Sari la conținut

Yamaha R1 1999 vitezometru nu functioneaza


Postări Recomandate

 

YAMAHA R1 Salut,am o Yamaha R1 1999,iar problema pe care o am este ca vitezometru indica viteza doar cand vrea si foarte rar.Turometru functioneaza perfect dar vitezometru nu indica in cele mai multe cazuri.Cand nu indica vitezometru viteza ,nu inregistreaza nici km parcursi.Care ar fi cauza?Va rog ajutatima

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut problema asta pe gixxer si era de vina senzorul de viteza...nu stiu daca tu ai senzor sau cablu pentru indicarea vitezei...verifica in manual si vezi ce si cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Turometrul si vitezometrul nu au absolut nici o legatura functionala. Faptul ca turometrul merge nu inseamna nimic.

In functie de cum e proiectat, mecanic sau electronic, verifica tot sistemul - daca e mecanic - cablul de actionare, daca e electronic, senzorul care citeste viteza de rotatie a unui pinion din cutia de viteze. Avand in vedere anul as zice ca e electronic, deci undeva pe traseu, cel mai probabil acel senzor sau firele sale au ceva probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am senzor pe cutia de viteza.....dar cum pot verifica daca e bun? Daca scot mufa de la senzor viteza,vitezometru se stinge si motoru merge rau



Posibil speed senzor dar si o conexiune oxidata poate genera acest defect,la fel si o defectiune in bord.

Cum verific senzorul?:|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am senzor pe cutia de viteza.....dar cum pot verifica daca e bun? Daca scot mufa de la senzor viteza,vitezometru se stinge si motoru merge rau

 

Cum verific senzorul?:|

Trebuie osciloscop, sa vizualizezi impulsurile electrice date de senzor, in acelasi timp, daca ai impulsuri la mufa senzorului, verifici prezenta lor pina pe placa de baza a instrumentelor de bord. Eu am asa ceva, lucrez de multi ani in electronica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie osciloscop, sa vizualizezi impulsurile electrice date de senzor, in acelasi timp, daca ai impulsuri la mufa senzorului, verifici prezenta lor pina pe placa de baza a instrumentelor de bord. Eu am asa ceva, lucrez de multi ani in electronica.

Din ce oras esti?poate ma poti ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jibou-Bucuresti=cale lunga. Cauta un electronist care are osciloscop, printezi schema electrica, identifici senzorul, mufele, traseele, si devii expert. Fara gluma.

In mufa sunt 3 fire,care dintre ele da semnal?sti cumva ce culoare are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...