Sari la conținut

Accident Berceni - Monaco Towers


Kosh
 Share

Postări Recomandate

Vazut de la balcon, ora aproximativa, 19.05...

Pana am coborat, au mutat vehicolele.

 

Ce s-a intamplat:

masina incearca sa iasa din parcarea subterana a blocurilor, avand o alta masina in stanga obturandu-i vederea.

Motociclistul venea dintre Ap Patriei catre IMGB.

Prima masina s-a bagat, iar ce-a de a doua s-a bagat instant agatand din spate motociclistul nostru.

 

Soferul s-a uitat stanga, dreapta si "a uitat" sa se mai uite stanga inca odata.

Soferul pare om serios, sta cu mine in bloc si nu-i vine sa creada ce s-a intamplat dintr-o mica neatentie.

 

Sansa motociclistului a fost ca nu a avut viteza, aceasta fiind mult sub limita legala. Poate daca soferul masinii mai astepta o secunda, motocicleta trecea fara probleme.

 

Motocicleta: daune normale, se vede in poze.

Motociclistul: aparent ok, usor speriat (evident) initial nu vroia ajutor medical, dar dupa 15 minute incepuse sa-l doara umarul si bratul drept.

Echipament: casca (neatinsa - culmea), geaca de piele, manusi. Nimic mai jos de atat. Daca avea genunchiere, poate nu se lovea la picior. Asta e... asa se invata.

 

Motocicleta a ramas la spalatorie, ii cunosc pe cei de acolo, nu se va intampla nimic.

 

Din cate am inteles, motociclistul nostru, are carnet de curand si abia ce-si cumparare motocicleta.

Daca ar fi sa fac pe interesantul, as putea spune ca lipsa experientei in a anticipa un potential pericol s-a soldat cu insasi pericolul.

Dar n-am sa fac asta!

 

Important: motociclistul este ok, soferul pare baiat bun si responsabil (a zis ca vorbeste la asigurari, isi sunase deja brokerul).

Sansa motociclistului a fost viteza. O viteaza poate cu 10km/h mai mare, sigur il arunca pe contrasens, care "era ocupat" in momentul acrosajului!

Daca este nevoie si-mi va cere acest lucru, voi asista motociclistul in calitate de martor! Sa speram ca soferul nu se suceste in dulcele stilc clasic romanesc cu care suntem toti obisnuiti!

 

 

 

post-33250-0-39444000-1401123768_thumb.jpg

post-33250-0-48236500-1401123780_thumb.jpg

post-33250-0-06703200-1401123788_thumb.jpg

post-33250-0-34917000-1401123796_thumb.jpg

post-33250-0-66093800-1401123806_thumb.jpg

post-33250-0-57840100-1401123815_thumb.jpg

post-33250-0-01152900-1401123824_thumb.jpg

post-33250-0-78385400-1401123834_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda,am trecut pe acolo in fuga dar nu am observat ca a fost un accident moto....sanatatea riderului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exhaustiva relatare. Asa da. :)

Pacat sa ai parte de asa eveniment la inceput de...drum. Dar poate pe undeva e mai bine. Realizezi ca nu-i de joaca ...Evident ca nicicand nu este de dorit sa se intample asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kosh, este deja al doilea accident la mai putin de 500 m de blocul tau (sa nu il mai pun la calcul si pe ala de la iesirea din spate de la Hornbach), deci cred ca ti se aplica bancul asta:

 

Un tip îşi revine dintr-o comă profundă de 7 luni. În tot acest timp, soţia lui a stat zilnic lângă patul lui.

La câteva zile după ce şi-a revenit, îşi cheamă soţia:
- Draga mea, ai fost alături de mine în toate nenorocirile prin care am trecut: când am fost concediat, m-ai sprijinit enorm; când afacerea mea a dat faliment, ai fost lângă mine; când am fost împuşcat, ai stat alături de mine; când ne-am pierdut casa, ai fost tot lângă mine; când sănătatea mea s-a şubrezit, m-ai sprijinit permanent. Ştii ceva?
- Ce să ştiu, dragul meu? întreabă ea zâmbitoare, în timp ce inima începe să îi bată mai repede.
- Cred că îmi porţi ghinion!
:)
In alta ordine de idei, sanatate riderului!!!
p.s. sper din tot sufletul sa gresesc, dar ma astept sa urmeze intersectia Drumul Fermei - Sos Berceni, dupa cum se iese acolo...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept sa ma sune!

Era inca la spital cand l-am sunat acu' 30 de min. A zis ca ma suna cand iese de acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca pana acum, este totul ok, mi-a trimis mesaj! I-au facut radiografie si pare ok treaba!

Astept sa vad ce-mi mai spune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate riderului!

Iar ca sfat, din propria experienta, cand mai esti in situatia de genul si vezi o masina sau mai multe masini oprite sa schimbe sensul de mers, dai gaz tare sa ii sperii.

Sa nu se bage ala din unghiul mort sa intri pe capota lui...unii nu se uita deloc intra in tine si dupa iti spun, ca aveai viteza si nu te-a vazut...

Mai bine la viteza mica, decat la viteza mare, parerea mea...sa mearga sa bea cateva zile sa uite de sperietura si dupa inapoi in sa si cat mai multa prudenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al doilea accident in zona aia nenorocita si cum am mai zis, eu chiar stau pe acolo. De ce naiba nu casca bine ochii soferii de masini?! Bineinteles e valabil si pentru noi.... Intr-adevar pe acolo merg si eu incetisor, chiar din cauza mea se incetineste traficul ca fac stanga pe cheile turzii in intersectia aia micuta rau de tot, dar nici ca ma intereseaza de coada din spate. Doamne ajuta si...aviz baietilor ce stau prin zona...vorbim cu aia de la spalatorie sa punem aghiazma in loc de apa si sa stropim naibii strada nitel :mexicanwave:

 

Sanatate baiatului!

 

BR,

Alexandru

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce mi-a trimis mesaj: este bine, doctorii spun ca nu are nimic!

Acum urmeaza dansul cu asigurarile!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...