Sari la conținut

Cu clasicele pe strada.


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai daca nu vrei sa te dai pe pista,nu vrei sa spargi recordurile de viteza adica nu ai pretentii de superelasticitate si superaderenta eu nu vad niciun impediment in a folosi acele cauciucuri.Pardon,anvelope.Fac o analogie,bineinteles amatoriceasca,cu cauciucurile de pe Dacia mea papuc.Au 9 ani si 85.000 km si sunt inca in parametri.Nu vad dece nu s-ar comporta si anvelopele de motocicleta la fel.Repet ,e numai o parere de amator.Poate ne lamureste Cristi 57,ca el e omu cel mai documentat pe care-l stiu.

Oricum,miercuri la Arc.Dupa 18.00 ,sa poata sa ajunga si "sclavii".

Am inteles „stapane”! La ora 6!

Anvelopele ”noi dar vechi” par a fi destul de elastice. Bine, nu sunt la fel de moi ca cele de strada de anul asta, dar nici piatra nu sunt.

Proprietarul le-a depozitat in conditii bune, la intuneric, in loc uscat și date cu ulei siliconic ( o sa-mi ia ceva timp sa-l dau jos de pe ele)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-s din 2009 dar au fost stocate la umbra si nu claie peste gramada nu o sa ai probleme. Relativ la silicon imbiba o carpa in benzina/alcool si freaca calea de rulare. Avand in vedere starea motocicletei inclin sa cred ca fostul proprietar era un fanatic al intretinerii si de-aia a aplicat ulei siliconic.
Oricum compara si tu pe pipaite ce ai acum pe moto cu ce ai de rezerva si alege ce e mai bun.

@buna initiativa a lui HondaSan cu ora 19! la Arc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, vin si eu la arc :)

si da, poti folosi linistit cauciucurile alea pentru mobra ta.

problemele in general apar la motoare cu acceleratie puternica, care duce inevitabil la franare puternica. Acolo fac diferenta cauciucurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ferrum renatus



da, vin si eu la arc :)

si da, poti folosi linistit cauciucurile alea pentru mobra ta.

problemele in general apar la motoare cu acceleratie puternica, care duce inevitabil la franare puternica. Acolo fac diferenta cauciucurile.

 

 

Poate si pe curbe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ferrum renatus

 

 

 

Poate si pe curbe...

indubitabil ai dreptate, dar sincer ma indoiesc ca la genul asta de mobre face o diferenta asa mare un cauciuc nou dot 2009 fata de unul nou 2014

mie-mi place mult sa ma dau tare pe curbe, ma dadeam tare si cu chopperul pe care aveam gume vechi si uzate si nu am simtit niciodata ca vrea sa scape pe curbe; la franare in schimb era cu totul altceva, dar repet, erau vechi si uzate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Azi am mai dat o tura cu Murawejul din dotare.Vreo 40 km.Pe cheul garli si prin oras.Trebuie sa fac ceva cu toba ca am venit acasa surd.In rest...o incantare.Am facut rost de capacul de racire de la chiulasa si garnitura de etansare de la turbina (nici nu stiam ca are asa ceva),de la taticul lui Tula ,Liviu Macelariul din Targoviste.Multe multumiri Liviu.

Liviu mi-a dat si un chilometraj da nu se potriveste.Este de Tula doi roti nu de Muravei.Am reparat si cablul de ambreiaj rupt acu cateva zile.Merge de trasneste.Poti sa tragi si un pui de somn.

O pregatesc in continuare pentru a putea ajunge la Cuca Macaii.

Astept relatarile celor care mai merg cu "clasicele"pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu o intrebare:

 

Odata cu motoreta am primit si un set de cauciucuri noi noute Michelin, dar problema e ca DOT-ul este 0309, respectiv 1709, si au fost date cu ulei siliconic. Acum nu stiu ce sa fac, cele de pe ea au cam acelasi DOT (09)...ce ziceti, sa le pun pe alea noi, chiar daca e DOT-ul vechi, sa mai merg cu astea care le am acum pe ea si sa-mi iau unele noi mai tarziu?

Mi-ar parea rau sa arunc un set de cauciucuri noi!

