Sari la conținut

accident calea victoriei la biserica alba


butrosica
 Share

Postări Recomandate

am trecut acum pe victoriei si era cred un dominator la pamant si un taxi trosnit in bara fata dreapta.erau cei de la rutiera si masurau. L-am intrebat pe un politist si mi-a zis ca pe baiat l-a luat salvarea. Stie cineva mai multe detalii? Sa speram ca e bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul e ok. Rares, pt ca asa il cheama, a plonjat de pe motor in cap, pe umar, ceva de genul dar nu avea nimic rupt...e la municipal...

 

Motorul este Honda Transalp si este lovita frontal> roata fata cu spite rupte, carna pe stanga, furca ghidonul, crashbarul irecuperabile...rezervor spart...

 

taxiul se zice ca ar fi fortat culoarea galbena, dar stiind zona cred ca a intrat bine pe rosu venind de pe G. Enescu

 

Rares spune ca l-a vazut, s-a infipt in frane, a claxonat dar nu a evitat pentru ca a crezut ca nu iese fix in fata lui...invataminte...chiar daca vi se pare ca nu iese...sigur iese, probabil uitandu-se in ochii tai.

 

Era echipat cu casca, geaca si manusi, taximestristul nu consumase alcool...si nu dadea vina pe nimeni....isi asumase greseala (macar atat).

 

PPOOOLLLAAA lor de taximetristi...tot timpul vor sa fie primii...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A doua mea optiune era transalp dar nu eram sigur. E bine ca e sanatos. Bravo. Din pacate unii taximetristi cu unele doamne soferite si cu unii domni soferi, toti profesionisti, nu prea inteleg cum e cu traficul sau nu vor si nici nu cred ca vreodata vor invata. Asa sunt ei, mai bine incercam sa ne protejam singuri, cat ne sta in putere. Pacat ca si cei de la rutiera muncesc si ii trimit in judecata pe "atotunoscatorii" acestia si acolo scapa baietii lejer. Sanatate multa Rares.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E plimbat pentru investigatii la universitar insa e bine, radiografiile arata bine, ecografia a iesit si ea bine. Din ce imi zice el, taximetrul era iesit mult pe banda 4, stationa, iesise de pe George Enescu. Rares l-a vazut de la distanta ca sta asa pe banda 4, el avea verde, venea pe banda 3, i-a dat flash si claxon, a redus ceva dar avea cam 50-60 cand taximetristul s-a pus in miscare, nu a mai putut opri, a evitata cat a putut impactul frontal si l-a lovit in farul din dreapta cu furca si crash-bar-ul stanga. Moto e avariata destul de serios dar el a sarit peste masina si singurele lovituri vizibile sunt in genunchi si pe tibii, dar pare ca nu e nimic rupt. Nu a lovit cu capul, casca e absolut OK. Il mai dor coatele insa acolo avea protectii si si-au facut bine treaba.

 

Idiotul cu taxi-ul nu a fortat niciun galben, era de mult iesit si voia sa profite de traficul lejer sa traga in fata la Radisson. Probabil a interpretat fix invers flash-ul si a zis ca are timp.

 

Pana la urma bine ca e OK.

Editat de obm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca e ok Rares si ca a scapat fara belele, Pana la urma fierul se indreapta sau se schimba.

Pe aceasta cale as vrea sa ii multumesc soferului de la Rosal care era cu utilitara de spalat soseaua si ne-a ajutat cu spalatul benzinei care a curs din rezervorul fisurat...Desi politistii ne-au linistit ca au vorbit cu pompierii si ca o utilitara e pe drum sa neutralizeze benzina si sa dea cu nisip pe acolo, surpriza...nu a venit nimeni.

Vinovatul e taxiul care se vede in fundal in a doua poza...

 

post-3376-0-36702400-1374865229_thumb.jpgpost-3376-0-18212600-1374865236_thumb.jpgpost-3376-0-65177100-1374865240_thumb.jpg

post-3376-0-41372600-1374865247_thumb.jpgpost-3376-0-10029700-1374865254_thumb.jpgpost-3376-0-40061200-1374865261_thumb.jpgpost-3376-0-48319400-1374865268_thumb.jpgpost-3376-0-87701100-1374865274_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este bine ca nu a patit nimic mai rau.... fierul se face.... omul nu prea se mai face...

