Sari la conținut

Tenteaza pe cineva un Thassos intre 10.04 (plecare)-17-20 (intoarcere)


Banzay
 Share

Postări Recomandate

Ma gandesc totusi sa o tai cu Libelula, iar cu inca un 1-2 moto parca e mai fun... Ceva doritori de thassos cu plecare undeva dupa 10 iulie si intoarcere pe max. 21-22 iulie? Mers lejer, legal, de pensionar, ca plec in vacanta nu la curse si nici cu scartoneta nu sunt foarte obisnuit. Ideea e sa trecem de bulgari in prima zi, inoptam in komotini, dupa thassos, vedem acolo ce gasim pe booking. (sau orice alta varianta, sunt deschis la orice chiar si cu o noapte la o locatie ok la bulguri)

 

Drum (benzin) undeva la 650-700 ron.

Cazare pe acolo gasim diverse, eu zic undeva la max 1200 ron pt. 6-7 nopti. Cam astea sunt cheltuielile mele (normal ca sunt si bani de cazare pe langa in caz de...)

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

apropo, faci misto, da>? bucale thassos cu mobra e drum de 6 ore.

Sincer, nu :) Eu te stiu pe tine ca te dai serios, dar plec cu iubita si pe zxr s-ar putea sa vrea sa opresc des, plus rezervorul micut, dar parca si SV-ul e la fel si as si vrea sa vad cat mai multe (ca nu prea am fost plimbat in ultima vreme) :P Pai, eu vin dinspre CT, ne vedem prin stara zagora pe 11? Eu as pleca de pe 10, mi-as face rezervare sa stau pe 10 in stara zagora ca tot nu am fost pe acolo, iar pe 11 ne auzim? In principal asta e ideea. Pe 8 am niste chestii urgente de rezolvat, dar nu cred ca ma dau peste cap in asa hal incat sa fie nevoie sa anulez...

 

Legat de cazare... ziceam ca improvizam pe parcurs (eu ziceam ca imi fac pe 10 rezervarea pt. 11) cu booking.com sau ai ceva mai ok?

 

Andrei.

 

Eu vreau sa merg fix in perioada aia dar cu masina. Problema e ca n-am gasit cazare convenabila absolut deloc. Voi unde planuiti sa stati?

Pe booking.com apar niste chestii interesante. Intra si vezi daca ti se pare ceva ok... Am vrut initial prin agentie (la Christian Travel gasesti chestii decente, daca nu bjr arad), dar nu prea am chef sa stau atatea zile in acelasi loc, sa inchiriez ceva de pe acolo nu imi suna ok, plus ca am alta libertate cu fierul propriu...
Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masina ? iei drona ?:) dar lasi gantie ca nu fugi cu ea si promit ca fac poze faine

 

@banzai, - nu ma dau bre deloc , daca ma dadeam nu imi trimiteam elevul ( Rossi, da, chiar el ) sa ia premii :)

 

nu stiu daca Sv dar nu conteaza,. ideea ii ca sunt doar 557 km din bucale..nici n apuci sa pui motorul in regim

 

as incerca pe Kardzali - Komotini ca m am tot dus pe la svilendrag.si politia din Bg n are treaba cu noi pe 2 roti ( testat proapat ieri , cu nesimitire pe balcik, dobrici silitra ruse cand baga mana in gaz la flash-urile celoralti si nici nu se ridicau desi ma auzem..de departe)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as incerca pe Kardzali - Komotini

Pai cam asa gandeam si eu. E adevarat ca sunt km putintei, mandra se simtea bine pe tdm, dar daca eu dupa 250 de km nu mai puteam de spate... acum pe verzitura, s-au inversat locurile, cand am ajuns in C-ta as mai fi facut o tura, in schimb ea era cu dureri la fund de la bucatica aia mica de plastic acoperita cu ceva burete, asa zisa 'sha' :) Acum i-am promis ca o plimb in mai multe locuri, ca eu am mai fugit la bulgari, dar ea a stat, ba a invatat, ba una, ba alta...

 

PS: zi de cazare, te rog, daca stii ceva mai ok decat varianta cu bookingul.

 

PS2: cand ziceam ca 'te dai' ma refeam la experienta, nu la viteza. Legat de viteza, dupa un 'near death experience' de acu vreo 3 saptamani, merg cu ochii in 14 si cu morcovu' inca bagat, chiar si pe autostrada la noi am tinut-o legal 99% din timp.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie, se pare ca e inchis pasul republik si ca drumul recomandat e cel prin shipca. ma uit pe net , info e din 22.06. deci recenta.

 

ok, ma uit si de cazare, un buget, ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, ma uit si de cazare, un buget, ceva?

Undeva la max. 3-400 ziceam eu, la agentii am vazut de la vreo 250 chestii decente, iar pe booking de la 200-300 chestii interesante . Nu cine stie ce, doar de dormit in conditii decente si de facut un dus. Noi mergem sa ne plimbam, 1-2 zile poate niste plaja, nu planuim sa petrecem mult timp in hotel ...

