Sari la conținut

Tenteaza pe cineva un Thassos intre 10.04 (plecare)-17-20 (intoarcere)


Banzay
 Share

Postări Recomandate

Confirm si eu, sosit din Thassos zilele trecute (cu masina), intre Debelets si Gurkovo drumul este inchis , cu deviere prin pasul Shipka (Gabrovo - Kazanluk). Mers stil familist (120-130), cu o masa la Shipka si cateva cafele la benzinarii am facut 11 ore si ceva (inclusiv ferry si drum in Thassos). La dus am stat la vama Makaza 20 min, la intors am stat aproape 1 ora. Niste prieteni care au venit 1 zi dupa au stat 2 ore si am vorbit cu alta familie de romani care au stat la vama 5 ore. E un singur post de control pe sens, verifica ambii vamesi, dau jos pasagerii din masinile suspecte, verifica orice microbuz si caravana in interior, am vazut masini intoarse din drum (numere BG, GR si SRB) etc.

La dus pe Shipka 3 accidente numai cu masini romanesti, trebuiau luate cu platforma,

 

Daca ar fi sa aleg din nou as alege varianta Sofia, a fost mai rapida pentru mine anii trecuti.

Drum bun!

SI eu am mers pe Makaza saptamana trecuta si am stat 5 min la vama la dus si 3 min la intors.

 

Cred ca conteaza si la ce ora si in ce zi ajungi pe acolo. Eu am plecat intr-o joi si am ajuns in vama pe la 11.30. M-am intors vineri si eram in vama pe la tot pe la 11.00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Am ajuns de doua zile, am venit pe drumul cel nou, am stat in vama la Makaza 5 minute. De facut am facut 12 ore cu totul, plecat din fata casei pina in fata hotelului. Drum efectiv vrea 10 ore, am si ratat o intrare inspre Keramoti si a trebuit sa ma intorc. Drumul nu mi se pare foarte scurt, dar este intr.adevar destul de frumos si virajat, nu este asa plictisitor ca cel vechi, unde ai mare parte autostrada. De multe ori ruta nici nu apare pe GPS (am un Garmin), recomand cu caldura sa luati o harta clasica la voi, altfel este usor sa ratacesti drumul.

Vremea este buna, bate o idee vantul, cam 28-29 grade, apa calda.

Eu stau linga Potos (Hotel Kamari Beach).

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa tra. da si tu o intrebare pe acolo de inchiriat ceva se gasete ?125, sau caprita ? ca m-a da pe coclau un pic.

 

da mi pe pm please adresa sa te " claxonez" cand ajungem

 

sa tra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu putina atentie, nu trebuie nici gps... noi am stat in vama 2-3 minute.

poate ajuta pe cineva:

 

Traseu Russe - Veliko Tarnovo - SHIPKA - Stara Zagora:

1) Russe (iesire) - Byala (intrare) = 48km
2) Byala - Veliko Tarnovo= 50 km (radare: in curba de dinainte de Radanovo, la Polycrayshte, la iesirea din VT
3) V.T. - Gabrovo = 38 km (radar la iesirea din Dryanovo)
4) Centura Gabrovo = 12 km (nu am traversat Gabrovo prin centru, ci pe centura, este indicator de tranzit)
5) Gabrovo - Shipka - popas turistic= 15 km
6) Shipka - popas turistic (1200m) - Shipka - sat = 13 km
7) Shipka - Kazanlic= 12 km
8) Kazanlic - Stara Zagora = 32 km
10) Traversare S.Z. prin centru = 7 km

 

 

salutari din lefkada! vremea e perfecta, nu e f cald.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am revenit acum o saptamana din Thassos.Cateva informatii ar fi :

- Traseul este cel spus de gabyshor : Bucuresti- Ruse - V.Tarnovo - Gabrovo - Kazanlic - Stara Zagora - Makaza - Keramoti, foarte frumos si bun de motor .

- In vama la Makaza am stat 1.5 ore , iar la intors 15 min .

- Am innoptat 2 nopti in Keramoti la www.facebook.com/Elena.Apartments / elenaholidays@gmail.com - 40 eur / noapte studio-ul cu 3 paturi,bucatarie, AC,Wi-FI foarte curat si aproape de ferry ( 3 min de mers pe jos ) si plaja cu nisip foarte fin ( 5 min ) care zic ei ca are 32 de km .

In Thassos recomand http://www.alexander-studios.gr / info@alexander-studios.gr - 35 eur / noapte studio-ul cu 3 paturi , bucatarie, AC,Wi-FI , peste drum pe mare .