 

nu am nimic cu taximetristii sa nu se inteleaga nimic rau din ce voi comenta mai departe .... majoritatea taximetristilor sunt tigani(sa nu ii spuneti vreodata unui tigan ... rrom... ve-ti avea probleme cu el ... nu ii place rrom... prefera tigan... el stie de ce... nu m-a interesat niciodata de ce si de aceea nu am intrebat) care au luat si ei permisul (ei stiu cum avand in vedere ca majoritatea abia stiu sa citeasca) si altceva nu stiu sa faca... invata sa mearga cu masini in spetza taxiuri date cu buletinul si permisul in mana sa nu mai zicem ca de atestat nu ii intreaba nimeni decat politia cand mai face cate o razie... dar si atunci surpriza... cineva ii atentioneaza cand este razie cand nu este adica baietii sunt pusi in tema ori de cate ori ar fi in pericol .. etc.. ROMANIA... si mai sunt a doua parte dintre cei care devin si ei taximetristi (acestia sunt cei care s-au saturat de meseria de sofer distribuitor de lapte iaurturi si paine) ca altceva nu stiu sa faca ... decat sa mearga cu masina... amandoua rasele de taximetristi sunt acei oameni care sunt atat de lenesi si plini de ei incat cauta sa faca o treaba care sa nu ii puna prea mult la munca.... de aici si atatea accidente in care sunt implicati taximetristii...despre care se spune ca ar fii soferi foarte buni ... pe naiba... se spune asta doar pentru ca stiu mai toate stradutele de prin oras...in rest nimic altceva.... sa nu mai zic de masinile pe care le conduc ... unele va spun pe cuvant... si poate ca sunt multi pe aici care mai merg cu taxiul... nu le-as mai da itp ... acum vreo cateva zile am mers cu un taxiu ... nu mai dau numele firmei de taximetre ca nu este bine sa faci reclama negativa.... dar masina mai destrabalata ca aia nu am vazut in viata mea ... mergea pe linia de tramvai si se auzeau basculele si amortizoarele cum bateau de ziceam ca se rupe cu noi ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@undertaker In primul rand am senzatia ca tie ti-a placut de fata aia care facea poze....

In al doilea, i-am spus si lui Rares aseara, ce inseamna sa nu ai motor de viteza....daca avea o vitezana avea cel putin 100 la ora..pana si el a zis ca drumul era liber si accelerat (a se citi ca nu mergea cu limita de 50).

DIferenta intre el si cei care nu mai sunt a fost tipul motorului, pt ca impactul a fost fix acelasi...frontal!!!!Dar una e sa lovesti o masina la 50(dupa franare) si alta e sa o lovesti la 80 sau 90.

Uite ca exemplu al fortei de impact cum e intors taxiul....impactul a fost in partea dreapta fata a taxiului...iar acum el este fix invers...

n-am nimic cu vitezanele, dar la vreo doua ore dupa am auzit vreo trei sau patru trecand in mare viteza pe acolo...parca prea repede.

 

 

Alta chestie care nu o inteleg, fara sa fie un atac la @butrosica...cand esti pe moto si vezi accident pe moto...te opresti intrebi, vezi daca are cineva grija de motor...noi te-am vazut cand ai trecut...macar 30 de secunde cred ca orice motociclist poate opri...doar daca nu naste sotia.....

 

ca exemplu, marti seara pe la 7 opresc la mihai bravu vis-a-vis de statia de metro sa-mi astept nevasta sa mergem la o paranghelie...stateam cu motoru pe dreapta si vorbeam la telefon...cand langa mine opreste un MOTOCICLIST cu un KTM...esti ok..da.... bine salut...ce l-a costat...poate o suta de grame de petrol...ce a castigat...respectul meu pe viata.....

in rest, numai de bine

 

Bine ca e ok Rares si ca a scapat fara belele, Pana la urma fierul se indreapta sau se schimba.

Pe aceasta cale as vrea sa ii multumesc soferului de la Rosal care era cu utilitara de spalat soseaua si ne-a ajutat cu spalatul benzinei care a curs din rezervorul fisurat...Desi politistii ne-au linistit ca au vorbit cu pompierii si ca o utilitara e pe drum sa neutralizeze benzina si sa dea cu nisip pe acolo, surpriza...nu a venit nimeni.

Vinovatul e taxiul care se vede in fundal in a doua poza...

 

attachicon.gif20130726_105540.jpgattachicon.gif20130726_105545.jpgattachicon.gif20130726_105833.jpg

attachicon.gif20130726_110526.jpgattachicon.gif20130726_110906.jpgattachicon.gif20130726_110943.jpgattachicon.gif20130726_113338.jpgattachicon.gif20130726_113527.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia asta trebuie sa fie din ce in ce mai intalnita... poate in timpul ala omului ii este rau... niciodata nu se stie... oricum respect celui cu ktm inca odata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu sunt transalpistul zburator. In primul rand, multe multumiri celor de la fata locului, care au avut grija de motor si si-au facut timp si pentru o vorba buna. Conteaza tare. Pe langa asta, probabil la fel ca fiecare dintre noi, am cei mai buni si mai frumosi prieteni din lume. Dar asta stiam.

 

Am avut o bafta porcina, ajutata si de mine, dar evident ca nu suficient, ca altfel as fi ajuns la birou, nu la spital.

