Sari la conținut

Reconditionare Simson Sr2e


Mr_ORL
 Share

Postări Recomandate

parca toate merg aiurea in tara asta

posta mai bine s-ar apuca de altceva...

legile sunt facute parca impotriva noastra...

etc...

tu da-i bataie cu treaba buna in continoare

SUSTINERE MORALA MACAR AI DIN PARTEA NOASTRA

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 313
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

parca toate merg aiurea in tara asta

posta mai bine s-ar apuca de altceva...

legile sunt facute parca impotriva noastra...

etc...

tu da-i bataie cu treaba buna in continoare

SUSTINERE MORALA MACAR AI DIN PARTEA NOASTRA

:cheers:

 

mda...si firmele private neserioase la care lucram pun cireasa pe tort...

azi am alergat cu ghiozdanu plin de fiare sa le duc la cromat...am fost la fabrica timpuri noi, ca am auzit ca acolo se nicheleaza, dar, se pare ca am mers degeaba...nu au baie de crom/nichel(asta din ce mi-au spus mie)...as incerca la urbis, da e prea departe si timp canci, deci, cred ca ma duc la magura vulturilor sapt viit, desi nu imi doream sa ajung acolo :D

multam de sprijin...sa vad cum imi fac timp sa termin liniile sa pot asambla fieraraia :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine ce vrei sa faci,da am o intrebare.daca tot muncesti o gramada si mai bagi si multi bani,dece nu reconditionezi un simson adevarat.?rezultatele ar fi mult mai spectaculoase si satisfactiile mult mai mari.colac peste pupaza te-ar costa cam aceeasi bani si piese multe pe la simsonari.bunu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine ce vrei sa faci,da am o intrebare.daca tot muncesti o gramada si mai bagi si multi bani,dece nu reconditionezi un simson adevarat.?rezultatele ar fi mult mai spectaculoase si satisfactiile mult mai mari.colac peste pupaza te-ar costa cam aceeasi bani si piese multe pe la simsonari.bunu

 

 

mai bunule si ala e tot simson adevarat :cheers:

doar ca e alt model, la alta clasa, mai mica :scratch:

asfalt uscat

aaa daca toti ar reconditiona doar awo-urile s-ar duce dracu toate simsonetele si apoi am zice

plm nimeni nu le-a salvat si pastea mici

asa k sa-i multumim lui mr_orl si celor ca el

 

:blbl: :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca sunteti tari :scratch:

pai, bunule tata, eu nu am carnet inca, si nu am timp sa dau de el, si nici nu ma grabesc :lol: viata e lunga, si timp e destul...sanatos sa fiu...si sincer, am descoperit ca imi place mai mult sa le dau viata decat sa le omor pe strazile patriei :)

 

normal, va veni si un simson 425...daca va fi touren, ca alea sunt boala mea, o sa intre la reconditionat, iar daca voi gasi doar un sport, va intra la modificat(pt ca reconditionat nu imi place cum arata, mai ales seile alea :hurt: )

 

simsoneta e un vis de-al meu...am cautat mult acest motor, fiind indragostit de carpatiul romanesc(pe care nu l-am avut, dar o sa il fac rost si pe acela), si ma bucur ca am gasit-o, si de aceea vreau sa fac treaba buna din ea...

 

multi bani nu am bagat, ba chiar daca iti spun cat m-a costat pana acum ai sa te miri...adica, 3 mil aproximativ, si mult rau nu mai e de bagat :blbl: da e de asteptat, de munca...eu zic ca merita...

 

faza nasoala e ca sunt in pana de timp, dar, nu ma grabesc :cheers: vreau sa iasa frumos :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum, vesti extraordinar de buneeeee :)

 

1. nenea cicloburu(forumist) a avut drum la cluj si s-a intalnit cu radoo_mondialu de a luat piesele pt mine, inclusiv axul minuneeee :hurt: MULTUMESC BAIETI DIN TOT SUFLETUL... :blbl: :scratch: :ok:

 

2.am trasat cu un board marker restul liniilor care au mai ramas de pictat sa pot trage scotchu mai usor, si sper ca in weekend sa termin liniile in totalitate

 

