Sari la conținut

Reconditionare Simson Sr2e


Mr_ORL
 Share

Postări Recomandate

... si axu' de la Radu nu mai vine....

 

cam asa ceva :lol: daca nu ajunge, vad eu, cred ca il fac la strung, desi nu vroiam sa apeles la aceasta rezolvare....pana cand s-or trezi aia de la posta, eu ma apuc cat de repedee de liniile alea,...sper sa iasa frumos, ca m-am lasat de beutura si nu imi mai tremura mana :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 313
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pentru suruburile intepenite incearca cu o surubelnita cu impact, dupa ce in prealabil le-ai facut baie cu WD40

 

Scula asta se numeste popular DUM-DUM.LOL! :crack:

 

Faina treaba cu motoreta ast ORL! Mult de munca dar merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scula asta se numeste popular DUM-DUM.LOL! :moron:

 

Faina treaba cu motoreta ast ORL! Mult de munca dar merita.

 

asa este...suruburile le-am rezolvat anu trecut :haha: cu wd si surubelnita zdravana :crack:

nu e chiar mult de munca...asteptarea face parul alb, din pacate, dar, da...merita...vr sa termin odata cu ea, ca am alt proiect nebunesc in minte...ala o sa intre la chopperisti(daor atat spun, ca va fi un custom, si in mare am tot ce imi trebuie, inafar de motor si rezervor :lol: dar se rezolva)

 

mi-e tarseala putin sa ma apuc de linii ca acolo nu am voie sa o dau in bara :P sa speram ca o sa iasa frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum, sa moara dusmanii.... :moron:

am chemat una bucata amic pe la mine si m-am pus pe fapte serioase...

 

pensule, benzina pt decapat(ca altceva nu ama vut si tuica nu e buna da stiu ca merge si benzina), smirghel stiti pt ce, si mult scotch, cum a zis ozzy si nu numai...dar, tin sa precizez ca nu am folosit cutter, ci am modelat scotchul, artistic :lol:

 

asadar, pus scotch, smirgheluit, decapat, apoi vopsit la pensula si pus la uscat in living...pozele cu mine la pictat si amicul la facut linii...e al dracu de bun la asa ceva si se vede sper, din ce a facut :lol:

 

de astea mi-era cel mai tarsa sa ma apuc, si nu e chiar asa de greu...tre rabdare, indemanare, si iese...

 

tin sa va multumesc tuturor pt sfaturi :lol: :crack:

 

maine daca am timp ma ocup de aripi si de cutiuta spate care a mai ramas :P

 

mult noroc tuturor :haha:

post-12624-1170021114_thumb.jpg

post-12624-1170021128_thumb.jpg

post-12624-1170021140_thumb.jpg

post-12624-1170021148_thumb.jpg

post-12624-1170021158_thumb.jpg

post-12624-1170021166_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un anunt pe care l-am gasit intr-un ziar din Mures, asa ca daca va intereseaza ceva puneti mana si sunati.

 

 

Vand piese de schimb pentru motoreta Simson SR 2, Carpati 69 cmc, Mobra si motor Dacia 500 Lastun. Telefon: 0266-363.754, intre orele: 20-22.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un anunt pe care l-am gasit intr-un ziar din Mures, asa ca daca va intereseaza ceva puneti mana si sunati.

Vand piese de schimb pentru motoreta Simson SR 2, Carpati 69 cmc, Mobra si motor Dacia 500 Lastun. Telefon: 0266-363.754, intre orele: 20-22.

 

ohoo, bun ombre...sar-na :crack: in principiu am si piese, dar nu ar strica inca vro 2 :moron: merci mult

 

acum, am desfacut scotchu si a iesit super ok...nu dau impresia ca sunt facute cu pensula, ceea ce si vroiam, dar fiind pictate, ma incanta ca au iesit asa :lol:

 

pozele...

post-12624-1170059106_thumb.jpg

post-12624-1170059122_thumb.jpg

post-12624-1170059255_thumb.jpg

post-12624-1170059264_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai MR ORL, cand ne onorezi cu mobra terminata :crack:

 

cat mai repede sper...mai am ceva linii de trasat si apoi ma apuc sa reasamblez fiarele....sa vad cum duc si piesele la cromat sa le pun pe ea, si apoi sa vad ce fac cu axul sa inchid motorul...

 

sper sa iasa frumos, sa va placa, si sa imi placa si mie :lol:

 

LE: azi mi-a adus Gabi(Hell_boy) teava de la sea, gaurita frumos pt a putea monta seaua de la Andrei_D :moron:

 

asadar, sapt asta piesele sper sa plece spre cromat :P

post-12624-1170072893_thumb.jpg

post-12624-1170072902_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai pictore mai dai mult cu pensula aia? Am vorbit cu George de sigla si a zis ca dupa 6, deh are si omu licenta. Poate iesim si noi la o bere ca de promis ai promis da atat.

