Sari la conținut

Protectie cervicala


Postări Recomandate

Ma uit de ceva vreme la un guler stabilizator de la Acerbis. Pretul e undeva la 140 de lei.

acerbis-nackenschutz.jpg

A avut cineva? Fata de cele regulare vad ca mai are niste prinderi asta

Sa-l iau sau sa iau unu normal... pana intr-un milion?

Merci.

 

O alta varianta ar fi asta: 1346763839_880abf5dc34f1c261aa0fa20b8b0d

O idee mai scump ca Acerbisul.

post-37279-0-18579900-1384359164_thumb.jpg

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci oricare, oricum este extrem de putin probabil sa cazi in cap si sa ai nevoie de ea. Vezi ca exista niste chestii asemanataoare pe le louis si cred ca la pret mai mic; eficienta e aceeasi.

te intrebam la ce o folosesti pt ca la motocross sunt unele speciale, din platic dur si cu niste sprijinuri pe umar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna, doar sa nu cumva sa incerci sa intorci capul mergand in picioare la viteze mari X-( .....eu m-am trezit in porumb cand am purtat-o prima oara , nu te mai lasa sa intorci capul, te "intoarce" din torso.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe care ai avut-o?

Ceva cam ca Acerbisul din poza....dar printre primele modele ,acu 3-4 ani parca. Cred ca UFO, era colorata....asta stiu sigur :))

Draq stie :alcy: poate isi aduce aminte careva si ma corecteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna, doar sa nu cumva sa incerci sa intorci capul

+1

am luat si eu, de la Madhead, tot ca sa-mi protejeze clavicula la soft-enduro, dar dupa prima jumate de ora am aruncat-o in bagaj.

nu mai poti intoarce capul si iti creeaza un disconfort destul de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am de la acerbis, e ok. Hamul ăla mai mult deranjează, dar o tine mai fixa pe corp. Sigur ca atunci cand o porți e mai incomod si nu poți sa misti capul liber, Dar nu asta-i ideea? Sa îți limiteze posibilitatea de a-ți rupe gâtul cand cazi in freza? Am purtat-o si 10 ore. Te obisnuiesti. Ce, casca e așa comoda pe cap? Dar tot o porți, este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain.

Imi pare rau ca nu gasesc pe net poze sa vad exact cum vine "pe om" Acerbisul, cum vine la gat prinderea aia, daca hamul iti trage gulerul spre piept sau cum se comporta.

Ai cumva vreo poza cu el la gat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut de la Madhead. Te obisnuiesti si nici nu o mai simti. Am ajuns sa plec cu ea, si sa revin fara ea seara, nu stiu exact la ce oprire am dat-o jos si am uitat-o pe vreun bustean.

Dar nici de un mare folos nu mi s-a parut. In 2 ani de enduro nu am reusit, in pofida numeroaselor cazaturi, sa ating clavicula cu casca. Si am cam cazut in toate pozitiile, inclusiv cu capul in jos pe panta, de mi-am rupt cozorocul de la casca, inclusiv flip pe o parte (cu tot cu motor) si aterizat in vale pe umarul drept, si continuat cu rostogolire peste cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă mă intrebi pe mine nu clavicula este protejată ci limiteaza posibilitatea sa îți rupi gâtul in cazul in care capul îți este împins spre umăr sau spre spate. Si eu am căzut si cu protecție si fără. Dacă e sa am o preferinta parca inclin sa cad cu dracia asta pe gât. In alta ordine de idei hamul ăla de la acerbis tine protecția fixa pe corp, nu se invarte in jurul gatului.poze cu ea pe gât nu știu dacă am, poate găsești in topic Soft Enduro din pozele făcute de Zigzag .

Editat de popp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revazut din nou toate pozele de pe topicul soft-enduro. M-am lamurit cum pica gulerul :)

 

Multumesc pentru raspunsuri!

 

@mircea ... da ai facut ceva cascadorii :D

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Intre timp din intamplare am dat peste un neck brace din china la 112$... :D

Chiar as fi curios daca e bun de ceva dar din pacate nu am bani de dat pe experimente HaHa!

 

http://dx.com/p/motorcycle-cycling-neck-brace-support-black-white-free-size-178264

 

 

post-37279-0-24443000-1386152648_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Popp, pune o casca de enduro in cap si incerca sa-ti apleci urechea spre umar. O sa vezi ca marginea de jos a castii loveste fix in clavicula ;)

asa am sa fac :tomato: revin dupa aceea

Editat de popp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protectia de pe DX este in proportie de 90% copie a Leatt Adventure (actualmente Trail). Difera balamalele, paddingul si alte cateva aspecte.
Leatt-ul original este eficient, probabil ca si cel de pe DX ar fi. Sunt doua semne de intrebare referitoare la marime (Leatt e pe marimi, la acesta scrie free-size) dar mai ales la sectiunea din spate (la Leatt e proiectata sa se rupa la o anumita forta).
Pretul pt protectia DX e imbatabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

un mare avantaj in cazul ambelor protectii e acela ca poti lasa casca pe el cand iti oboseste gatul(peste 2 ore de mers in continu...)

tare chinezaria, cred ca se descurca cu succes si nu poate face rau, daca ajungi sa rupi let-brce-ul e clar ca si-a facut treaba, vorba ceea, o data isi rupe omu' gatu, nu?!?? mai zic si ca la o asemenea cazatura ai mai multe sanse de izbanda cu chinezaria la gat decat cu grumazul gol ;)

 

rotila, tu ai mers toata viata prin porumbi :))))

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...