Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 Strada,Factory si Trail din 2005


Kristian K
 Share

Postări Recomandate

Ei bine, se pare ca de ce mi-era frica, n-am scapat. Am inlocuit contactul si merge, problema e ca nu se arma pompa. Am verificat la 12 volti direct la pompa si tot nu s-a armat. Am desfacut iar pompa si surpriza, mergea la alimentare directa. M-am jucat la ea cateva secunde, dupa care iar n-a mai mers. Si a mers iar dupa inca o secunda. Deci se pare ca merge cand vrea ea. :)

 

Asa ca tre sa o inlocuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca tot ai demontat-o,du-te cu ea la ceva magazin de piese auto sa vada dupa cod la ce masina s-au mai montat.E 100% mai ieftina decat pe original si astfel vei putea scrie si aici.

Din cate stiu,e pompa Bosch.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, clar e mai ieftina. Am gasit pe ebay din Italia pompa pentru aprilia strada trail din 2005 pana in 2010 cu 50 euroi. Seamănă ai cu aia a mea din poza. Ma gândesc sa o iau pe aia...revin si cu un link sa va arat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti face si niste poze la demontarea-montarea ei sau sa filmezi-gen tutorial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu ce ti-am scris mai demult cand ai avut prima problema?


» Post actualizat in 20 Sep 2016 17:13

Multumim!

Iar la colegu i-as recomanda sa-si ia o pompa ca aia -i va mai face figuri cand-i va fi lumea mai draga...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat-o direct de la firma Dacar Moto din Napoli, le-am trimis poza pe whatsup cu pompa, mi-au confirmat ca e modelul care trebuie si costul e 50 euro plus 20 transportul.

 

Timpul de livrare e 3 zile prin DHL, au pus-o azi deja la transport. Presupun ca luni o sa vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am schimbat pe ala deja acu câteva săptămâni. Filtru de la altceva si care a mers perfect. 80 lei a costat. O sa intru in detalii zilele următoare, scuze dar am o grămadă pe cap perioada asta.

» Post actualizat in 22 Sep 2016 10:22

Poti face si niste poze la demontarea-montarea ei sau sa filmezi-gen tutorial.

 

Demontarea pompei e relativ simpla, am pus mai demult un tutorial cu poze despre demontarea rezervorului. Dupa ce rezervorul e scos, mai trebuie desfiletate suruburile care tin ansamblul de pompa, filtru benzina si nivel benzina din interiorul rezervorului.

 

/index.php?/topic/80133-posesori-de-aprilia-pegaso-650uniti-va/page-593&do=findComment&comment=4192883

 

Filtrul l-am schimbat acum cateva saptamani, atunci cand mi-am facut si schimbul de ulei, filtre ulei, aer,, placute de frana. Sunasem la firma Adal Motors iar domnul a fost destul de amabil sa imi recomande ceva mai ieftin decat cel original, care costa 150 euro parca. Am atasat poza cu filtrul care s-a potrivit (cel din mijloc), e montat deja si functioneaza. A costat 80 lei cu tot cu transport.

 

Am atasat si niste poze cu pompa mea de benzina scoasa din ansamblul care intra in rezervor.

post-12682-0-45811500-1474539683_thumb.jpg

post-12682-0-63294300-1474539702_thumb.jpg

post-12682-0-78931900-1474539710_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija cu ce furtun conectezi pompa de filtru,cele din magazin de cauciuc insertizat cu panza pe exterior nu tin ,incearca conducta benzina de plastic,daca nu vrei sa tot dai rezervorul jos...

Editat de emilvef
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost lucrat la un service de incredere, zic eu. In orice caz, motorul merge bine, chiar mai bine decat inainte. Am facut si un drum pana la Muntele Rosu azi si s-a comportat perfect.