 

 

 

Distractie placuta si drum bun sa aveti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim gaby si mrr! Fox, am nr. tau, o sa ne auzim in seara de 10 (de la bulgari) sa vedem exact ce si cum. In principiu ziceam ca o taiem si de la bulgari tot de dimineata (magica ora 5) si mergem mai incet, deci ori ne prinzi pe drum, ori ne intalnim prin vama la makaza sau daca o taiem mai repede poate chiar la bac, dar ma indoiesc. Cum am zis, te tinem la curent exact in seara de 10 si dupa la fiecare oprire iti lasam SMS. Parca nu as vrea sa te incurc prea tare pe drum, ti-am zis ca eu sunt mai domol, pe tine te vad argint-viu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vik.1150 km weekendul trecut.iti casam gsa-ul daca veneai

 

@banzai- prefer sa ne auzim din bucale cat suntem in Ro pentu detalii . pe drum in Bg nu prea stau de povesti. da mi un telefon daca vrei sa ne intamlnim si unde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La bulgari vreme frumoasa, drumuri ok, putini cretini, doi la numar mai exact, 1 porumbel nebun de era sa il iau in freza, 1 data cand era sa vad marginea drumului de aproape din cauza mea si consum de 5% ;) aaa si niste dureri in fund. Reale, de la sha.

 

Cine are drum sa imi ia si mie niste bagaj la intoarcere din zagora ca am exagerat :)) platesc deranjul!

 

Foxule, cred ca ne vedem pe drum, sau mai bine la destinatie sa nu stai dupa noi ca 250km i.am facut lejer, dar dupa am facut 3 opriri ca ne durea fundul... Da.mi si mie un pm cu hotelul undw ai facut rezervarea...

» Post actualizat in 10 Jul 2014 16:12

Ps. Cine mai e pe acolo, tragem un suculete/bere ceva zilele viitoare?

» Post actualizat in 11 Jul 2014 16:37

Bai de foxu stiti ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man nu stiu. Mie mi.a dat un link de la gagos studios, am ajuns aici rezevarea e pe 2 camere, am dat mesaje lui fox, l.am sunat acum, nu am primit nimic. De azi stie cineva de el? Sa nu fi patit ceva... Sau e inca pe motor si nu poate vb. Logic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man nu stiu. Mie mi.a dat un link de la gagos studios, am ajuns aici rezevarea e pe 2 camere, am dat mesaje lui fox, l.am sunat acum, nu am primit nimic. De azi stie cineva de el? Sa nu fi patit ceva... Sau e inca pe motor si nu poate vb. Logic :)

s o fi intepenit in prizda"....

s a aplecat sa puna telefonul" la incarcat si a ramas asa de spate.....

ps zice a abonatul blablabla ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

(... ...) am dat mesaje lui fox, l.am sunat acum, nu am primit nimic. De azi stie cineva de el? Sa nu fi patit ceva... Sau e inca pe motor si nu poate vb. Logic :)

N-are nici pe dracu :-)))))

In cel mai rau caz poate crapa innecandu-se cu niste calamari prajiti..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I.am tot dat de dimineata l.am tinut la curent pe unde suntem. am zis sa nu stea dupa noi ca ne miscam maigreoi. Dar nu am primit inapoi. am zis ca e pe moto, dar deja se fac destule ore...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ce am ajuns si noi, sanatosi, eu cu dureri in fund si de labute. Revin pe seara cu poze, daca gasesc ceva interesant prin ce am pozat. Per total o experienta f ok, 995 mile = 1600 km. Ne-am plimbat si la bulgari, ne-am incadrat si in buget, 8 nopti in 5 locuri diferite, ca asta a fost scopul, sa vedem chestii diferite, ne-am intors in tara unde am dat de tiganeala si scarbosenii, chiar de la vama si 2mai. Motorul a mers f ok, fara nici o problema, am reusit sa stramb o semnalizare cu gentile si sa reglez maneta de ambreiaj (suportul) in alta pozitie mai ok pt. mine si sa ung lantul, ca doar nu am carat atatea chei (+ulei de lant) degeaba sub sa :)

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e alta byala, primorsko ( jos, pe lanta burgas, suzopol etc)

 

s a redeschis si REpublika .

 

sa fie soare si bine s-au intors toti plimbaretii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pe shypka, am venit pe nessebar si dupa ocolit varna, drumuri f ok. In byala asta de jos de care zice foxu nu am vazut sa fie probleme... Doar dupa nessebar era mai nasol, dar un enduro touring inghite fara probl. Si un ss, dar un ss in 2 plus bagaje ae cam lasa cu dureri, de aceea am preferat sa o lasa mai moale, sa evit tratamentul de elimonare pietre de la rinichi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...