:crack:

Editat de Krane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai pictore mai dai mult cu pensula aia? Am vorbit cu George de sigla si a zis ca dupa 6, deh are si omu licenta. Poate iesim si noi la o bere ca de promis ai promis da atat.

:lol:

 

ok, e bine ca vine si sigla atunci...merci mult...la o bere nu ies ca nu am timp si m-am lasat de baut :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un anunt pe care l-am gasit intr-un ziar din Mures, asa ca daca va intereseaza ceva puneti mana si sunati.

Vand piese de schimb pentru motoreta Simson SR 2, Carpati 69 cmc, Mobra si motor Dacia 500 Lastun. Telefon: 0266-363.754, intre orele: 20-22.

 

dachiar...

spuneai intr-un topic de un nene care cromeaza...lucreaza bine?ca la magura vulturilor nu m-as duce ca numai vb rele am auzit despre ei :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am pus la urmatoarea parte de vopsit...aripa spate...maine dau jos scotchul...doamne, sper sa iasa bine :P

 

am trasat cu o carioca si una din cele 2 linii pe aripa fata, ca reper...

 

in caz ca nu ajunge axul de la Radoo in care imi pun mari sperante(oricum, merci mult ombre :crack: ), am vb la service autorizat hyundai sa prelungesc unul dintre cele 2 ale mele rupte, si sa iti adaptez un sitem mai eficient pt prinderea pedalelor, dar, care sa nu schimbe aspectul :haha:

 

LE: dupa 24 de ore...aripa a iesit frumuse, dar, sincer, metodele folosite au facut sa nu iasa asa cum imi doream, perfect :lol: nu stiu ce sa zic...o sa incerc sa mai sterg din prelingerile minore de vopsea, pt ca de aproape se vad, si ma deranjeaza :moron: sper sa va placa...mie unu imi plac, dar nu asa de mult...

post-12624-1170110914_thumb.jpg

post-12624-1170187654_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai intrat demult pe forum; de obicei urmaream zilnic topicul tau. Dungi vreau si eu sa-mi fac la MeZeu; n-ar fi fost mai bine daca le faceai cu un spray ?Pe mine ma bate gandul sa fac asa: peste grund trag un spray alb (sau argintiu, nu m-am decis). Peste albul asta lipesc dungile, facute din autocolant. Apoi vopsesc tot negru. Dupa uscare dezlipesc autocolantul. Vor ramane dungile albe, cu margine perfecta (sper eu :grinbandit: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai intrat demult pe forum; de obicei urmaream zilnic topicul tau. Dungi vreau si eu sa-mi fac la MeZeu; n-ar fi fost mai bine daca le faceai cu un spray ?Pe mine ma bate gandul sa fac asa: peste grund trag un spray alb (sau argintiu, nu m-am decis). Peste albul asta lipesc dungile, facute din autocolant. Apoi vopsesc tot negru. Dupa uscare dezlipesc autocolantul. Vor ramane dungile albe, cu margine perfecta (sper eu :baldy: )

este bine cum procedezi, si asta am gresit eu...aveam desen facut linistit fara frica sa stric vopseaua si iesea perfect...dar, daca e mz si vrei sa il reconditionezi, te sfatuiesc sa alegi pensula, nu spray-ul...poti da sa para manual...e clasic...spray, stickere, etc merg la lucruri cotofenite, cum ar fi vitezane, enduro, etc...dar, la un clasic, e mai placut cu pensula...eu, de ex, am trasat cu pensula de zici ca nu e cu pensula si pare vopsea data strat cu pistol...dar, satisfactia ramane la faptul ca eu stiu ca am facut alea manual, cu pensula...ma tenta sa subtiez stratul sa se vada urma pensulei...ar fi fost mai placut si ar fi fost dovada muncii...dar, eu stiu ca e cu pensula, si ma bucura ca aspectul arata frumos...nu forma, ci aspectul...da a vopsit, nu a pictat...oricum, e bine daca pui autocolant...

