Sari la conținut

completare ulei kawasaki z6xr


minoru
 Share

Postări Recomandate

.

exact acolo

 

Mai bine ai sta pe kuru tau cu completatul, daca nu stii nici pe unde sa il bagi. Du te la un prieten, tovaras sau cunoscut mai experimentat sa verifice ca lumea nivelul ala, ca daca bagi prea mult ii faci numa rau.

ok....vroiam sa stiu si eu,omul cat traieste invata.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal sunt incepator si nu am idee pe unde se completeaza cu ulei,este cumva busonul de unde intra cablul de ambreiaj?si ce ulei sa pun?va multumesc

cu asta ai dat-o in bara :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal sunt incepator si nu am idee pe unde se completeaza cu ulei,este cumva busonul de unde intra cablul de ambreiaj?si ce ulei sa pun?va multumesc

poi dreapta este sub nivel

papa ulei mult ...

pierzi pe undeva?

deasupra geamului se pune ulei....

10w40 este cel mai indicat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10w40 este cel mai indicat

Daca e sa completeze trebuie sa completeze cu ce are deja in ea altfel sa faca schimbul pentru ca risca sa faca spuma daca uleiul din baie cu cel de completare nu sunt compatibile. Si in cazul schimbului trebuie schimbat neaparat si filtrul, sunt unii care zic sa nu se schimbe filtrul decat tot la al doilea schimb de ulei, dupa mine e cea mai mare prostie ce am auzito vreodata. Recomandat schimbul cred ca ar fi undeva la 4.000-5.000Km parcursi

Editat de Error1132
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine ai sta pe kuru tau cu completatul, daca nu stii nici pe unde sa il bagi. Du te la un prieten, tovaras sau cunoscut mai experimentat sa verifice ca lumea nivelul ala, ca daca bagi prea mult ii faci numa rau.

:goodposting:

Mergi la cineva care stie, nu completa decat daca stii ce ulei este in ea, nu amesteca uleiuri cu indici diferiti....SCHIMBA tot de preferat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuma din cauza altui ulei? Din ce stiu eu uleiurile sunt miscibile (adica se pot amesteca) asta fiind un standard necesar pentru a putea iesi pe piata.

Da, spuma. Am un prieten care e padurar si foloseste ca masina de serviciu o dacia veche, intr-o zi cand trebuia sa plece nush unde i se aprinsese becul de la ulei(nivelul f scazut) si i-am dat niste ulei de diesel sintetic sau semisintetic(nu mai stiu exact), a facut o spuma dupa ~10Km de i-a umplut capacul ala de la culbutori + in baie. A trebuit 3-4 spalaturi cu motorina sa scoatem spuma... De aceea am zis de spuma, ma gandesc ca uleiurile moto nu sunt asa diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul pas e ce a zis aandizx6r si anume sa verifici corect nivelul cu motocicleta dreapta nu lasata pe cricul lateral. Daca nu stii de cand e uleiul si cati km are chiar si pentru cativa ml de completat se ridica problema amintita de antevorbitorii mei - de care sa pui semi / fullsintetic / vazcozitate. Daca nu trebuie sa completezi mult 200 de ml nu cred sa creeze probleme, la schimbul de ulei mai ramane oricum in motor si ulei vechi. E cam final de sezon daca mai bagi 5000 de km poti sa il schimbi. Poti gasi pe cineva sa te ajute sau mergi la un service si vezi si cum se face, manopera nu e nimic pe langa ulei + filtru. Daca nu ai incheietura "dinamometrica" poti sa strici filetele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai recomandat este sa-ti faci schimbul de ulei. Odata cu schimbul vei stii ce ulei ai pus, cat ai pus, vei vedea nivelul exact, iti vei da seama daca papa sau nu si vei sta si linistit cel putin 5-6k km.

Probabil recomandat este 10w40, dar nu ma pronunt in privinta marcii de ulei.

De altfel, verifica placutele de frana, lichidul de frana, antigelul etc. Daca nu stii, du-te cel mai bine la un prieten mai priceput, ori direct la un mecanic sa-ti faca o minima verificare. Numai bine! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...