Sari la conținut

MobriÂşti puteți să vă prezentați?


Postări Recomandate

Salut. Îs nou pe aici. Mulţi nu ma cunoaşteţi. Eu zic să facem cunoştinţă şi cine ştie... Poate facem o întrunire a mobriştilor prin vară. Eu îs Cristi din Tr. Severin, fac 20 de ani pe 9 martie (de 44 de pahare, eu pot sa beau mai multe că am un motiv în plus). Am un Hoinar din noiembrie. Momentan este in stadiul de recondiţionare. Vă salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! Si eu detin o mobra (hibrid) pe care o am din 1980 pe care am vindut-o prin 1994 si pe care am recuperat-o anul trecut in stare jalnica am muncit 2 zile sa o resuscitez am facut o tura si neavind numar valabil am hotarit sa o "dezbrac" pentru vopsire sa o dikisesc putin (cu ocazia asta poate nu mai ies pe asfalt) Corect spus am fost nevoit sa o dau in schimbul unui CZ 175 sport si a multor piese noi de CZ 250 pe care le avea mostenite .Nu a vrut bani a vrut doar schimb. Parca mi-am dat inima......O voi duce la tara pentru mers la pescuit , Incerc sa o inmatriculez pe primarie (nr galben) dar nu cred sa reusesc , primaria imi cere cartea de identitate si neaaparat mutatie in buletin pe localitatea respectiva. Daca o inscriu in circulatie poate ne vedem in vara daca nu....tinem legatura . Asfalt uscat si spor la multi km cu Mobra !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, eu sunt Cristi din Provita Prahova ,am o mobra 50 S care asteapta sa fie pusa pe roti, fiind completa am decis sa ma ocup de IJ anul acesta la care mai e mult de lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius poti sa faci un act la notar in care declari pe propia raspundere ca nu e furată si o înscrii pe primarie. Eu asa procedez cu hoinarul. Sper sa ne vedem in vara undeva cu toţii la un pescuit, grătar la munte undeva. Cred ca ar fi fain... Părerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sant Adrian.Poate ca multi ma cunosc deja..

Detinatorul mobrei rosie din Timisoara.Bantui de destui ani pe acest forum si detin mobra de vreo 12 ani.A fost prima si cea mai draga moto.Am circulat mult cu ea in lung si-n lat tara.Am radiat-o dar inca o pastrez ca amintire.Imagini mai jos cu ea. :)

post-27109-0-85925000-1394465402_thumb.jpg

post-27109-0-50431200-1394465409_thumb.jpg

post-27109-0-86150300-1394465414_thumb.jpg

post-27109-0-41135400-1394465421_thumb.jpg

post-27109-0-54348800-1394465425_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut! Ma numesc Norbert, sunt Teius/Alba si detin o Mobra Turist din anul 1985; A fost motoreta familiei, anul trecut am reconditionat-o putin, 90% vopsea originala, geamul din fata e mostenire de la tatal meu si nu am vrut sa renunt la el; Inmatriculata la primarie, in cateva luni primeste si Atestat Istoric.

post-73416-0-96334300-1397790199_thumb.jpg

post-73416-0-75750800-1397790208_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu; Intrii pe Retromobil, descarci & completezi formularul ( format electronic ), faci pozele care le cer ei acolo in formular, trimiti pe mail si astepti sa te sune.

S-ar putea sa vina cineva ( sau o comisie ) sa o vada... dar nu e sigur ... daca nu vine nimeni ei iti trimit atestatul prin posta. Nu costa nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Din pacate Hoinarul nu intra la atestat de vehicol istoric, acesta a fost produsa si dupa ani '90. Norbert ai cumva informatii in ce perioada a fost produs Mobra Turist?

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la Retromobil au spus ca s-a fabricat pana in 85. Turistul e o trecere de la mobra normala la hoinar. Are unele elemente de hoinar pe ea daca te uiti...

 

83(sau82) - 85 cred ca e intervalul se fabricatie... oricum, cert e ca a fost ultimul model de mobra, dupa asta a venit hoinarul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Nu :) 50 Super e cea dinaintea turistului; Uita-te mai sus ca am un post cu 2 poze; Asta e Mobra Turist in stare originala 100%, doar aripa din spate e vopsita cu alb in partea de jos, in rest e cum a scos-o fabrica... ( in mod normal trebuia sa scrie si pe rezervor "Turist" dar s-a sters )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Nu :) 50 Super e cea dinaintea turistului; Uita-te mai sus ca am un post cu 2 poze; Asta e Mobra Turist in stare originala 100%, doar aripa din spate e vopsita cu alb in partea de jos, in rest e cum a scos-o fabrica... ( in mod normal trebuia sa scrie si pe rezervor "Turist" dar s-a sters )

daca te rog pui mai multe poze cu ea la rezolutie mai mare si mai detaliate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate baiatul. Turistul avea cate ceva din 50s si hoinar. Plus o husa pe rezervor cu o harta a romaniei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...