Sari la conținut

CAPPADOCIA 16 - 25.05.2014


MIHAI VARADERO
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mihai,incerc sa pun si o harta.In mare traseul este urmatorul:Ruse,Nova Zagora,Svilengrad,Canacale,Kusadasi,Antalia.Practic parcurgem coasta sudica a Turciei,avand mereu marea pe partea dreapta si apoi spre Nevshehir(zonz Cappadocia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai indicat ar fi ca a doua noapte sa opriti la Bodrum si sa vizitati macar ruinele Mausoleului din Halicarnas, iar la Marmaris sa opriti pt pauza de pranz si sa vizitati macar Plaja Cleopatrei. A treia noapte ar fi indicat s-o petreceti fie la Kumluca, fie la Olympos, cam 70-90 km inainte de Antalya

 

 

Eu o sa merg pe acest traseu dar din pacate nu am sa pot in perioada propusa initial.

 

Vad ca nu ma lasa sa incarc imaginea cu traseul, am sa incerc s-o trimit de acasa.

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa simt lipsa domnului ministru,cel care veghea la armonia grupului si celor doi frati comici vestiti ai ecranului(in sensul bun al cuvantului) fara de care excursiile vor avea o cantitate mai mica de sare si piper.



Pentru cei care au gps traseul din prima zi este urmatorul:Buc-Nova Zagora(punct intermediar)-Radovo(p.i)-Polski Gradets(p.i.)-Mladinovo(p.i.)-Pastrogor(p.i.)-Uzunkopru(p.i.)-Gelibolu(punct final).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gelibolu-Eceabat, 42 de km superbi, pe malul mării printre tufe cu flori albe și mov înflorite și parfumate la vremea asta, este cel mai frumos drum pe care am mers cu motoru' în ultima sută de mii de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

September:da,putem face trecerea cu bacul si pe la Eceabat.

 

In atentia participantilor:cotrolul la frontiera turca este foarte riguros,deci :pasaport valabil,talon,rca,inspectie tehnica ,permis conducere.

 

Pentru cei care nu au motorul pe numele lor,este nevoie de procura notariala la intrarea in Turcia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este bun si un al doilea rand de chei pt motor, kit pana ,costum ploaie ,spray sau ulei lant ,statiile verificate,luminile la motor,lantul motor sau uleiul in diferentiale si cutii vit.,lichidul de frana,presiunea in roti ,placutele fr. . ,incarcatoare telefon, am zis doar cateva pt ca mai sunt multe altele de luat si se mai uita de cate un amanunt. Cum zicea si Mihai ,valabilitatea tuturor documentelor.



Reductor trebuia ,nu diferential(la GS )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adaug si eu:asigurare medicala,vesta reflectorizanta,spray de pana(mult mai comod in cazul unei avarii de mici dimensiuni)si neaparat dublura cheilor.

 

Pana acum sunt in mod sigur cinci bmw contra la trei varadero si un tiger.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum sunt in mod sigur cinci bmw contra la trei varadero si un tiger.

 

Condoleantele mele celor cu VARADERO ,,,,,,,,,,emoirire.gif .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt atatea tipuri de motociclete ,ce-ati patit de ati ales majoritatea bmv?Este doar o coincidenta .



Nu mai scrieti nimic ,ca nu mai am somn.



Va rog mai verificati maine inca o data tot ce este de verificat,sa nu uitati ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va urasc pe toti din poza asta,,,pt ca daca nu era chatu ala de cateva sute e pagini pe forum, veneam si eu cu voi in tura asta,,, la vremea aia credeam ca e un mare fas, ca nu se materializeaza nimic

 

post-45187-0-35806500-1400105657_thumb.jpg

 

dar dupa ce v-am cunoscut, a inceput dezmatul motociclistic, fara sa mai punem turele scurte prin tara si bulgaria,,,:)

 

samotraki 2011

 

 

balcani 2012

 

 

turcia coasta de nord si cappadocia 2011

 

 

turcia, gokceada 2012

 

 

turcia, gokceada 2013

 

 

slovacia, polonia 1920

 

 

lefkada, kefalonia, thassos 2013

 

 

cam aceeasi gasca + / -

 

la mai multe baieti !

 

cand dracu plecati ? poate va insotesc si eu pana la giurgiu

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius:plecarea este maine la ora 8 din OMV comuna 1 Decembrie(intalnirea la 7.45),dar suntem in tratative cu seful "cel mare"in legatura cu vremea.Poate face o minune si participi.

 

Rugamintea mea la participanti este urmatarea:fiecare sa consulte prognoza meteo in asa fel incat sa stim daca este bine sa plecam vineri sau daca amanam plecarea pentru sambata dimineata.Nu vreau ca excursia sa se transforme in ruleta ruseasca.Mergem in concediu nu in "bejenie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecăm cu costumele de ploaie pe noi și până la Svilengrad le testăm.

Și ne testăm.

La Gelibolu sunt 33 de grade.

Prin Turcia este secetă, de obicei.

Altfel de abia pe luni se mai liniștește Bulgaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ieri dimineata m-a trezit muezinul la 4.15 in Goreme. Prima data cand am apreciat lucrul asta.

Bagaje si la 5.15 eram la motor bând prima cafea a zilei, asteptand rasaritul.

La 5.30 am plecat, lasand in spate 15 baloane cu aer cald ridicate printre varfuri, una din atractiile zonei.

Aveam de facut pana in Bucuresti 1400km intr-o zi, pana la asfintit.

Mergand spre apus castigam o ora, 15 ore de lumina. Se anunta ceva ploaie peste Ankara si in Bulgaria.

Asta e!

Nici Istanbulul nu se traverseaza usor la pranz.

Noroc cu Gabi, care a citit niste sfaturi referitoare la ”fundul de 1000 de mile” in care aia ziceau ca trebuie facute opriri doar la 200 de km, altfel pierzi ritmul.

Am pus-o pe croaziera la 149 si am plecat sa fac cei 1000 de km de Turcia. Noroc ca nu aveau nici un radar instalat dimineata.

Am oprit la fiecare 250km, in Ankara, pe drumul spre Istanbul si dupa Istanbul, cand intram pe galben la rezervorul de benzina.

Istanbulul l-am traversat, cand se blocau benzile, pe banda de avarie cu inca 6-7 scutere si motoare locale care pareau ca stiu ce fac, cu 80 la ora. N-am pierdut mult timp.

Dupa Istanbul, i-am dat ”capat” sa recuperez. :nono:

Ce sa mai zic, la 18.30 eram acasa. Dupa 11 ore de mers efectiv si 2 ore de opriri adunate.

Ce ti-e si cu firea asta!

Uneori simti nevoia de astfel de tacaneli. Cu de-astea ramanem... :hug:

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se plateste vignetta de autostrada pentru motocicleta?

de unde?

stiu ca pentru masina e un abtipild

am un drum in turcia duminica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...