Sari la conținut

echipament enduro ?


Postări Recomandate

buna sunt nou....sper sa scriu unde trebuie

intentionez sa imi iau un enduro si as dori un echipament de enduro....dispun de un buget de aprox 2000 lei....rugamintea mea este: ma puteti ajuta cu configurarea unui astfel de echipament?

 

Multumesc anticipat

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta-ti o casca decenta , undeva pe la 150 de euro ( noua neaparat ) , niste genunchiere bune ( gasesti pe net destule reviewuri si informatii cu ce sa alegi , de ex. ai putea incepe cu Thor force ) , niste cizme bune folosite gasesti iarasi pe 100-150 eu si o platosa folosita o iei cu vro 50 de euro. In rest , manusi si pantalonii , tricou etc gasesti la preturi bune mai peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca airoh, 150euro, genunchiere thor force vreo 300ron, armura thor impact rig vreo 500 si niste cizme thor ratchet si astia sunt banii... eu personal prefer lucrurile noi si purtate doar de mine ca nah, se mai transpira in sportul asta si nu imi plac lucrurile transpirate de altii desi sunt spalate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vraja marii genunchiere thor force cu 300 de lei, asa am ascultat si eu de vorba forumistilor si am ajuns sa le vand ... Casca si armura sunt cele mai importante si trebuie sa fie de calitate, apoi cizmele ca sa nu fie incomode si genunchiere (sunt unele la UFO ce iti ocupa tot genunchiul sunt super ok). La sfarsit iti iei costum si pe sa nene !

 

Ca ziceati de casca, prima mea casca a fost una second la 150 de lei si a fost de 10 ori mai buna decat un FOX nou cumparat ulterior ... ca de, acum sunt mare. Mi-am muscat degetele de nervi ca mi-am vandut casca "aia second", in cea noua imi crapa capul vara de cald, atat de buna e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e chestia cu casca scumpa la enduro? Ca nu am inteles-o niciodata. Pe strada inteleg, e vorba de comfort, zgomot mic la viteze mari, sau chiar craparea castii la impact. Dar, la enduro, in afara de greutate mica si o calitate minima (sa nu se largeasca buretii din interior dupa un an, sa joace in cap), nu vad rostul castilor scumpe.

 

Ca si nelamurire, cu ce e mai bun un Shoei de 1400g fata de coaja de Madhead pe care o am, la 1150 grame? Ca diferenta de pret e enorma.

 

Ce vad eu investitie sunt cizmele, acolo e diferenta la comfort, daca intra apa sau nu, daca se dezlipeste talpa dupa 1 sezon sau te tin 3-4 ani, etc.

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand o sa ajungi sa dai cu capu de pamant dupa o tranta de pe la 40-50 km\h o sa vezi atunci diferenta dintre o casca buna si una proasta :) , la fel si cu genunchierele , cand ajungi sa ai nevoie de ele o sa vezi diferenta . Nu zic ca unele ieftine nu isi fac treaba ( pana la un anumit punct , adica impact ) dupa care devin inutile ( extensii sau rasuciri de ligamente nasoale - unde o orteza poate deja sa te salveze de la urmari nasoale cu care poti sa ramai toata viata ). Eu personal , pun accent pe casca , genunchiere si cizme(dupa ce am trecut prin cazaturi\impacturi unde am avut nevoie de ele si stiu sigur ca daca nu erau de calitate sufeream eu in loc de echipamentul care si-a facut treaba ) , armura completa nu imi place , restrictioneaza miscarea prea mult si vara mori de cald in ele , folosesc doar o platosca simpla ( gen chest protector ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io, daca ar trebui sa port pe rand, cumulat, piesele de echipament, ordinea ar fi urmatoare:

- cizme

- genunchere

- casca

- manusi

- esarfa in dar

- platosa

- cotiere

- gatiera

- pantaloni

- tricou

 

Si asta ar fi si ordinea in calitate

 

PS La enduro, primul lucru la casca ar fi sa inlocuiesc cozorocul cu unul taiat cu foarfeaca dintr-o contra-aripa de masina - plastic maleabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Incepator e bine sa ai niste genunchere mai solide (evs rs8 de ex) pt. Ca altfel risti sa-ti termini rapid cariera de endurist. Dupa un sezon-doua poti renunta la orteze in favoarea a unor protectii mai comode si usoare gen dainesse .

» Post actualizat in 16 Jun 2014 21:12

 

PS La enduro, primul lucru la casca ar fi sa inlocuiesc cozorocul cu unul taiat cu foarfeaca dintr-o contra-aripa de masina - plastic maleabil.

ca sa se plieze si sa dea drumul la craci spre moaca :)) Editat de dmikel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa se plieze si sa dea drumul la craci spre moaca :))

 

Da. Daca se pliaza peste moaca, de ex, se cheama ca protejeaza moaca, nu? Si asta ignorand faptul ca mai exista chin guard si goggles. Daca se pliaza in sus, oricum nu te-ar fi aparat de craci nici daca ar fi fost solid. Si plasticul nu e chiar asa moale, nu e linoleum. Daca se indoaie, inseamna ca unul solid s-ar fi spart de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am d-astea. Mi se par OK dpdv protectie si confort dar cam scumpe pt ce ofera. Si mi s-au rupt prinderile alea de plastic de la elastice si a trebuit sa adaptez altfel benzile de elastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca Madhead e OK, dar la 20 euro peste gasesti tot acolo casca Madhead la 1150 grame. Si asta conteaza cand mergi pe pietre o zi intreaga, 300 g mai mult se simt.

Cizme Madhead sunt greoaie, nu ofera nici un pic de confort, intra apa instant in ele, dar ofera o protectie bunicica.

Ochelarii Madhead sunt ieftini si cam atat. Se aburesc repede, au un burete care se dezlipeste repede de pe ei, si care cam deranjeaza la contactul cu fata.

Manusile sunt OK, doar ca protectiile exterioare, de plastic, nu iti vor folosi niciodata. La enduro nu te prea lovesti la degete (cu exceptia cazurilor cand iti cade capatul handguard-ului direct pe vreun deget, moment in care ai spus adio degetului respectiv, orice fel de manusa ai purta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci........

Casca trebuie sa fie rezistenta si cu o capacitate buna de a proteja capul din ea, trebuie sa fie aerisita bine ptr ca in general iti fierbe capul la inceput .... Am inceput cu un lazer acum am shoei...mare diferenta. Am avut Axo de carbon... imi fierbea capul in ea

Cizmele.... am inceput cu Sidi evo raptor (pt ca erau ieftine) ma dureau mereu picioare pt ca pielea facea niste cute in zona gleznelor si ma bateau ingrozitor.... Cizma este super importanta.. cauta in su ca gama/pret

Genucherele... am inceput cu unele ce indeplineau pe deplin functia de garou si ma strangeau ingrozitor sau atarnau prin pantaloni.. am ajuns la orteze.... daca ar fi sa recomand ceva genuchere ar fi alpinestar bionic

Armura.... cat mai aerisita am inceput cu ceva scump (dainese) acum am un hibrid de platosa motocross cu cotiere prinse cu coliere pe plastic.

 

 

Eu zic asa : 1.casca 2. cizme (super mega importante -gaerne s21-sidi crosfirre -am un priten cu ceva sh super putin purtate cred ca 42....), 3. genuchere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...