 

Eu o sa vin dinspre Varna, acum pe Burgas stiu cum e, pe Varna-Dalgopol-Karnobat, habar nu am cum e... Pe maps pare ok si acolo.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, politia din Bg n are treaba cu noi pe 2 roti ( testat proapat ieri , cu nesimitire pe balcik, dobrici silitra ruse cand baga mana in gaz la flash-urile celoralti si nici nu se ridicau desi ma auzem..de departe)

 

Da da norocul Tau ca a batut vantul din spate si dezavantajul meu avand un scut generos care te protejeaza fff bine dar care a colectat milioane de GANGANII

si apoi cum niste minuscule ganganii pot deranja o alta ganganie pe doua roti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Undeva la max 50 zic eu, ideal 35-40 daca or fi. As prefera ceva pension de familie, cu o curte. Totusi nu as vrea sa petrec toata vacanta intr-un singur loc. 2 zile pe undeva, 2 in alta parte si tot asa.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

k, plecarea pe 11 din bucale, f devreme, ruta descrisa.

Pt. cine mai vrea. Eu plec pe 10 din C-ta si ne oprim in (mult laudata) Stara Zagora. Sa vedem cand ne intalnim, propun aici, la iesire din stara zagora:

 

https://www.google.ro/maps/place/bulevard+%22Sveti+Patriarh+Evtimiy%22+4/@42.3949044,25.6457215,153m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x40a86bee56d8012f:0x79b440b871aac720

 

PS: 2 cazari, plus ca ma gandeam si la keramoti/kavala :) Deh, asa e cand dai de timp liber, libertate si democratie :crack:

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am venit din Thassos... cazare se gaseste, mai ales in sud - Limenaria, Potos... eu am dat 200E 6 nopti, rezervare facuta dupa Pasti.

 

Drumul prin bg e haos, aglomerat, plin de masini de ro si politie ca la balamuc. Am luat-o pe la punctul de frontiera deschis recent, prin Makaza. E ok, se trece repede. Problema e ca intre Velikos si Stara Zagora e blocat drumul, inca e blocat dupa inundatiile de acum o saptamana, sau cand naiba au fost... asadar din Veliko se face un ocol prin munti prin Gabrovo/Shipka/Kazanluk. sunt vreo 60 de km numai de serpentine - se urca si se coboara muntele. Asfaltul e bun, dar Cheia e pistol cu apa pe langa ce curbe-s acolo.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am venit din Thassos... cazare se gaseste, mai ales in sud - Limenaria, Potos... eu am dat 200E 6 nopti, rezervare facuta dupa Pasti.

 

Drumul prin bg e haos, aglomerat, plin de masini de ro si politie ca la balamuc. Am luat-o pe la punctul de frontiera deschis recent, prin Makaza. E ok, se trece repede. Problema e ca intre Velikos si Stara Zagora e blocat drumul, inca e blocat dupa inundatiile de acum o saptamana, sau cand naiba au fost... asadar din Veliko se face un ocol prin munti prin Gabrovo/Shipka/Kazanluk. sunt vreo 60 de km numai de serpentine - se urca si se coboara muntele. Asfaltul e bun, dar Cheia e pistol cu apa pe langa ce curbe-s acolo.

iulie si august

explodeaza preturile si CALDURA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, intr-adevar, se simtea. Ultimele 2 zile au fost chiar arzatoare si duminica te topeai la soare...

Daca iesiti pe la Makaza, neaparat plinul in Kardzali (e OMV si LUK) - pana la Komotini (unde se intra pe autostrada) nu mai e nici o benzinarie. Pe GPS-uri nu e marcat drumul, inca n-au actualizat astia nici pe Google si nici pe ViaMichelin. Nici Garminul n-a stiut pe acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, intr-adevar, se simtea. Ultimele 2 zile au fost chiar arzatoare si duminica te topeai la soare...

Daca iesiti pe la Makaza, neaparat plinul in Kardzali (e OMV si LUK) - pana la Komotini (unde se intra pe autostrada) nu mai e nici o benzinarie. Pe GPS-uri nu e marcat drumul, inca n-au actualizat astia nici pe Google si nici pe ViaMichelin. Nici Garminul n-a stiut pe acolo...

Si a meritat?Cate ore ai facut pana la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intoarcere am facut 10 ore. Dar am pierdut mult timp la vama GR-BG, inca o ora pierduta ca am presupus ca s-a dat drumul la sosea si ne-au intors din drum plus inca vreo 30-40 min in OMV la bulgari. Teoretic, daca mergi intins si stii pe unde sa o iei de la bun-inceput, mai mult de 8 ore pana in Thassos nu ar trebui sa faci. Asta din cauza limitelor alea tampite din BG. Problema e ca si la noi sunt limite, dar la aia chiar stau politistii la panda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.daca va intereseaza,eu am fost aici. http://studios-kastro-skalapotamias-thassos.focusgreece.gr/index_en.php?action=profile

acu nu stiu ce preturi au in iulie

Multam!

 

iulie si august

explodeaza preturile si CALDURA

Stiu, stiu...nu era prima alegere, dar daca acum am prins liber si eu si iubita pana pe 20, ce sa facem... Mai prindem prin septembrie si asta a fost concediul pt. urmatorii ani, ca ne aglomeram cu altele dupa...

 

In alta ordine de idei, am luat numarul de inmatriculare azi si astept in 2-3 zile si talonul :) Deci suntem in grafic. Tot nu mi-am gasit un rahat de ghiozdanel, numai balarii din nylon frumos colorate de iti vine sa vomiti bombonele m&m cand le vezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.daca va intereseaza,eu am fost aici. http://studios-kastro-skalapotamias-thassos.focusgreece.gr/index_en.php?action=profile

acu nu stiu ce preturi au in iulie

 

Salut, dami mie mai multe detalii te rog, am luat bilete aici pentru 22 iulie.

 

merci,

alfred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...