3.sapt viit iau leafa si fug repede sa nichelez spitele, toba si inca vro doua porcarii metalice :eek:

 

4.cum ajunge axul in mana mea, il iau impreuna cu cele doua stricate si le duc sa mi le faca dupa original, la stung si pe alea, pt ca nu se stie niciodata :ok:

 

5.a mai ramas bobina de inductie pe magnetou de rezolvat, si cred ca voi adapta o bobina de aprindere italieneasca acolo...sper sa reusesc...planul de atac al bobinei e cam asa:

-se ia bobina de aprindere italieneasca, se polizeaza usor tolele sa nu atinga in interorul magnetului(daca tolele fac scurt nu e mare lucru, pt ca tensiunea generata va scadea, dar nu cu mult) si o fixez acolo...sper ca nenea camp electro-magnetic generat sa fie suficient pt ca bobina aia sa produca scanteie...teoretic, formulele pe foaie sunt ok, si ar trebui sa mearga, practic, am auzit ca nu prea tine faza ca s-a mai incercat...eu alta solutie nu am, deci merita sa risc :what:

 

in principiu, termin de tras liniile si ma apuc sa o asamblez...vine axu, ii fac copie la strung si montez si motoru, si aprinderea o las ultima, dupa care, montat si motoru pe cadru...hai ca nu mai e asa mult, nu? :lol:

 

multumesc tuturor...va tin la curent :cheers: :D :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu, termin de tras liniile si ma apuc sa o asamblez...vine axu, ii fac copie la strung si montez si motoru, si aprinderea o las ultima, dupa care, montat si motoru pe cadru...hai ca nu mai e asa mult, nu? :)

 

multumesc tuturor...va tin la curent :scratch: :) :blbl:

 

 

nici inainte de craciun nu mai era mult :hurt: :lol: :ok:

da nu face nimic ca noi tot aici suntem, nu plecam nucaieri pana nu e gata simsoneta

tre' sa o botezi, s-o uzi, da asa calumea, cu sampanie, da nu ca la vapoare :cheers:

 

pana una alta ma bucur ca s-a rezolvat cu axul ala nenorocit si ca lucrurile isi reiau firescul demers spre desavarsirea lucrarilor se restaurare. te salut si... spor la trebi.

post-13243-1171714644_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde ?

trag o fuga de la munca sapt viit la magra vulturilor ca e aproape...le dau alora ceva in plus sa imi faca treaba buna si repede...ma gandeam sa fac la Urbis, da...e prea departe si nu am timp de alergari dastea... :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba sa vii si pe la noi cu ea sa vada si ochiu nostru.

 

Da sa ma anunti si pe mine cand vii ca ultima data ai plecat hoteste. :rose:)

da de cate ori am venit niciodata nu erai acolo :rose: am sa vin si acolo cu ea, normal :rose: :nono:

 

pana atunci cred ca vin fara, doar cu axu sa vb cu dan sa facem niste copii :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cit au durat alte lucrari (care nu depindeau de tine) nu m-as mira sa mai dureze o luna pina termini . Da tot e bine ca intri in primavara innoit . Noi am prins muski de cind asteptam . Da tot e bine ca intri in primavara innoit . Da tot e bine ...... Da tot ..... Da.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cit au durat alte lucrari (care nu depindeau de tine) nu m-as mira sa mai dureze o luna pina termini . Da tot e bine ca intri in primavara innoit . Noi am prins muski de cind asteptam . Da tot e bine ca intri in primavara innoit . Da tot e bine ...... Da tot ..... Da.........

 

pai eu speram sa nu ma prinda sesiunea :) acum banuiesc ca v-ati prins de ce merge greu...ideea la inceput, cand am vazut cat de repede decurgea treaba, era sa o fac inainte de sarbatori, da vad ca m-au prins sarbatorile celelalte :peace: in fine, am zis ca decat sa fac treba rapida si proasta, mai bine fac treaba lenta si buna...am decis sa schimb multe lucruri la ea, sa pun noi, lucruri care puteam sa le improvizez, dar, vreau sa iasa cat mai frumoasa si aproape de original :peace: ...plus ca a venit frigu, si imi convine sa fie gata odata cu vremea buna :)

 

@PTK: o fac, o fac...multam :rose:

 

