Sari la conținut

Caut sfatul unui mecanic pt Hornet 2003


Postări Recomandate

Salutarile mele,

In ultima vreme am constatat 2 probleme la motorul meu.

Incep cu cea mai grava sau cel putin asa cred.

Cand roata se invarte si angreneaza miscarea de rotatie a pinionului de atac se aude o bataie. Initial am banuit lantul sau pinionul dar le-am curatat,uns si verificat. Nu este un zgomot constant ceea ce ma face sa cred ca problema ar fi inauntru la vreun rulment banuiesc. Fiind destul de incepator intr-ale motociclismului nu am desfacut vreun motor pana acum. Atasez si un video cu sunetul, poate va este de ajutor.

 

A doua problema este ca a inceput sa imi curga ulei din furca. Nu sunt genul de pers care sa primeasca mura in gura ce are de facut. Am stat in ultimele 3 ore cautand pe youtube tot felul de video despre cum se face. Nu mi se pare prea complicat deci voi incerca sa schimb eu uleiul si semeringurile.

Am in schimb doar cateva intebari:

1. Fiind alta furca pe motorul meu (CBR 929 upsidedown)as dori sa stiu ce ulei am nevoie.

2. Pe langa semeringuri mai este nevoie sa mai schimb si altceva?

3.Anumite tips-uri de care sa tin cont cand dau jos furca sau cand o montez?

 

Va multumesc mult si apreciez orice parere din partea voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai probabil lantul e uzat inegal si/sau roata nu e tocmai bine aliniata.

 

1. 488 CM3 SAE 10W

 

2. trebuie verificati cuzinetii. in functie de uzura se schimba sau nu

 

3. curata jugurile si da cu un spray degripant gen wd-40 ca sa iasa si sa intre usor.

 

4. da jos manualul de 929, la unele furci e foarte importanta ordinea de strangere a suruburilor, nu toate se strang "clasic".



5. schimb-o ca-i honda! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu cred ca e din lant...ai ceea ce se numeste "tight spots"..unde lantul e super intins si efectiv paraie...poti face o proba...slabind lantul..luandu-l jos de pe pinionul fata si invartind pinionul cu mana..vezi daca sunetul persista...dar eu zic ca din lant face asa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca zgomotul venea de la un rulment la cum invarti tu, in mers se facea bucati,si nu mai roti invers,invarte in sensul de mers al rotii ca te pacalesti si desfaci motorul degeaba,sau si mai bine mergi la un mecanic sa-ti faca service la ea.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai probabil lantul e uzat inegal si/sau roata nu e tocmai bine aliniata.

 

1. 488 CM3 SAE 10W

 

2. trebuie verificati cuzinetii. in functie de uzura se schimba sau nu

 

3. curata jugurile si da cu un spray degripant gen wd-40 ca sa iasa si sa intre usor.

 

4. da jos manualul de 929, la unele furci e foarte importanta ordinea de strangere a suruburilor, nu toate se strang "clasic".

 

5. schimb-o ca-i honda! :D

Mersi mult de sfat. Initial verificasem lantul daca este ok, l-am curatat si uns, la fel si pinionul de atac dar sunetul a continuat sa se auda. Apoi am verificat daca este aliniata roata si intr-adevar necesita aliniere. M-am ghidat dupa liniile de pe bascula si am aliniat-o corespunzator, am mai slabit si lantul si intr-adevar sunetul s-a diminuat dar uneori inca mai apare...

Mersi si pt sfaturile legate de schimbul de ulei la furca. Voi incerca sa vad ce reusesc desi un topic cu anumite tutoriale video pe acest forum ar fi fost minunate.

 

si eu cred ca e din lant...ai ceea ce se numeste "tight spots"..unde lantul e super intins si efectiv paraie...poti face o proba...slabind lantul..luandu-l jos de pe pinionul fata si invartind pinionul cu mana..vezi daca sunetul persista...dar eu zic ca din lant face asa....

Salut Bica. Intr-adevar, lantul era putin intins, l-am slabit si cum ziceam am indreptat si roata dar totusi putin inca se mai aude, si zgomotul este undeva in interior...

 

 

 

 

Ridica de lant ... atunci cand se aude .. sa vezi ca se freaca de cadru sau bascula ...

 

Si se aude intermitent .. ca e intins inegal ...

Salut BQGDDAN. Da, intr-adevar, lantul se freaca de cadru sau chiar de "caprele" de metal care le-am pus pentru a sustine motorul dar nu la acel sunet ma refer. Se aud niste pocnituri ca si cum ar veni dinăuntrul motorului.

 

Ai grija unde tii degetele cu lantul ala in viteza, ca e pericol.

Cu o mana sustineam motorul iar cu cealalta invarteam de roata dar mersi de sfat :ok:

 

daca zgomotul venea de la un rulment la cum invarti tu, in mers se facea bucati,si nu mai roti invers,invarte in sensul de mers al rotii ca te pacalesti si desfaci motorul degeaba,sau si mai bine mergi la un mecanic sa-ti faca service la ea.bafta

Salut suzu. Asa ma gandeam si eu ca daca ar fi fost vorba de un rulment pana acum ar fi fost facut praf, mai ales ca am facut un drum de Transfagarasan de aprox 300-350 km...

In legatura cu mecanicul este usor sa il duci si il iei gata facut, sau cel putin asa crezi. Dar nu prea gasesti pe cineva care sa iti si arate ce se face, cum se face pentru a avea si tu habar pe viitor.

 

Va multumesc tuturor pentru suport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...