Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare ! Curand am decis cu niste amici sa facem o excursie cu scuterele , excursii de drum lung ! Asta ma facut sa ma gandesc putin si eu as cam avea de facut drumuri lungi de acum incolo mult timp ( cel putin 1 pe an cel mult 3 (pe 2 roti) cu motorul ) ! Partea proasta este ca nu ma pot stapanii stiu ce este de caul meu si nu pot sa ma stapanesc la capitolul viteza de aceea am ales sa raman la clasa 125 ! Iata intrebarile mele si ideea principala a topicului !

Sa spunem ca as avea 800 de euro ( sa zic ca mai fac putin foamea si mai pun 200 ca sa am 1000 ) cu totii stim ca ori ce are avantaj s dezavantaj 2 t sunetul acela de stup 4 t (125) puturosenia specifica ! Motoarele de 125 4t te iarta la aproape ori ce greseala motoarele de 125 2t iti permit sa le calci pe coada dar si cand da cu tine nu iti mai trebuie ! Am cazut m-am ridicat m-am urcat si am plecat ! Sentimentul acela de imprastiere il cunosc , nu o sa imi permit in aceste drumuri sa cad ca deh mai am o viata in spate de carat care isi admira frumusetea in fiecare zi ! Ma intereseaza costurile de intretinere ale unui motor din lista pe care urmeaza sa o fac , ma intereseaza ( evident ca stiu ca un 2t se strica in 20k , insa poate exista un "smen' " pe care eu sa nu il stiu si sa duca mai mult un motoras de 125 ) ca si fiabilitate ! ma intereseaza consum ( ca sa nu bag 3 meleoane dus 3 meleoane intors ca nu imi da nimeni banii astia si prefer sa iau trenul , scap cu 5 mil stau mai mult pe tren dorm si nu trebuie sa stau nici atent la vre-un conservar) !

 

Well.... Desi imi doream foarte mult acest model s-a dovedit a nu se incadra sub nici o forma in acest buget pentru ca , cu 2000 de euro imi iau un zx7r sta comod pe drum si are si singe in segmenti nu stiu cum sa zic.... ( oricum romanii cand punmana pe ceva in loc sa il dea mai ieftin ( principiul de sh ) ei il dau mai scump si la sfarsit i auzi la colt : l-am cumparat cu 1300 m-am plimbat "enspe mii de km " si l-am dat cu 2000 am scos si profit m-am si distrat...) Este vorba de 125 4t design frumos tehnologie noua .... da Yamaha yzf R125... 1 singur model n-am gasit sub 1000... Dupa care evident sufletelul meu inimioara mea ingerasul meu RS 125 2007 ( eventual spain's no1) da tati frumos este potent este nou este de tinut cu casa nu tine de stricat se strica rapido (cum se spune in spaniola) ! Deciastea sunt modelele mele de suflet sa zicem ca un rs 125 mi-as permite si as gasi unu sub 1000 dar ce ma fac cu zgomotu ala infernal sau cu consumu ala de 6 - 7 % pe care nu il merita....

 

Ideea principala :

 

In fiecare an o sa fac 700 dus 700 intors + invarteala pe acolo 1500 in total daca se iveste si un weekend la mare perfect 300 dus 300 intors + 50 pe acolo 650 ! in total cam 2200 km/an !

 

De la un 4t sincer mi-as cam lua gandul pentru ca yzf-u e scump si nu pot sa mi-l permit cbr-u mie sincer nu prea imi place desi daca l-as avea as fi multumit si de el dar ca sa il cumpar m-as gandi de 3x !

 

125 2t Aprilia RS125 2007 -> e capabila sa suporte drumul de 700 de km dus 700 intors la capitolul fiabilitate ? Cum trebuie sa te comporti cu ea ? cate pauze sa faci ? cand sa faci pauze ? cat dureaza o pauza ? Care este cel mai bun consum pe care il poti scoate cu ea si cam pe la ce viteze tre sa o ti ! Daca ar consuma maxim 6% ar fi ok pentru mine ca si pret cum as iesii ( desigur cu yzf se putea si mai bine adica eram la jumate dar asta e daca nu poti a dai la inceput un ban in plus!