 

Accidentul l-a povestit mai sus obm. Algoritmul de Paranoia-mode care se activeaza cand ma sui pe moto a functionat corect, eroarea a intervenit la final, ilustrata perfect de zicala aia cu "nu zice hop pana...". Adica am vazut masina stand perpendicular pe o buna parte din banda 4 cu suficient timp inainte, am redus viteza, m-am tras mai spre banda 3, l-am avertizat sonor, estimand ca va pleca de pe loc si-mi va taia fata. Traficul era foarte lejer la ora aia, masina nu s-a clintit, eu comutand privirea alternativ de pe roata imobila a Loganului pe sofer. Aici ar fi o prima problema, nu am putut evalua 100% sigur ca soferul se uita sau nu la mine, imaginea fiind contre-jour. Dar roata nu a inceput sa se invarta si masina nu a plecat de pe loc. Pana cand mai aveam cativa metri...

 

Avariile personale se rezuma la o contuzie la cotul drept, unde aveam protectiile gecii, si contuzii insotite de julituri la genunchi. Unde eram in jeans, exact conform schemei clasice in care se intampla sa mergi 3 zile din 300 fara genunchiere sau pantaloni cu protectii. De ce? De prost, desigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul ca era simpatica gagica cum facea ea poze si aranja sigla de la logan langa locul impactului ca nu ii intra in cadru :D. Asa cred si eu ca daca era alt tip de motor altele erau discutile acum si nu aveam parte de un happy end.

@drares: sper ca taximetristul era ol cu actele si avea RCA, sa iti poti recupera dauna, daca nu in totalitate, macar mare parte din ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara nici-o intentie de lauda - nici n-as avea de ce... - as zice ca "daca era alt tip de pilot". Repet, nu ca as fi eu un pilot foarte bun, doar ca nu cred ca toti cei care se urca pe o sportiva trag automat de gaz prin Bucuresti.

 

Taximetristul cred ca este ok cu actele, RCA-ul din cate am inteles e la Omniasig, ceea ce suna mult mai bine decat m-as fi asteptat. Sa vedem finalizarea anchetei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta chestie care nu o inteleg, fara sa fie un atac la @butrosica...cand esti pe moto si vezi accident pe moto...te opresti intrebi, vezi daca are cineva grija de motor...noi te-am vazut cand ai trecut...macar 30 de secunde cred ca orice motociclist poate opri...doar daca nu naste sotia.....

Scriu nu ca sa ma justific ci intr-un fel ca sa iti dau dreptate. Eu sunt genul de om care intervine la primajutor. Am facut-o de fff multe ori atat la accidente grave (masini rasturanate sau cu foc) cat si la cele de motor cu morti si etc. Cred ca emotionalul meu functioneaza asa. Am incercat sa intervin si dupa dar atunci ma gandeam la tot ce e mai urat cand vedeam fiarele si ma apuca tremuratul de picioare. din alt pct de vedere sstiu ca politia se ocupa de vehiculele avariate mai ales ca le studiaza. In alt treilea rand, acum ma justific, sunt regizor de emisie si cand ai live cam trebuie sa te prezinti acolo. EU eram si asa in intarziere si cand am aflat ca Rares e ok (dupa spusele politistului) atunci prioritatea mea era sa ajung la munca.

In fine ca idee generala da asa de dragul "breslei" e bine si frumos sa ne ajutam si trebuie sa o facem in continuare FIECARE in limita posibilitatilor lui psihice fizice si intelectuale.

Imi pare rau ca nu v-am vazut si da ai dreptate. Cel mai important e ca Rares e bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara nici-o intentie de lauda - nici n-as avea de ce... - as zice ca "daca era alt tip de pilot". Repet, nu ca as fi eu un pilot foarte bun, doar ca nu cred ca toti cei care se urca pe o sportiva trag automat de gaz prin Bucuresti.

 

Taximetristul cred ca este ok cu actele, RCA-ul din cate am inteles e la Omniasig, ceea ce suna mult mai bine decat m-as fi asteptat. Sa vedem finalizarea anchetei.

tu sa fii bine ca mobra se face ... din cate am inteles omniasig plateste daunele produse de asiguratii lor ... nu ca alte firme gen carpatica euroins... etc.. care au dosare de judecata cu pagubitii asiguratilor lor... si eu am patit-o cu un taximetrist... cand am ajuns la asigurari imi spune un constatator ca masina a fost implicata in alt accident eu avand vopseaua taximetristului pe masina mea... imi venea sa urlu de nervi cu ei acolo ... pana la urma s-a rezolvat mi-au facut masina ... pot spune ca am avut noroc... data viitoare fii mai atent la taximetristi... sunt tare imprevizibili... multi nu au stop pe frana...sa nu mai zic de semnalizare stanga sau dreapta... nu ca nu ar avea.... dar le este lene sa le foloseasca ... majoritatea masinilor care fac taxi sunt in paragina... frane... directie... etc... insanatosire grabnica

Editat de CostiX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Constat cu interes ca detinatorii de astfel de motoare au o anumita viziune asupra vietii (de motociclist), ceea ce imi confirma asteptarile, pe de o parte, dar imi arata ca, oricat de preventiv ai merge, nu esti ferit 100% de belele, pe de alta parte.

 

Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...