Sari la conținut

Nedumerire pompa frana radiala si etrieri


Postări Recomandate

Salutare,

 

Dupa cum spuneam si in titlu', vreau sa schimba pompa de frana normala cu una radiala...dupa parerea mea nu ar trebuii sa fie nicio problema, dar totusi vreau sa ma asigur ca etrierii(cei folositi cu pompa de frana normala) functioneaza corespunzator si cu o pompa radiala, fara a face inca, conversia.

 

Deci ar fi o problema daca as folosii o pompa radiala in locul celei normale, fara alte modificari?

 

Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Dupa cum spuneam si in titlu', vreau sa schimba pompa de frana normala cu una radiala...dupa parerea mea nu ar trebuii sa fie nicio problema, dar totusi vreau sa ma asigur ca etrierii(cei folositi cu pompa de frana normala) functioneaza corespunzator si cu o pompa radiala, fara a face inca, conversia.

 

Deci ar fi o problema daca as folosii o pompa radiala in locul celei normale, fara alte modificari?

 

Multam

Cunosti diferentele intre pompa de frana normala si pompa radiala ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturos pentru lamurire, deci ca si o concluzie nu ar trebuii sa fie nicio problema, doar cu specificatia de a verifica daca presiunea aplicata pe pistonasele etriierului este indeajuns.

 

 

Cunosti diferentele intre pompa de frana normala si pompa radiala ?

Nu am desfacut niciodata o pompa de frana sa vad ce si cum se intampla acolo, dar presupun ca principul de functionare e accelasi( un piston care impinge uleiul prin conducte la etrieri).

Iar la frana radiala pistoasul se actioneaza perpendicular pe maneta, in schimb la pompa normala actionarea se face paralel(in prelungirea manetei).

 

Cum a spus si Cesar, grija imi era in legatura cu debitul(ma gandeam ca pistonasele din etrieri trebuie sa aibe o cursa mai mica, in cazul franei radiale si mai mare in cazul celei normale...aici imi era nelamurirea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti folosi fara probleme o pompa radiala in locul celei normale, daca volumul de lichid impins la o cursa normala a manetei e suficient, dupa cum ti-au recomandat si forumistii de mai sus... ca regula generala, daca etrierii motocicletei donatoare au pistonase mai multe/mai mari ca diametru sau macar la fel, pompa va face treaba buna si pe modelul tau. In principiu, ar trebui sa ai o forta de franare mai mare la o apasare mai fina a manetei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti folosi fara probleme o pompa radiala in locul celei normale, daca volumul de lichid impins la o cursa normala a manetei e suficient, dupa cum ti-au recomandat si forumistii de mai sus... ca regula generala, daca etrierii motocicletei donatoare au pistonase mai multe/mai mari ca diametru sau macar la fel, pompa va face treaba buna si pe modelul tau. In principiu, ar trebui sa ai o forta de franare mai mare la o apasare mai fina a manetei.

Multumesc de raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...