshotuti cu orice) si descrieri cu amintiri frumoase.

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...