 

ziceai ceva de grund...nu fa asa...nu prea se mai fol pe dedesupt...eu am dat cu fuhler sau fuler...l-a dat vopsitoru...l-a smirgheluit pt priza, si apoi vopseaua...a ramas o mica suprafata nevopsita si am putut vedea exact ce e cu fuhleru...e interesant...e ca o pojghita transparenta peste tabla goala...marfa...deci, intreaba un vopsitor priceput in special pe jeepane si marci bune(nu dastia de duzina) ca astia chiar fac lucruri bune :bigstar: spor la treaba :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule felicitari pt munca depusa sper sa iasa bina nu de alt ceva sa ma pot si eu plimba cu ea hehe :lol: :) .

si ma rog la Dumnezeu sa ne iasa afacerea ca ne facem oameni! :) :grinbandit: :bigstar: :baldy:

 

da...ne umplem curtea cu mai multe fiare :) sa curga motoare pt reconditionat si modificat :haha:

nici gand sa mergi tu cu ea, ca stiu cum mergi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri am facut rost de o sea de la un amic(prin PepsiMan :grinbandit: ), sa vad daca o da bine cu linia la final, pt ca seaua e super utila si intretinuta(inafar de curatata)...este sea de bianchi avanti(moped pe care ma gandesc sa il achizitionez pt restaurare :baldy: )

 

am tras si liniile pe aripa fata, si au iesit cel mai bine dintre toate facute pana acum, parerea mea :bigstar:

post-12624-1170571236_thumb.jpg

post-12624-1170571242_thumb.jpg

post-12624-1170571312_thumb.jpg

post-12624-1170571322_thumb.jpg

post-12624-1170571334_thumb.jpg

post-12624-1170571342_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca la Urbis se poate croma/nichela.

Daca izolezi o zona cand vopsesti trebuie sa dezlipesti izolatia inainte de a se usca ca sa nu ramana margini urate!

 

aha...merci mult de sfat....nu am lasat sa se usuce vopseaua...fiind data cu pensula, dureaza ceva sa se usuce de tot, si am dezlipit dupa cateva ore practic...am terminat de vopsit noaptea, pe la 3 la piese si le-am dezlipit pe la 7...asta in general... :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asteptam :moto: :D

si eu la fel.. :hug:

faza de cacao e ca sunt cu multe pe cap, cursuri, sesiune, serviciu :D muncesc cum pot...am facut rost de 2 aprinderi cu bobina pe magnetou, ambele mici, si ma gandesc sa adaptez doar bobina pe aprinderea mea, slefuind putin tolele sa intre fara sa frece in magnet...in poza, in stanga e aprinderea de era pe simson, si celelalte doua sunt italienestile pe care le-am luat sa le adaptez(ult fiind o ducati de mobra, deci, buna pt metrom :moto: ), dar magnetoul nu se potriveste pe ambielaj :P ma gandesc cum fac :kiss:

 

nu mai am multe linii de trasat, si dupa ce termin o sa asamblez cadrul cu aripi si totul, lasand doar rotile si motoru :angry:

 

radoo mi-a dat pm...axul a venit inapoi la el...jegosii cu posta lor infecta :cheers: sa vedem cum facem sa il punem pe un curier serios, si daca e, dupa el, le fac si p-astea doua stricate de le am, nu de alta da sa fie de rezerva...saptamana asta sau cealalta dau o tura la fabrica la timpuri noi sa dau piesele la nichelat :moto: deci, nu ma dau eu batat, stati linistiti :eek: tot ce vreau, este sa iasa bine :hug:

post-12624-1170881174_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

si eu la fel.. :P

faza de cacao e ca sunt cu multe pe cap, cursuri, sesiune, serviciu :moto: muncesc cum pot...am facut rost de 2 aprinderi cu bobina pe magnetou, ambele mici, si ma gandesc sa adaptez doar bobina pe aprinderea mea, slefuind putin tolele sa intre fara sa frece in magnet...in poza, in stanga e aprinderea de era pe simson, si celelalte doua sunt italienestile pe care le-am luat sa le adaptez(ult fiind o ducati de mobra, deci, buna pt metrom :moto: ), dar magnetoul nu se potriveste pe ambielaj :kiss: ma gandesc cum fac :moto:

 

nu mai am multe linii de trasat, si dupa ce termin o sa asamblez cadrul cu aripi si totul, lasand doar rotile si motoru :D

 

radoo mi-a dat pm...axul a venit inapoi la el...jegosii cu posta lor infecta :cheers: sa vedem cum facem sa il punem pe un curier serios, si daca e, dupa el, le fac si p-astea doua stricate de le am, nu de alta da sa fie de rezerva...saptamana asta sau cealalta dau o tura la fabrica la timpuri noi sa dau piesele la nichelat :angry: deci, nu ma dau eu batat, stati linistiti :eek: tot ce vreau, este sa iasa bine :D

 

Fericitule, tu nu trebuie sa alergi dupa acte! :hug: Da-i bataie inainte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fericitule, tu nu trebuie sa alergi dupa acte! :moto: Da-i bataie inainte!

lasa ca legea noua prevede inmatricularea rablolor astea :cheers:

am sa dau bataie, si indiferent de lege, clasica va circula pe strazi :D

 

la tine sit se prezinta naspa daca mosu cu actele a plecat si nu a lasat succesiune :angry: dar, sper sa rezolvi...bafta :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...