Sari la conținut

problema piulita pinion


Postări Recomandate

Salut! Dupa un drum de vreo 500 km de mers mai sportiv pe autostrada am constatat ca se aude un zgomot care nu trebuia...era vorba despre piulita care tine pinionul..cumva ,nu stiu cum, si.a facut joc si a jucat acolo pana a ramas fara filet ,cu toate ca saiba de blocare sau cum ii spune era la locul ei..deci nu ar fi avut cum sa se invarta piulita.

Cine poate sa ma ajute cu piulita respectiva?(moto yamaha fz6 2000)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai a fost saiba scolo,dar mai are si canelurile intacte si a fost deformata pe piulita?

Daca este deformata nu are cum sa se slabeasca.

Inceraca la dezmembrari,putin probabil sa gasesti asa ca mai bine ia legatura cu un strungar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e FZ6, e FZS600 Fazer. FZ6 s-a facut dupa 2004 :)

 

La modelul asta de Yamaha au tot fost probleme cu aceasta piulita. Nu stiu daca e vreuna in dezmembrari pe aici, dar sigur gasesti ce ai nevoie pe ebay.co.uk. Mai sunt cativa pe aici pe forum care au mai patit-o. Eu am stiut de problema asta inca de la bun inceput, si 6 ani cat am avut Fazer, o verificam periodic. Altora mai ghinionisti le-a facut paguba mare-n motor cand le-a sarit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Dupa un drum de vreo 500 km de mers mai sportiv pe autostrada am constatat ca se aude un zgomot care nu trebuia...era vorba despre piulita care tine pinionul..cumva ,nu stiu cum, si.a facut joc si a jucat acolo pana a ramas fara filet ,cu toate ca saiba de blocare sau cum ii spune era la locul ei..deci nu ar fi avut cum sa se invarta piulita.

Cine poate sa ma ajute cu piulita respectiva?(moto yamaha fz6 2000)

 

Adu-mi piulita veche si iti pot face alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verificat periodic inseamana sa verifici daca nu a prins joc, daca sigurantele mai sunt la locul lor, daca au inceput sa apara urme dubioase pe filetul axului samd...

 

Ia legatura cu Cezar si vezi cum te poate ajuta. Sfatul meu: ia ce ai nevoie de pe ebay. Nu te mai chinui cu imporvizatii sau strungarie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten si-a pierdut piulita respectiva la un fzr 600 a comandat-o la yamaha si l-a costat 20 de lei ceva de genul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok am sa merg maine sa vad...dar totusi.. o explicatie pt problema asta are cineva?de ce se intampla asta?

Daca piulita este stransa la cuplu,putina pasta de blocaj,saiba intacta,se monteaza corect,NU ARE VOIE SA SE DESFACA!

Acolo nu sunt forte care sa solicite acea piulita blocata de saiba deformata sa se desurubeze singura.

Am auzit de atatea ori de problema asta,dar eu sustin ca montajul incorect duce la acest eveniment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca piulita este stransa la cuplu,putina pasta de blocaj,saiba intacta,se monteaza corect,NU ARE VOIE SA SE DESFACA!

Acolo nu sunt forte care sa solicite acea piulita blocata de saiba deformata sa se desurubeze singura.

Am auzit de atatea ori de problema asta,dar eu sustin ca montajul incorect duce la acest eveniment.

Da, intr-adevar, un montaj aiurea duce la asa ceva. Problema e ca am auzit la multe Fazere de chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti piulita originala si o s-o mai pierzi o data :)

 

Am facut mai multe piulite dintr-astea si la toate am facut filetul in toleranta minima. Nu s-au mai pierdut pe drum.

Multe sunt proaste de noi.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...