Sari la conținut

Sunet ciudat crf450r ( video )


PiGeY
 Share

Postări Recomandate

Salutare, detin o honda crf450r din 2006 care am luat-o acum 1 luna si umpic... Motorul are un sunet ciudat ca un fel de tabla , ca un fel de pinioane ce se invart lovind ceva.. Are si pierderi la relantiv asa ca si cand e apa in benzina sau e filtru murdar sau ca o masina ce merge in 3 pistoane . Care ar putea fi problema? Sunt incepator si nu prea imi place sa ma bag in partea mecanica , prin servisuri mi-au zis ba sa schimb pistonul ba sa ma uit la supape ... A avut cineva o asemenea problema ? Imi puteti da un sfat care ar putea fi sunetul ala ciudat?

 

Video aici :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca zgomotul pe care il auzi, are legatura cu pierderile de putere la relanti la care faci referire. Mai degraba ar putea fi vorba de distributie. Dupa umila mea parere, sunt doua probleme pe care trebuie sa le rezolvi pentru inceput: curatarea carburatorului / reglarea carburatiei si verificarea distributiei. Daca simptomele nu dispar, cel putin aceste doua aspecte ies din discutie si te poti gandi la supape, piston, etc.

Daca are tendinta de a se opri la relanti ar putea fi si din cauza ca trage aer fals pe undeva.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! ciuleste urechea bine si vezi daca zgomotul se aude cumva din ambreiaj...daca DA, desfa capacul cel mare ( nu doar cel la care ai acces doar la ambreiaj ) si incearca sa misti cu mana oala de ambreiaj. Daca are "joc" si se aude gen "fier pe fier" atunci cauciucurile/garniturile de amortizare a oalei de ambreiaj s-au tocit si trebuie inlocuite ( asta daca ai oala aftermarket) daca nu,iti iei alta oala de ambreiaj !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare, detin o honda crf450r din 2006 care am luat-o acum 1 luna si umpic... Motorul are un sunet ciudat ca un fel de tabla , ca un fel de pinioane ce se invart lovind ceva.. Are si pierderi la relantiv asa ca si cand e apa in benzina sau e filtru murdar sau ca o masina ce merge in 3 pistoane . Care ar putea fi problema? Sunt incepator si nu prea imi place sa ma bag in partea mecanica , prin servisuri mi-au zis ba sa schimb pistonul ba sa ma uit la supape ... A avut cineva o asemenea problema ? Imi puteti da un sfat care ar putea fi sunetul ala ciudat?

 

Video aici :

 

Verifica daca uleiu mai e Ok. si incearca sa desfaci doar intinzatorul de lant de la distributie, eu asa am patit si aveam probleme cu arcu intizatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

poate sa fie si dus lantu de distributie...sunt mai multe chesti care pot fi..pana nu desfaci sa vezi ce are sau daca nu vrei sa umbli tu la el dul la mecanic ti-l face bucati si vede dupaia care e baiu...eu spun sa nu mai mergi asa cu el ca poate afecta si alte chesti dupaia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...