Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Gsx-r SRAD


biancocelleste
 Share

Intalnirea SRAD-istilor  

66 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 553
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

Salut,daca imi poate oferi cineva cateva informatii legate de inlocuirea cutii de viteze la un Srad de 600 din 2000

Am achizitionat cutia completa,din cate stiu nu este foarte complicat de inlocuit.

Se poate Inlocui doar cutia fara furci si harta(daca sunt ok)?

Ms de ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Demontezi tot si verifici.

In principiu schimbi tot:pinioane,fuci si harta.

Crezi ca merita sa faci munca asta de 2 ori,daca ceva nu o sa mearga bine?

 

AI putea sa gasesti motoru cu totul si scapi mai usor.

Cred ca fosta mea mobra va intra in curand la dezmembrat pentru ca actualul proprietar nu mai are actele complete :crack: .

Sa stati cu ochii pe ea pentru ca era intr-o stare perfecta.

Apropo,era varianta fara limitare de 115 cai

Editat de G B V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inlocuit la un zzr si m-a costat destul de mult pentru ca am cumparat harta noua furci si 2 pinioane.

Cu piesele sh risti sa iti iei tzeapa si tinand cont ca e un motor pe care nu vei lua mai mult de 1300 e nu stiu daca se merita sau nu:).

E alegerea ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gbv tu stai cu ochi pe fosta ta mobra :)) cand afli cv de dezmembrat da musai pm

Nu prea am de unde sa aflu ceva...

Am vazut ca erau alti care au vazut-o.

Intreaba-i pe ei.

Singurul defect era la furca fata care necesita schimbare cuzineti in rest nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,atasat regasiti cateva poze cu motorul de Srad 600 demontat pentru inlocuire cutie viteze:) -oare de ce in service-uri se cer 700 ron pt inlocuire cu motorul dat jos? :))partea grea este demontarea motorului:)).

Pune o poza cu harta si pinioanele(acolo unde se cupleaza unu cu altu) ca sa vedem cum arata cea stricata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm,a 2a cred ca face pereche pe acelasi ax cu 6 si pe axul celalalt cu a 3a...nu stiu exact ciclica pinioanelor.. :)

Le intelegi tu sigur daca le ai in fata.

Vezi sa aiba muchiile de imperechere triunghiulare si nu rotunjite.

Asta ca sa nu muncesti de 2 ori.

Nu de alta,dar stiu ca e o foarte mare placere sa dai motorul jos si sa il desfaci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut-o,am facut si vreo 150 de km:)....de vineri de la 14:30,pana la 19.00 si sambata de la 10 la 14.30-doua reprize.. :)+placi noi la ambreaj

Foarte bine atunci.

Sa te bucuri de ea.

Ma bucur cand vad ca mai sunt persoane care au grija de fierul din dotare si prefera sa le repare decat sa le bage la dezmembrat.

Oricum sradu ramane mobra de suflet,cea care mereu ma facea sa rad ca prostu in casca :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

700?:))) la capitala?Lunile trecute am facut pe habarnistu si am intrebat pe la service-urile din Cj cat face sa imi schimbe rulmentul acela care exista si in poze de la pinionu de atac(din cutie mai exact) ...Suma a fost de 300 de iepuroi cu rulmentul meu doar manopera ,tinand cont ca am mentionat ca moto vine "dezbracata" total ...deci sa nu te mire suma aia si tinand cont ca operatiunea daca chiar le ai umpic cat de cat nu dureaza mai mult de o zi de lucru (adik 8 ore program)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

700? :))) la capitala?Lunile trecute am facut pe habarnistu si am intrebat pe la service-urile din Cj cat face sa imi schimbe rulmentul acela care exista si in poze de la pinionu de atac(din cutie mai exact) ...Suma a fost de 300 de iepuroi cu rulmentul meu doar manopera ,tinand cont ca am mentionat ca moto vine "dezbracata" total ...deci sa nu te mire suma aia si tinand cont ca operatiunea daca chiar le ai umpic cat de cat nu dureaza mai mult de o zi de lucru (adik 8 ore program)

Mai bine te apuci singur de treaba.

In bucuresti sunt mecanici(majoritatea) unde le duci mobra si in loc sa ti-o repare,iti fac alte probleme mai mari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na fost problema am un prieten care este mecanic moto in Madrid.... si ii in concediu impreuna in 6 ore era la loc cu toate si adevaru asta ii ca srad-urile nu se strica prea des am facut exces de zel si am bucatic tot motorul sa cautam diferite uzuri sau problme si nu am gasit nmk in afara de acest rulment care nu prea reusim sa ne dam seama cum a cedat cel mai sigur s-a dus semeringu si a intrat mizerie ...in rest mobra are 70000 de mii si dupa analizarea motorului ar fi cam a iei toti si se tine frunatasha la semafor cu multe modele mult mai noi sau cu km "jumate" ..si probleme mai multe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pisici...e 750 de ron de inlocuit un kit de ambreaj la un passat....in reprezentanta...si munceste mecanicul 5 6 ore...astea sunt jucarii pe langa masini...si nu vorbim de modele noi 2010 2012...cu cine stie ce tehnologie in ele,la care iti trebuie sedevistica.

Sunt cativa mecanici care se pricep...au vazut ca merge, si cer multi bani... Nu spun de piese....ca mi-am comanda prin firma pentru care lucrez(domeniu auto) ulei si filtru(motul 5100) cu 110 ron ambele...pe cand in magazine era intre 40 si 60 ron filtru si ulei-ul 140,150...(4l)

Editat de Florin_VaRu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...