Sari la conținut

Rasina Epoxy


Armadilo
 Share

Postări Recomandate

Cu ce se poate topi rasina (epoxy sau ce o fi) care sigileaza un CDI? Bineinteles fara a afecta componentele :D

 

Chiar CDI-uri nu am incercat sa desfac, dar din experientele cu echipamente asemanatoare la fel de inciocolate, cu nimik ;)

Teoretic, rasina epoxy ar trebui pe la 70 de grade celsius sa se branzeasca si sa poata fi scoasa, dar in realitate nu se intampla asta decat peste 100 grade, si din pacate electronica de sub ea nu rezista la asa temp.

 

Daca totusi stie cineva ceva ce functioneaza, dati si la mine un PM va rog frumos. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CU NIMIC . Am incercat orice, nu am reusit sa curat decat foarte greu cu bisturiu, etc alte obiecte taietoare. La cald pana sa topesti rasina, prajesti piesele si bye-bye .

 

Partea buna e ca de obicei nu se strica o componenta, ci se "raceste" o lipitura pe spate, de la vibratii. Taie carcasa pe spate, curata stratul subtire de rasina si intareste lipiturile, in special cele de la mufa. Ai peste 50% sanse sa il repari asa. :D Urmareste si cablajul sa nu fie intrerupt undeva, e posibil ca parti din el sa se desprinda de pe placa langa lipitura si fisura fiind foarte mica, sa nu observi.

 

Atentie cand il inchizi la loc, nu il izola cu silicon pe baza de acid acetic ( cum sunt cele de instalatii si cel termorezistent pt garnituri auto - miros a otet ) pentru ca ataca lipiturile urat de tot si e mult mai greu sa le refaci dupa aia.

 

E munca multa si migaloasa, trebuie sa ai mana sigura, dar la cat costa un CDI nou , e cea mai convenabila varianta ;)

 

 

SPOR si SUCCES ! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...