Teoretic anvelopele sunt garantate 2 ani sau vreo 60.000 km(vorbesc de cele auto mai performante,lucrez in domeniu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am mai dat o tura cu Murawejul din dotare.Vreo 40 km.Pe cheul garli si prin oras.Trebuie sa fac ceva cu toba ca am venit acasa surd.In rest...o incantare.Am facut rost de capacul de racire de la chiulasa si garnitura de etansare de la turbina (nici nu stiam ca are asa ceva),de la taticul lui Tula ,Liviu Macelariul din Targoviste.Multe multumiri Liviu.

Liviu mi-a dat si un chilometraj da nu se potriveste.Este de Tula doi roti nu de Muravei.Am reparat si cablul de ambreiaj rupt acu cateva zile.Merge de trasneste.Poti sa tragi si un pui de somn.

O pregatesc in continuare pentru a putea ajunge la Cuca Macaii.

Astept relatarile celor care mai merg cu "clasicele"pe strada.

E de laudat ca le scoati pe strada dar ar fi bine mai bine daca ati veni la Cuca cu ceva moto germane zundapp 350 sau dkw 125, adevaraciuni, nu se compara cu Tula .

» Post actualizat in 09 Jul 2014 19:43

Sau cu Muravei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate.Da nus dece am o satisfactie imensa cand merg cu Muraveiul.Poate unde este asa salbatica si nabadaioasa si-mi creaza probleme.DKW-ul ala e al naibi de cuminte.Apa paie si bataie.Sa vedem ce va fi.Sa ne vedem sanatosi la Cuca Macaii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Mersi!

La anul vom pregati un traseu mult mai lung si cu mai multe opriri si poate vom reusi si o implicare mai activa a presei inaintea evenimentului pentru mediatizarea lui.

 

Oricum, apreciez orice ajutor, sfat sau sugestie!

 

 

P.S. Am incercat sa popularizez si pe aici si forumul vecin, dar feedback-ul nu a fost cel asteptat:

/index.php?/topic/717629-actiune-de-caritate-internationala-distinguished-gentlemans-ride/

/index.php?/topic/706010-the-distinguished-gentlemans-rides/

/index.php?/topic/717660-mars-moto-distinguished-gentleman%E2%80%99s-ride-28-septembrie-2014/

http://www.pro-bike.ro/forums/topic/122211-actiune-de-caritate-internationala-distinguished-gentlemans-ride/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Ai o postare tare optimista si-mi permit sa-ti dau un sfat.Nu mai astepta pana vei ajunge sa faci o motocicleta "perfecta",ca sa poti iesi cu ea pe strada.Pune-o la punct din punct de vedere mecanic,mergi cu ea la inscris.Mergi cu ea pe starda sau chiar pe sosea.Satisfactia va fi maxima.In acelasi timp,lupta sa gasesti piesele originale lipsa si fa-o cat mai originala.Azi esti tanar si nu observi cat de repede trece timpul.O sa intri in alta faza a vietii,vezi viata de familie,cu problemele specifice,copii ,nevasta ,casa.Parca vad ca nu vei putea finaliza proiectul cu un motor 100% original.Si vei regreta ca atunci cand puteai nu ai profitat de ocazia de a merge cu motorul tau,asa hibridizat cum era el.Acesta este si scopul topicului deschis de mine.A le arata tuturor ca se poate merge pe strada cu "clasicele",indiferent de starea lor si a-i indemna pe pasionati sa o faca.

 

Ce a scris aici Bunu acu' aproape un an, mi-a ramas tot timpul in minte fiindca simt eu contine un mare-mare adevar. Si mai e o capcana in care au cazut multi (in jurul meu): au reparat si nu s-au dat, in timp ce familia isi batea joc de ei cu "repari tot timpul un jaf, ia-ti o masina" si ei nu aveau taria sufleteasca sa dea o contra-replica fiindca nu s-au dat pe motor si nu au stiut niciodata cum e sa calatoresti. Si de obicei motorul a fost vandut in scarba. Nu spun mai mult ca s-ar putea sa lezez pe unul sau pe altul si nu asta vreau.

 

Primavara-i muma noastra

ies motoarele pe coasta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...