LE:m-am intalnit cu Cicloburu, si mi-a dat pachetul de la Radoo_mondialu, finally :peace:

Deci, Radule, iti multumesc din tot sufletul :rose: :nono: :peace: mi-ai dat pe langa ax si aprinderea, cu doua prinderi si magnetou, si cutiuta aia de scule :) m-as ajutat enorm, pt ca toata baza in tine era, si iti multumesc nespus :rock: imi pare rau ca nu ai primit "berea", asa macar sa astup regretul ca ne-au tras-o aia cu posta...dar, sa stii ca am varsat o "lacrima lui ovidiu" in cinstea ta, impreuna cu cicloburu, pe care, culmea, il cheama Ovidiu :) multumesc inca odata, si, cu prima ocazie, cadem sub masa...ma interesez de cauciucuri in cont, si, daca aflu ceva, iti zic :rose: :peace: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ziceai ceva de grund...nu fa asa...nu prea se mai fol pe dedesupt...eu am dat cu fuhler sau fuler...l-a dat vopsitoru...l-a smirgheluit pt priza, si apoi vopseaua...a ramas o mica suprafata nevopsita si am putut vedea exact ce e cu fuhleru...e interesant...e ca o pojghita transparenta peste tabla goala..

 

Fuhlerul asta al tau e de fapt filler (mai exact etching filler) si se da pe metalul curat pt a acoperi micile imperfectiuni. Are proprietati anticorozive si face ca urmatorul strat care se da sa adere mai bine. Chiar si asa etapa tehnologica urmatoare este aplicarea gruntului (care se mai foloseste) in 2-3 straturi si abia apoi 2-3 straturi de vopsea. Daca vrei sa rupi gura targului polishezi un pic vopseaua si aplici si un lac deasupra (mai bine dupa ce trasezi dungile alea paralele pt a fi protejate). Ideal este ca toate materialele sa fie de la acelasi producator sau risti sa faca reactie si sa culegi vopseaua cu farasul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fuhlerul asta al tau e de fapt filler (mai exact etching filler) si se da pe metalul curat pt a acoperi micile imperfectiuni. Are proprietati anticorozive si face ca urmatorul strat care se da sa adere mai bine. Chiar si asa etapa tehnologica urmatoare este aplicarea gruntului (care se mai foloseste) in 2-3 straturi si abia apoi 2-3 straturi de vopsea. Daca vrei sa rupi gura targului polishezi un pic vopseaua si aplici si un lac deasupra (mai bine dupa ce trasezi dungile alea paralele pt a fi protejate). Ideal este ca toate materialele sa fie de la acelasi producator sau risti sa faca reactie si sa culegi vopseaua cu farasul.

 

pai cam asa s-a si facut, dar, fara grund...filler...bine ca mi-ai zis ca nu am citit pe bidon si stiam cum se pronunta :jump: vopseaua a iesit marfa rau...si picturile pe ea ies binisor...

 

acum, vorba lui radoo_mondialu, sa nu cada topicul, si sa moara dusmanii, sa nu zica lumea ca m-am puturosit, marturisesc ca pana azi dimineata la 4 am muncit la motor sa il asamblez(omorandu-l pe Alexrulz_20 la presarea arcurilor de la ambreiaj si nu numai :D )

 

dupa 2 pachete de tigari, suc, bere, apa minerala, biscuiti sarati si multe ore(din cauza nepotrivirii unor piese si al lipsei multora-am constatat doar la montare ca era destul de incomplet :blbl: ,si ma refer la saibe si bolturi, la diverse porcarii, unul dintre motive fiind mama, care mi-a aruncat din greseala cutiute cu diverse :) )

 

s-a taiat cu flexul la ora 12 noaptea in balcon, s-a lucrat pe parchet in living(asta da service moto), s-a dormit putin, cca 3 ore, dupa care am plecat la ex la facultate, pe care ma bucur ca l-am luat(sa ma laud)....doi iepuri dintr-o lovitura :baldy:

 

verificarea a fost frumoasa...am avut o super senzatie cand am montat aprinderea si am bagat magnetoul fara sa il prind in suruburi, provizoriu, am montat multimetru pe instalatia de lumini, si dupa invartire, am constatat ca electronii cuuurg prin conductor :hurt: ...apoi, verificarea la inimioara facuta cu renumita bobina de inductie cu tot cu condensator de la sf gheorghe, si, SCATEIEEE :ok: cam mica, da creste ea cu una de 6v ca are sa fie alimentata mai bine bobina(pana la urma o las externa ca alea de mobra sunt mai lungi si nu intra in montaj, da o palmez :D )

 

cutia functioneaza bine, desi, la un moment dat, cand invart de ambreiaj, simt usor la mana ca intampina rezistenta(nesemnificativ pt mersul moorului, ca daca dau ceva mai tare nu are greturi) si m-am gandit sa nu am vro strambatura mica pe acolo(avand in vedere ca motorul a fost montat bine)...

 

deci, show must go on :P

 

@radoo_mondialu: iote axul tau ombre....multam mult inca odata :banana:

@alexrulz_20: sa vezi cand o veni partea cu montatu cadrului ca te chem :eek: tot in living se va face :D ...ai iesit bine in poza, incercand sa montezi axul de la Radu cu grija fara sa iti scape bilele :P

post-12624-1172429097_thumb.jpg

post-12624-1172429116_thumb.jpg

post-12624-1172429127_thumb.jpg

post-12624-1172429144_thumb.jpg

post-12624-1172429153_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina treaba....in sfarsit motorul aproape gata....sa vedem acum cum o sa mearga :baldy:

 

mai ales ca la montat motorul ati folosit si masina de tocat carne...care se vede undeva in stanga :ok: :P :P

la ce ati folosit masina???sau ati dat odata vaselina prin sita marunta :D :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina treaba....in sfarsit motorul aproape gata....sa vedem acum cum o sa mearga :ok:

 

mai ales ca la montat motorul ati folosit si masina de tocat carne...care se vede undeva in stanga :P :P :D

la ce ati folosit masina???sau ati dat odata vaselina prin sita marunta :D :banana:

 

pai ne gandeam sa o folosim pe post de presa la arcurile de la ambreiaj...daca te uiti bine, masina de tocat e super presa...nu a incaput...un lucru e cert...foarte eficienta ar fi fost menghina de la traforaj pe care nu o mai am...asa ca, la improvizatii sunt bun :) multam...chiar era si timpul sa apari aici, ca doar multumita tie ma omor eu sa fac frumoasa motoreta :baldy: sper sa iti placa(stiindu-te pretentios) si tie, si celorlalti, si, mai ales, mie :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo ombre :baldy: :ok: :P

vad ca... incet dar sigur :banana:

hai ca vrem sa te vedem asa :D

(zambetul mare si alb o sa-l ai daca te speli cu noua pasta de dinti cu:

Anghinarea

Arnica

Catina

Cicoarea

Cimbrisorul

Coada soricelului

Crusinul

Feriga

Fragul

Galbenele

Hamei

Ienupar

Inul

Maces

Merisorul

Mesteacanul

Musetelul

Nalba

Iaurt

Gresie

Banana ex.:P

de 17 ori pe zi :D :jump: :)

 

bravo serios. ma bucur sa mai vad completari in topic. urmarim in continuare evolutia simsonetei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sus :ok:

spor la lucru!!! :banana:

lasa-l sa pice ca nu dispare...oricum multumesc de sprijin...faza de cacaUA e ca am multe probleme urate, si merge greu treaba momentan, si culmea, mult nu mai am :P e bine ca nu cedez si mai trag cate o linie pe motor, ma mai interesez de una alta...de ex, cu piesele nici acum nu am ajuns la cromat ca jobul nu imi permite, si aia mor daca ma lasa 2 ore sa plec sa scap de piesele alea sa ma pot apuca de asamblare :P

 

oricum, cand o fi sa rezolv si piesele, liniile sunt in mare trasate, fac o noapte-doua albe si il asamblez cu totul...

 

nu stiu ce sa fac cu claxonu ala infect...eu ma gandeam sa il dau si pe el la cromat/nichelat da e prins in nituri de carcasa si se strica daca il baga la baie asa cu totul...ma gandeam sa il protejez cat de cat si sa il vopsesc culoarea mobrei...ce ziceti?merge? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...