Sari la conținut

Riding My bike in UK(transport/inscris/drumuri/legi etc)


nervOptik
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

în zona mea,nici măcar bikerii nu semnalizează...si nici nu-și aprind farul....hmmm

in trafic însă,mașinile fac loc pt bikeri să treacă.

mai sînt mici incidente cîteodata,cu babuțe care nu știu pe ce lume îs sau un fermier cu tractoru care-ți iasă in față.

drumurile in mare,is bune dar au zone cu găuri in asfalt,cind te aștepti mai puțin,pe drumurile principale.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosirea semnalizarii in afara Romaniei a fost si pentru mine un pic confuza la inceput deoarece, ca orice roman "adevarat", nu eram invatat cu o infrastructura rutiera civilizata. Ma refer aici in special la benzile de preselectie ale directiei inainte de sensurile giratorii sau intersectii care fac inutila folosirea semnalizarii. Pe de alta parte, daca te regasesti pe o banda gresita si folosesti semnalizarea sa te (re)incadrezi corect... chiar esti lasat.

 

In UK folosirea luminilor de intalnire nu este obligatorie ziua, decat daca vizibilitatea scade sub 100m (Rule #226)... ceea ce este destul de rau, deoarece multi "uita" sa le aprinda pe ploaie, adica mai mereu :P...

 

In rest, personal am inca probleme cu adaptatul la mersul pe partea stanga a drumului, dupa peste 10mii km facuti cu motorul si masina in aproape un an de zile, daca-mi las mintea sa fuga aiurea ma regasesc pe partea "gresita"... ca sa nu mai mentionez de cele 2 masini busite in parcare!!! Cum zic ei... "you can't teach an old dog new tricks".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in weekend am vazut un suv care era pe banda de dreapta semnaliza stanga si a facut dreapta...se mai intampla.

chiar si cu preselectie sau mers inainte prin sens giratoriu tot e bine sa folosest semnalizarea, ca atunci cand nu foloseste nimic nu iti dai seama de intentie si astepti cardu de masini sa treaca. si sunt modele de intersectie unde trebuie sa faci asta si nu semnalizeaza si merg ca ratele una dupa alta pana semnalizeaza unu sau e liber sa te bagi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, eu ma refeream la obiceiurile casei, legile dar mai ales practicile uzuale. Un lucru care pe mine m-a frapat de la bun inceput, am fost in 3 mari orase pana acum si peste tot am vazut doar linie discontinua intre sensurile de deplasare, uneori chiar si cand sunt mai mult de 2 benzi pe sens. Toata lumea taie axul drumului, intoarce unde ii vine... fara sa se mai ia la bataie si mai ales fara sa se produca atatea accidente. Si da, cum spunea cineva mai devreme, unde e loc pe autostrazi se merge tare, tare... eu cat am mers cu motorul nu a fost zi sa nu ma duc 250+... (inca imi sare inima din piept cand bate cineva la usa... mi-e frica de fiecare data sa nu fie mascatii sa ma salte direct cu catusele :P )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ma intereseaza sa cumpar o masina din UK pentru export. Stiu ca ii trebuie mot si asigurarea.Nu stiu daca trebuie platit road tax. Asigurarea este 2000 pe an la mine,ceea ce nu mi convine. Am inteles ca se poate face asigurare si pe o luna sau mai putin, asa e? Daca da, ma puteti ajuta cu ceva info? Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut mate,aici vb despre moto...dar dacă vrei tu neaparat...o cumperi,o pui pe platformă și o trimiți acasă.

să ai V5-ul la el,o faci SORN sau export....mot/asig/rd tax numai dacă o folosești aici.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ah,da,Sapro are dreptate...daca vrei sa pleci cu ea pe roti.

(de trimis,trimiti inapoi doar tichetul albastru desprins din V5....V5-ul ramine la tine pt inmatriculare in Ro)

succes

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi frumos. Da, e cam frig aici, vremea imprevizibila, soferii si ei cam boi, atat ca au infrastructura ok. Forarte rar vad motociclisti, cel putin in hartlepool sau north tees. Astia nu au trecerile marcate, zebra nici atat,era sa ma salte de 2 ori pe trecere,anyway.

Da, pe roti era vorba ca sa o aduc. Ma interesez ce si cum la ei,mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca ”trecerea de pietoni” e doar cea cu zebra,celelalte fara zebra dar cu borduri joase(pt scaun cu rotile)sint traversari unde soferii nu sint obligati sa opreasca.

gresesc?

am intrebat si despre ”pelican crossing”,zonele alea cu ridicaturi si triunghiuri albe marcate pe asfalt si nu au stiut sa-mi raspunda la ce folosesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca ”trecerea de pietoni” e doar cea cu zebra,celelalte fara zebra dar cu borduri joase(pt scaun cu rotile)sint traversari unde soferii nu sint obligati sa opreasca.

gresesc?

am intrebat si despre ”pelican crossing”,zonele alea cu ridicaturi si triunghiuri albe marcate pe asfalt si nu au stiut sa-mi raspunda la ce folosesc.

 

De ce sa intrebi pe cineva cand ai internet?

 

google: "pedestrian crossings types uk" si "speed bumps uk" ca sa gasesti raspunsurile la intrebarile tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa intrebi pe cineva cand ai internet?

 

google: "pedestrian crossings types uk" si "speed bumps uk" ca sa gasesti raspunsurile la intrebarile tale.

mulțam,dar cred ca așa e omenește,să intreb...intreb comunitatea moto din UK,să văd ce experiențe au ceilalți.

plus că,așa am aflat că nici britanicii nu au habar.

 

ps:mda,chiar așa,de ce să ne mai întîlnim unii cu altii si să vorbim,cînd avem email si wazap?no tx.

» Post actualizat in 25 Feb 2016 15:48

Trecere de pietoni la care soferii nu sunt obligati sa opreasca?Hmm..

la cele nemarcate cu zebra,opresc doar cei f amabili....maxim 25%.

(pe drumul pe care merg zilnic,am 7 treceri fără zebră)

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Bob, ai perfecta dreptate. Eram cu un prieten,plini de sacosi, amicul a pasit primul, sigur pe el si ca sa vezi..desi a franat la limita, astabdin instinct a sarit pe capota, plasele pe jos. Ii spune ca e trecere si soferul ii spunea sa si ia plasele mai repede din drum. Noroc ca am fost acolo sa l tin, altfel ii rupea capu'. (cu consecintele de riguare) Prin urmare, mare grija la treceri, mai ales cele fara semafor sau zebra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...