Sari la conținut

Membrane pentru carburatoare


bmwio
 Share

Postări Recomandate

Eu am peticit fisurile din membrane cu bucatele din alte membrane si bison (adeziv universal, ala cu 2 seringi). Ca solutie temporara a functionat satisfacator, nu stiu cum s-ar fi comportat in timp deoarece in vreo 10 zile mi-au venit membranele noi. Ca fapt divers, YAMAHA nu vinde doar membranele ci tot setul, membrane/ferestre culisante... in cazul meu insa am comandat de SUZUKI DR650 (acelasi tip de carburatoare), separat, doar membranele. Bineinteles, mult mai ieftin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am lipit cu prenadez si o mebrana subtire, sper sa reziste pina la sfirsitul saptaminii viitoare, cind astept piesele de aici:

 

http://www.motorradbay.de/xvz1300-n-16726935_2-diaphragm__libranen__piston-yamaha-p-4911-3.html

 

Dar acum, cu carburatoarele reglate la marele fix, merge de te unge pe suflet, sper ca dupa inlocuire sa fie si mai si.

Am invatat ceva din experinta asta: ca motorul merge rau cu mebranele sparte si banuieasti orice altceva pentru defect si ca daca le lipesti cu o substanta rezistenta, poti merge mult si bine ca si cu unele noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, pina anul acesta am avut motociclete pe injectie, din aprilie am luat o Yamaha XVZ 1300 Royal Venture, cu carburatoare, motorul se mai foloseste pe Royal Star sau V-Max.

Chiar inainte sa plec in CO am patit-o, adica s-au spart membranele, asa ca totul a fost compromis.

Am comandat dar pentru ca este un model rar, aceste ajung dupa inchiderea sezonului, voaiam sa va rog sa-mi spuneti daca exista producatori interni, sau variante de remediere temporara,

multumesc.

Salut, E cea din Bulgaria ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da este cea din Bulgaria, este o frumusete si a fost buna si la pret.



Gata, de miercuri are membrane noi, mai mergeau si cele lipite mult si bine, asa ca nu va panicati daca patiti asta, se pot lipi si mai merg pina gasiti noi.

Ca idee, aste bine cind cumperi un motor, sa verifici si membranele sa nu ai surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu siliconul este folosit ca adaus pentru etansare, nu ca lipici, asa ca nu cred ca va realiza o lipire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...