 

De azi am iar motorul pe mana. :)

 

 

 

post-12682-0-01068600-1474726973_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai incercat sa potrivesti ceva de la noi?http://www.moto-supermarket.ro/sistem-de-alimentare-cu-combustibil/pompe-de-benzina-rms-900.html sau chiar de logan seamanahttps://www.okazii.ro/pompa-benzina-dacia-solenza-02-03-itn-cod-05-p-0116-a175632860

Asta ce ai pus-o are ceva specificatii de presiune ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...motorul merge bine, chiar mai bine decat inainte. Am facut si un drum pana la Muntele Rosu azi si s-a comportat perfect.

 

De azi am iar motorul pe mana. :)

Mno,asa da!

La cat de multi km!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce am gasit; Ca dimensiuni e identica ,acu nu stiu daca debit ,presiune e la fel, poate ne spune Vlad... daca scrie ceva de genu pe ce a comandat el de pe ebay

post-80139-0-90091700-1475049904_thumb.png

Editat de emilvef
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ati innebunit cu pompa asta, asa ca o sa continui si eu :)) Emil, ce filtru de benzina ai folosit? Ma gandesc sa il schimb si eu in iarna, cu toate ca nu cred sa fie cazul... Din ce stiu eu, pompa ar trebui sa scoata 3.2 bar, daca dimensiunile si presiunea e aceeasi => si debitul ar trebui sa fie cam acelasi.

 

In alta ordine de idei, am facut 35 de mii si am inlocuit kitul de lant (lant EK si pinion/foaie JT) si bateria (tot Varta, asa cum a fost si vechea baterie).


» Post actualizat in 28 Sep 2016 09:05

conform manualului, filtru de benzina ar trebui verificat la fiecare 20 mii km; nu stiu cum ai putea sa-l verifici si nici de inlocuit nu zice un interval clar decat 'if necessary, replace..'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am schimbat pe ala deja acu câteva săptămâni. Filtru de la altceva si care a mers perfect. 80 lei a costat. O sa intru in detalii zilele următoare, scuze dar am o grămadă pe cap perioada asta.

» Post actualizat in 22 Sep 2016 10:22

 

Demontarea pompei e relativ simpla, am pus mai demult un tutorial cu poze despre demontarea rezervorului. Dupa ce rezervorul e scos, mai trebuie desfiletate suruburile care tin ansamblul de pompa, filtru benzina si nivel benzina din interiorul rezervorului.

 

/index.php?/topic/80133-posesori-de-aprilia-pegaso-650uniti-va/page-593&do=findComment&comment=4192883

 

Filtrul l-am schimbat acum cateva saptamani, atunci cand mi-am facut si schimbul de ulei, filtre ulei, aer,, placute de frana. Sunasem la firma Adal Motors iar domnul a fost destul de amabil sa imi recomande ceva mai ieftin decat cel original, care costa 150 euro parca. Am atasat poza cu filtrul care s-a potrivit (cel din mijloc), e montat deja si functioneaza. A costat 80 lei cu tot cu transport.

 

Am atasat si niste poze cu pompa mea de benzina scoasa din ansamblul care intra in rezervor.

Mann ala de aluminiu .ultimul din prima poza din postul asta.

Editat de emilvef
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce am gasit; Ca dimensiuni e identica ,acu nu stiu daca debit ,presiune e la fel, poate ne spune Vlad... daca scrie ceva de genu pe ce a comandat el de pe ebay

 

Scuzati de intarziere, n-am mai intrat pe forum de cateva zile :)

 

Din pacate, nu am confirmare 100%, desi din poza si descriere arata 99% la fel. Si cel mai probabil, tot o pompa de Vespa am si eu la banii aia.

 

Eu am conversat cu un nr, de tel pe whatsup cu un vanzator de la Dacar Motors din Napoli. Daca vreti, va dau nr. si il intrebati pe el. Livrarea a durat 2 zile, deci din pct asta de vedere, reparatia dureaza putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 Strada,Factory si Trail din 2005
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...