 

Iata calculul meu cu 6% :

 

615 km ( Total ) Bucuresti-Bihor

14 litrii ( full ) 74.2 lei

Consum de 6% :

200 de km = 12 l
200 de km = 12 l
200 de km = 12 l

14x3 = 42

12x3 = 36


42-36 = 6 L cu care mai si raman !
__________
222.6 lei total

 

Imi convine sincer sa ies asa desi nu cred....a inca ceva era sa uit... vreau consum pentru ambele modele cele simple si cele full power (power valve ) ! Si nu fiti suparati ca am deschi inc aun topic dinasta probabil mai sunt alte sute pe tema asta insa eu vreau sa vorbesc pentru mine si nu am inteles nimic din alte topicuri pentru ca altii se certau ca cbr e frumoasa ba nu rs e puternic si tot asa ! Multumesc frumos pentru timpul acordat si luminati-ma ce e de facut ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata, in 3 zile ai renuntat la proiectul cu cartul si la cel cu buggy-ul... si iti iei motocicleta? astept cu nerabdare urmatoarele zile, cand o sa renunti la ideea asta si o sa vrei un tanc... sau, de ce nu, un elicopter facut de tine din fiare vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfoaaa ba nene tu ai idee cat te duce un motor in service =)))) Uh ai 1000 de euro bagat juamte La Provident si vrei sa duci motoru in service numai ptr niste placute un filtru uleiu care sunt necesare deja uh nu mai iesi sezonu asta cu ea ca ti-o ia statu :) Prea increzut esti .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Chiar nu mai avem admini deloc? Pruncu' asta chiar nu are ce face, poate i-ar prinde bine o "vacanta"... indelungata :cheers:

P.S. Daca adminii tot nu iti fac nimic, scuteste-ne macar tu de cretinitatile astea, mergi inapoi pe 4tuning sau ai ban acolo?

Editat de kato_arad
shoby 13: foloseste un limbaj decent fata de ceilalti membri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfoaaa ba nene tu ai idee cat te duce un motor in service =)))) Uh ai 1000 de euro bagat juamte La Provident si vrei sa duci motoru in service numai ptr niste placute un filtru uleiu care sunt necesare deja uh nu mai iesi sezonu asta cu ea ca ti-o ia statu :) Prea increzut esti .....

 

citeste si tu postul tau si spune-mi daca intelegi ceva din ce ai scris cu mana ta ? Cat despr provident nu ne spune de datoriile tale ca nu te-a intrebat nimeni nimic !

 

Chiar nu mai avem admini deloc? Pruncu' asta chiar nu are ce face, poate i-ar prinde bine o "vacanta"... indelungata :cheers:

P.S. Daca adminii tot nu iti fac nimic, scuteste-ne macar tu de cretinitatile astea, mergi inapoi pe 4tuning sau ai ban acolo?

Editat de kato_arad
esti pasibil de pedeapsa inceteaza!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru linistea ta muncesc ca tot omu' am si eu permisu si am mers cu toate categoriile de moto de la cross ss chopper touring ! Ce scutere si motorete am avut si eu le-am cumparat pe banii mei castigati ca probabil si eu sunt om ca si tine nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca ti-am ranit sentimentele stiu ca adevarul doar rau insa tu esti o eroare a celor 2 oameni carora tu le spui mama si tata ! Ai locuit o viata in jungla ? te intreb la modul serios ca vad ca spiritu de turma il ai... a fost unul mai cu stea in "frunce" si hop inca 2 ... niste tristi in ziua de azi nu mai poti discuta serios nimic cu nimeni ! imi este rusine ca sunt roman si nu stiu de ce ma mai obosesc cu voi !

Lasa prietene, nu fii suparat asa rau, poate(sigur) ne-om intalni prin Oradea si-ti mai piere din piuit ca oricum deja esti cam iritant.

Editat de Error
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru linistea ta muncesc ca tot omu' am si eu permisu si am mers cu toate categoriile de moto de la cross ss chopper touring ! Ce scutere si motorete am avut si eu le-am cumparat pe banii mei castigati ca probabil si eu sunt om ca si tine nu ?

 

sunt sigur ca il ai... e langa diplomele alea multe, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa prietene, nu fii suparat asa rau, poate(sigur) ne-om intalni prin Oradea si-ti mai piere din piuit ca oricum deja esti cam iritant.

 

Te asigur ca am sa te anunt cand am sa vin , sunt curios de ce esti in stare am fumat multi zdmardoi ca tine care in spatele tastaturii erau "bajetzi" ! Te rog frumos evita-ma !

 

Yamaha R125 ...

 

yAMAHA mt 03

 

No way... are 600 cc stiu ca are 45 cp dar... nu are c cerintelor mele si nu se incadreaza sub nicio forma in buget !

 

sunt sigur ca il ai... e langa diplomele alea multe, nu?

 

Te rog frumos evita-ma si tu lasa-ma te rog frumos ! devii chiar stresant ! nu observi ca nu te bag in seama ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...